REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież wyrobów a odpowiedzialność przewoźnika

Kradzież wyrobów węglowych a odpowiedzialność przewoźnika
Kradzież wyrobów węglowych a odpowiedzialność przewoźnika
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy przewoźnik węgla będzie zobowiązany do samodzielnego rozliczenia i uiszczenia należnej akcyzy na rzecz właściwego organu podatkowego od skradzionego węgla, gdy do kradzieży doszło w trakcie transportu węgla z kopalni (PPW) do elektrowni (FNW)?

Nasza firma przewozowa (niebędąca podatnikiem podatku akcyzowego) zajmuje się transportem węgla nabywanego na terytorium kraju od kopalni (pośredniczący podmiot węglowy) przez elektrownię (będącą finalnym nabywcą węglowym) korzystającą ze zwolnienia od akcyzy. Nasza firma świadczy usługę transportową na podstawie umowy o przewóz węgla zawartej z elektrownią. Węgiel jest nabywany przez elektrownię na bramie kopalni. W trakcie transportu zdarza się, że węgiel jest kradziony. Czy jako przewoźnik węgla będziemy zobowiązani do samodzielnego rozliczenia i uiszczenia należnej akcyzy na rzecz właściwego organu podatkowego od skradzionego węgla, gdy do kradzieży doszło w trakcie transportu węgla z kopalni (PPW) do elektrowni (FNW)?

REKLAMA

Zobacz też: Umorzenie odsetek od zobowiązań handlowych przez wierzyciela a przychód podatkowy

Na podstawie art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym (dalej jako ustawa o akcyzie), w przypadku wyrobów węglowych, czynnością opodatkowaną akcyzą jest sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu. Ponadto, przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym jest także powstanie ubytków wyrobów węglowych (art. 9a ust. 1 pkt 7 ustawy o akcyzie). Za ubytki wyrobów węglowych w rozumieniu ustawy o akcyzie uznaje się wszelkie straty wyrobów węglowych powstałe w trakcie ich przemieszczania na terytorium kraju w związku z wykonaniem czynności stanowiącej przedmiot opodatkowania akcyzą (art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. c ustawy o akcyzie).

Zobacz też: Jak ograniczyć koszty paliwa w spedycji?

REKLAMA

Ustawa o akcyzie przewiduje dwa zwolnienia od akcyzy dla ubytków wyrobów akcyzowych. Najczęściej stosowane odnosi się do tzw. ubytków naturalnych i przysługuje ono tylko do wysokości normy dopuszczalnych ubytków określonej w odpowiednim rozporządzeniu albo w decyzji właściwego naczelnika urzędu celnego (art. 30 ust. 4 ustawy o akcyzie). Drugie zwolnienie dotyczy ubytków wyrobów akcyzowych powstałych na skutek zdarzeń losowych lub siły wyższej i wynika ono z art. 30 ust. 3 ustawy o akcyzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy o akcyzie, żadne z dwóch wskazanych wyżej zwolnień od akcyzy nie ma jednak zastosowania w przypadku ubytków zaistniałych na skutek przestępstwa przeciwko mieniu. Jeśli więc na skutek kradzieży dojdzie do straty węgla (mieszczącej się w definicji ubytków), to strata tego typu zawsze będzie opodatkowana akcyzą.

Zobacz też: Czy paragon może być dokumentem księgowym uprawniającym Spółkę do potrącenia wydatku w kosztach uzyskania przychodów?

W opisanej przez Państwa sytuacji, straty węgla powstają w trakcie transportu z kopalni do elektrowni (posiadającej status FNW i uprawnionej do korzystania ze zwolnienia od akcyzy). Uznać więc należy, że przemieszczenie to ma związek z wykonaniem czynności stanowiącej przedmiot opodatkowania akcyzą. Jak bowiem wyjaśniono wyżej, sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju do FNW jest czynnością opodatkowaną akcyzą. W związku z tym, w opisanej sytuacji, należy uznać straty wyrobów węglowych powstałe w wyniku kradzieży za ubytki wyrobów akcyzowych od których konieczna jest zapłata akcyzy (nie ma bowiem możliwości zastosowania żadnego ze zwolnień od akcyzy przewidzianych dla ubytków wyrobów akcyzowych).

We wskazanym przez Państwa stanie faktycznym nabycie węgla odbywa się na bramie kopalni (PPW). W tym też momencie elektrownia (FNW) staje się właścicielem nabytych wyrobów węglowych i ponosi za nie odpowiedzialność. Elektrownia zawarła z Państwem jedynie umowę na transport wyrobów węglowych stanowiących własność elektrowni. W związku z tym to elektrownia (FNW) będąca właścicielem tych wyrobów będzie zobowiązana do rozliczenia i zapłaty za rzecz właściwego organu podatkowego akcyzy od ubytków węgla powstałych na skutek kradzieży w trakcie transportu.

Państwo jako firma transportowa może ponieść ewentualnie odpowiedzialność odszkodowawczą (względem elektrowni) za skradzione wyroby akcyzowe w sytuacji, gdy elektrownia zleciła Państwu transport wyrobów węglowych z bramy kopalni do elektrowni i z umowy zawartej przez Państwa z elektrownią wynika taka odpowiedzialność (odszkodowawcza).

Zobacz też: Zakaz konkurencji a podatek VAT

Podsumowując, Państwa firma świadcząca jedynie usługi transportowe na rzecz elektrowni nie będzie zobowiązana do samodzielnego rozliczenia i zapłaty akcyzy właściwemu organowi podatkowemu od ubytków wyrobów węglowych powstałych w wyniku kradzieży w trakcie transportu. 

Tekst: Marcelina Fabia, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA