REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedury 9100 i 4091, a odliczenie VAT

Procedury 9100 i 4091, a odliczenie VAT
Procedury 9100 i 4091, a odliczenie VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Odliczenie podatku VAT w procedurze przetwarzania pod kontrolą celną – 9100 oraz w procedurze dopuszczenia do obrotu – 4091

REKLAMA

Spółka XYZ w lutym 2013 r. otrzymała dokument SAD (nr 1) poświadczający sprowadzenie do Polski towaru w procedurze przetwarzania pod kontrolą celą (procedura 9100). W w tym miesiącu odliczyła wynikający z tego dokumentu podatek naliczony. Procedura taka była konieczna, aby zbadać czy importowana maszyna spełnia wymogi techniczne wynikające z przepisów prawa UE. W czerwcu 2013 r. Spółka otrzymała kolejny SAD (nr 2) dokumentujący procedurę dopuszczenia ww. towaru (maszyny) do obrotu (4091). W rezultacie, Spółka odliczyła w czerwcu 2013 kwotę podatku naliczonego wynikającą z różnicy między kwotami wynikającymi z ww. dokumentów celnych. Czy postąpiła słusznie?

REKLAMA

Przez import towarów (czyli przez czynność opodatkowaną VAT) należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Podatnikami (czyli podmiotami zobowiązanymi do zapłaty podatku VAT) są podmioty uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami (art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Jednocześnie, w przypadku objęcia towarów procedurą celną uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych, odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, przetwarzania pod kontrolą celną - obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą (art. 19 ust. 8 ustawy o VAT).

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny sprawy zauważyć należy, że z otrzymanego przez Spółkę XYZ dokumentu wynika, iż z chwilą objęcia towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, stała się ona podatnikiem podatku od towarów i usług. Zatem już z tą chwilą ciążył na niej obowiązek uiszczenia podatku VAT wynikający z dokonanego importu towarów (powstał obowiązek podatkowy w VAT, stała się również podatnikiem z tego tytułu).

Czy zatem Spółka XYZ we właściwych miesiącach i w prawidłowej wysokości dokonała odliczenia podatku VAT?

REKLAMA

W tym przypadku kluczowym jest art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, który stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Oznacza to zatem, iż Spółka XYZ już z chwilą otrzymania pierwszego dokumentu celnego (co do którego importu powstał obowiązek podatkowy VAT) nabyła uprawnienie do odliczenia kwoty podatku VAT. Prawo to, naszym zdaniem, przysługuje również w zakresie drugiego dokumentu (jedynie w zakresie pozostałej kwoty do zapłaty naliczonego podatku VAT), gdyż on niewątpliwie potwierdza dokonanie samego importu towarów w ramach dopuszczenia towaru do obrotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem, Spółka XYZ prawidłowo rozliczyła podatek VAT. Wynika to z faktu, że pomimo istnienia dwóch różnych procedur mamy nieustannie do czynienia z tym samym towarem. Z chwilą objęcia towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, powstał obowiązek podatkowy, udokumentowany dokumentem celnym. Zaś z chwilą dopuszczenia towaru do obrotu, Spółka XYZ otrzymała kolejny dokument celny poświadczający realizację tej procedury. W rezultacie, Spółka XYZ w miesiącu lutym nabyła prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanego dokumentu celnego. W miesiącu czerwcu, Spółka XYZ również nabyła ww. prawo - w wysokości stanowiącej różnicę między kwotą podatku wynikającą z pierwszego (otrzymanego w lutym) oraz drugiego (otrzymanego w czerwcu) dokumentu celnego.

Tekst: Katarzyna Ignaczak - Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik - Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA