Procedury 9100 i 4091, a odliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Spółka XYZ w lutym 2013 r. otrzymała dokument SAD (nr 1) poświadczający sprowadzenie do Polski towaru w procedurze przetwarzania pod kontrolą celą (procedura 9100). W w tym miesiącu odliczyła wynikający z tego dokumentu podatek naliczony. Procedura taka była konieczna, aby zbadać czy importowana maszyna spełnia wymogi techniczne wynikające z przepisów prawa UE. W czerwcu 2013 r. Spółka otrzymała kolejny SAD (nr 2) dokumentujący procedurę dopuszczenia ww. towaru (maszyny) do obrotu (4091). W rezultacie, Spółka odliczyła w czerwcu 2013 kwotę podatku naliczonego wynikającą z różnicy między kwotami wynikającymi z ww. dokumentów celnych. Czy postąpiła słusznie?
REKLAMA
Przez import towarów (czyli przez czynność opodatkowaną VAT) należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Podatnikami (czyli podmiotami zobowiązanymi do zapłaty podatku VAT) są podmioty uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami (art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Jednocześnie, w przypadku objęcia towarów procedurą celną uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych, odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, przetwarzania pod kontrolą celną - obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą (art. 19 ust. 8 ustawy o VAT).
Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny sprawy zauważyć należy, że z otrzymanego przez Spółkę XYZ dokumentu wynika, iż z chwilą objęcia towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, stała się ona podatnikiem podatku od towarów i usług. Zatem już z tą chwilą ciążył na niej obowiązek uiszczenia podatku VAT wynikający z dokonanego importu towarów (powstał obowiązek podatkowy w VAT, stała się również podatnikiem z tego tytułu).
Czy zatem Spółka XYZ we właściwych miesiącach i w prawidłowej wysokości dokonała odliczenia podatku VAT?
REKLAMA
W tym przypadku kluczowym jest art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, który stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Oznacza to zatem, iż Spółka XYZ już z chwilą otrzymania pierwszego dokumentu celnego (co do którego importu powstał obowiązek podatkowy VAT) nabyła uprawnienie do odliczenia kwoty podatku VAT. Prawo to, naszym zdaniem, przysługuje również w zakresie drugiego dokumentu (jedynie w zakresie pozostałej kwoty do zapłaty naliczonego podatku VAT), gdyż on niewątpliwie potwierdza dokonanie samego importu towarów w ramach dopuszczenia towaru do obrotu.
Zatem, Spółka XYZ prawidłowo rozliczyła podatek VAT. Wynika to z faktu, że pomimo istnienia dwóch różnych procedur mamy nieustannie do czynienia z tym samym towarem. Z chwilą objęcia towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, powstał obowiązek podatkowy, udokumentowany dokumentem celnym. Zaś z chwilą dopuszczenia towaru do obrotu, Spółka XYZ otrzymała kolejny dokument celny poświadczający realizację tej procedury. W rezultacie, Spółka XYZ w miesiącu lutym nabyła prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanego dokumentu celnego. W miesiącu czerwcu, Spółka XYZ również nabyła ww. prawo - w wysokości stanowiącej różnicę między kwotą podatku wynikającą z pierwszego (otrzymanego w lutym) oraz drugiego (otrzymanego w czerwcu) dokumentu celnego.
Tekst: Katarzyna Ignaczak - Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik - Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA