VAT od pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych
REKLAMA
REKLAMA
Usługa pośrednictwa w sprzedaży biletów w transporcie promowym polega na doprowadzeniu do zawarcia umowy transportowej pomiędzy przewoźnikiem a jego klientem, np. poprzez sprzedaż biletów w imieniu i na rzecz tego przewoźnika. Pośrednikowi, w zamian za takie świadczenie, przysługuje wynagrodzenie od przewoźnika np. w formie prowizji.
REKLAMA
Więcej na temat VAT w logistyce przeczytasz tutaj
Stawka 0% w przypadku transportu międzynarodowego
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. W tym miejscu należy ponadto odwołać się do art. 83 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o VAT. W świetle tych przepisów za usługi transportu międzynarodowego uznaje się min. usługi pośrednictwa związane z usługami przewozu lub innego sposobu przemieszczania osób środkami transportu morskiego:
a) z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
b) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
c) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).
Zobacz też: Dokument uprawniający do zastosowania stawki 0% VAT w transporcie międzynarodowym
Z powyższych regulacji wynika, że pośrednictwo w międzynarodowym transporcie promowym, a więc dotyczącym tras pomiędzy portem polskim a zagranicznym, jest opodatkowane stawką 0% VAT.
Należy przy tym pamiętać, że, jak stanowi art. 83 ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku transportu osób - międzynarodowy bilet lotniczy, promowy, okrętowy lub kolejowy, wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera. Powyższy przepis ustanawia obowiązek dokumentacyjny konieczny dla zastosowania stawki 0%. Zdaniem autora, wbrew dosłownemu brzmieniu powyższego przepisu, to że bilet jest wystawiany przez pośrednika, a nie przez samego przewoźnika, nie stanowi przy tym problemu. Ponadto, należy zauważyć, że w takich przypadkach, pośrednik będzie miał dostęp do takich biletów, sam je bowiem sporządza. Z tego powodu wystarczające będzie, aby po sprzedaży biletu, pośrednik zachował w swojej dokumentacji jego kopię, sporządzaną albo w formie elektronicznej, albo papierowej. Słuszność tego stanowiska zdaje się znajdować potwierdzenie w wyrok WSA w Bydgoszczy z 22.6.2011 r., sygn. I SA/Bd 266/11 oraz w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29.7.2011 r., znak IPPP3/443- 209/10-4/KB.
Zobacz też: Przemieszczenie własnych towarów do magazynu w państwie trzecim a VAT
Polska Spółka A pośredniczy w sprzedaży biletów pasażerskich oferowanych przez Spółkę B- przewoźnika promowego. Spółce A przysługuje od Spółki B wynagrodzenie prowizyjne w zależności od liczby sprzedanych biletów. Usługa Spółki A odnosząca się do sprzedaży biletów na trasie Świnoujście- Ystad (Szwecja) jest opodatkowana stawką VAT 0%.
Pośrednictwo w sprzedaży na trasach krajowych
W przypadku, gdy trasa transportu promowego w całości przebiega w Polsce, to pośrednictwo w sprzedaży takiej usługi nie korzysta ze stawki 0%. Ta stawka dotyczy bowiem tylko pośrednictwa w transporcie międzynarodowym.
Ponadto, zdaniem autora, do tego typu usług nie można także zastosować stawki obniżonej 8%. Bez znaczenia pozostaje przy tym, to, że opodatkowanie w tej wysokości przewidziano, na mocy poz. 158 i 159 załącznika nr 3 w zw. z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT do:
- transportu międzynarodowego pasażerskiego, włączając żeglugę bliskiego zasięgu (PKWiU 50.10.1), oraz
- transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego (PKWiU 50.30.1).
Powyższe przepisy, mogą stanowić, w określonych przypadkach, podstawę do objęcia promowego transportu krajowego stawką obniżoną. Zwrócić należy jednakże uwagę, że regulacje odnoszą się wprost jedynie do samego transportu, ale już nie do pośrednictwa w takim transporcie. Jest to sytuacja inna niż w przypadku transportu międzynarodowego (gdzie stawkę 0% przewidziano zarówno do samego przewozu, jak i do związanego z nim pośrednictwa). Same pośrednictwo nie może być zaś zakwalifikowane jako transport. Istota świadczenia pośrednika polega zaś na doprowadzeniu do zawarcia umowy, a nie na przewozie. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11.12.2015 r., znak IPPP3/4512-826/15-2/KT. Tak więc, usługi pośrednika nie można uznać za transport, a w konsekwencji także zastosować stawki obniżonej. w tym przypadku, właściwa jest więc podstawowa stawka 23% (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT)
Zobacz też: Kara wynikająca z umowy jako koszt uzyskania przychodów
Polska Spółka A pośredniczy w sprzedaży biletów pasażerskich oferowanych przez Spółkę B - przewoźnika promowego. Spółce A przysługuje od Spółki B wynagrodzenie prowizyjne w zależności od liczby sprzedanych biletów. Usługa Spółki A odnosząca się do sprzedaży biletów na trasie krajowej jest opodatkowana stawką VAT 23%.
Jaki VAT od pośrednictwa?
Pośrednictwo dotyczące transportu międzynarodowego (w znaczeniu nadanym ustawą o VAT) korzysta ze stawki 0%. Pośrednictwo w transporcie krajowym jest opodatkowane stawką podstawową 23% VAT.
Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.