Miejsce świadczenia usługi spedycji
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Przy czym, jak stanowi art. 28f ust. 1a pkt 2 ww. ustawy, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.
REKLAMA
Zobacz też: Wymogi pozwalające opodatkować daną transakcję jako eksport towaru z terytorium Polski
REKLAMA
Należy jednak zauważyć, że przepis ten (tj. 28f ust. 1a pkt 2) odnosi się wyłącznie do usług transportowych. Zgodnie z definicją językową, transport polega na „przewozie ludzi i ładunków różnymi środkami lokomocji”(dostępne przez: http://sjp.pwn.pl/slowniki/transport.html). Umowa przewozu, na podstawie której realizowany jest transport, została zaś zdefiniowana w art. 774 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. W związku z tym, należy przyjąć, że istotą usługi transportowej jest przewiezienie z jednego punktu w inne miejsce.
W analizowanym stanie faktycznym mamy do czynienia z szeregiem świadczeń realizowanych na podstawie umowy o współpracy. Oprócz przewozu towarów (realizowanego samodzielnie przez X lub za pośrednictwem podwykonawców), polska firma zobowiązana jest również do wykonywania innych usług takich jak: opracowywanie planów dostaw, kompletowanie przesyłek, odbiór pustych kontenerów, wypełnianie dokumentacji celnej. W takim przypadku dochodzi więc do kompleksowej usługi związanej z przygotowaniem i zorganizowaniem transportu, w ramach której przewóz towarów jest tylko jednym z elementów składowych. Tym samym, należy uznać, że X realizuje na rzecz Y usługę spedycyjną.
Powyższe znajduje swój wyraz w regulacjach Kodeksu cywilnego, które wskazują na szerszy niż w przypadku transportu, zakres przedmiotowy usługi spedycyjnej. Zgodnie bowiem z art. 794 § 1 ww. ustawy, przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.
Zobacz też: Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów
Biorąc pod uwagę powołaną argumentację należy stwierdzić, że przepis art. 28f ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż dotyczy on wyłącznie usług transportowych. Dlatego też miejsce świadczenia usługi spedycyjnej realizowanej przez firmę X należy ustalić na zasadach ogólnych, tj. według miejsca siedziby usługobiorcy (tu: firmy Y). Przedmiotowa usługa spedycyjna podlega więc opodatkowaniu na terytorium Szwajcarii (art. 28b ust.1 ustawy o VAT).
Tekst: Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.