REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT od pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych

VAT od pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych.
VAT od pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W sprzedaży biletów w transporcie promowym osób mogą uczestniczyć pośrednicy. Sposób, w jaki pośrednik powinien swoją usługę opodatkować VAT, zależy od tego jakiej trasy dotyczą sprzedawane bilety.

Usługa pośrednictwa w sprzedaży biletów w transporcie promowym polega na doprowadzeniu do zawarcia umowy transportowej pomiędzy przewoźnikiem a jego klientem, np. poprzez sprzedaż biletów w imieniu i na rzecz tego przewoźnika. Pośrednikowi, w zamian za takie świadczenie, przysługuje wynagrodzenie od przewoźnika np. w formie prowizji.

REKLAMA

Więcej na temat VAT w logistyce przeczytasz tutaj

Stawka 0% w przypadku transportu międzynarodowego

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. W tym miejscu należy ponadto odwołać się do art. 83 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o VAT. W świetle tych przepisów za usługi transportu międzynarodowego uznaje się min. usługi pośrednictwa związane z usługami przewozu lub innego sposobu przemieszczania osób środkami transportu morskiego:

a) z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

b) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Zobacz też: Dokument uprawniający do zastosowania stawki 0% VAT w transporcie międzynarodowym

Z powyższych regulacji wynika, że pośrednictwo w międzynarodowym transporcie promowym, a więc dotyczącym tras pomiędzy portem polskim a zagranicznym, jest opodatkowane stawką 0% VAT.

Należy przy tym pamiętać, że, jak stanowi art. 83 ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku transportu osób - międzynarodowy bilet lotniczy, promowy, okrętowy lub kolejowy, wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera. Powyższy przepis ustanawia obowiązek dokumentacyjny konieczny dla zastosowania stawki 0%. Zdaniem autora, wbrew dosłownemu brzmieniu powyższego przepisu, to że bilet jest wystawiany przez pośrednika, a nie przez samego przewoźnika, nie stanowi przy tym problemu. Ponadto, należy zauważyć, że w takich przypadkach, pośrednik będzie miał dostęp do takich biletów, sam je bowiem sporządza. Z tego powodu wystarczające będzie, aby po sprzedaży biletu, pośrednik zachował w swojej dokumentacji jego kopię, sporządzaną albo w formie elektronicznej, albo papierowej. Słuszność tego stanowiska zdaje się znajdować potwierdzenie w wyrok WSA w Bydgoszczy z 22.6.2011 r., sygn. I SA/Bd 266/11 oraz w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29.7.2011 r., znak IPPP3/443- 209/10-4/KB.

Zobacz też: Przemieszczenie własnych towarów do magazynu w państwie trzecim a VAT

 

Polska Spółka A pośredniczy w sprzedaży biletów pasażerskich oferowanych przez Spółkę B- przewoźnika promowego. Spółce A przysługuje od Spółki B wynagrodzenie prowizyjne w zależności od liczby sprzedanych biletów. Usługa Spółki A odnosząca się do sprzedaży biletów na trasie Świnoujście- Ystad (Szwecja) jest opodatkowana stawką VAT 0%.

Pośrednictwo w sprzedaży na trasach krajowych

W przypadku, gdy trasa transportu promowego w całości przebiega w Polsce, to pośrednictwo w sprzedaży takiej usługi nie korzysta ze stawki 0%. Ta stawka dotyczy bowiem tylko pośrednictwa w transporcie międzynarodowym.

Ponadto, zdaniem autora, do tego typu usług nie można także zastosować stawki obniżonej 8%. Bez znaczenia pozostaje przy tym, to, że opodatkowanie w tej wysokości przewidziano, na mocy poz. 158 i 159 załącznika nr 3 w zw. z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT do:

  1. transportu międzynarodowego pasażerskiego, włączając żeglugę bliskiego zasięgu (PKWiU 50.10.1), oraz
  2. transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego (PKWiU 50.30.1).

Powyższe przepisy, mogą stanowić, w określonych przypadkach, podstawę do objęcia promowego transportu krajowego stawką obniżoną. Zwrócić należy jednakże uwagę, że regulacje odnoszą się wprost jedynie do samego transportu, ale już nie do pośrednictwa w takim transporcie. Jest to sytuacja inna niż w przypadku transportu międzynarodowego (gdzie stawkę 0% przewidziano zarówno do samego przewozu, jak i do związanego z nim pośrednictwa). Same pośrednictwo nie może być zaś zakwalifikowane jako transport. Istota świadczenia pośrednika polega zaś na doprowadzeniu do zawarcia umowy, a nie na przewozie. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11.12.2015 r., znak IPPP3/4512-826/15-2/KT. Tak więc, usługi pośrednika nie można uznać za transport, a w konsekwencji także zastosować stawki obniżonej. w tym przypadku, właściwa jest więc podstawowa stawka 23% (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT)

Zobacz też: Kara wynikająca z umowy jako koszt uzyskania przychodów

Polska Spółka A pośredniczy w sprzedaży biletów pasażerskich oferowanych przez Spółkę B - przewoźnika promowego. Spółce A przysługuje od Spółki B wynagrodzenie prowizyjne w zależności od liczby sprzedanych biletów. Usługa Spółki A odnosząca się do sprzedaży biletów na trasie krajowej jest opodatkowana stawką VAT 23%.

Jaki VAT od pośrednictwa?

Pośrednictwo dotyczące transportu międzynarodowego (w znaczeniu nadanym ustawą o VAT) korzysta ze stawki 0%. Pośrednictwo w transporcie krajowym jest opodatkowane stawką podstawową 23% VAT.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    REKLAMA

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA