REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.?

Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.? Fot. Fotolia
Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się transportem wyrobów akcyzowych (olejów i paliw) przemieszanych z Niemiec (oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej) do Polski. Pragniemy uzyskać informację, czy zmiany w akcyzie, które wejdą w życie od 1.01.2016 r. oznaczają dodatkowe obowiązki dla firm transportowych. Czy w 2016 r. dojdzie do zmian rodzaju dokumentów, które mają być dołączane do przesyłki wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo.

Przemieszczenie wyrobów akcyzowych przykładowo z terytorium Niemiec na terytorium Polski stanowi nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych. W przypadku olejów i paliw, transakcja ich nabycia wewnątrzwspólnotowego może być dokonana z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy lub poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Wybrany sposób przemieszczenia wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo determinuje rodzaj dokumentów stosowanych podczas ich przemieszczenia.

REKLAMA

Zobacz też: Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta w branży logistycznej?

Nabycie wewnątrzwspólnotowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy

REKLAMA

W okresie od 1.01.2016 r., tak jak obecnie, dla zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych, co do zasady konieczne będzie złożenie odpowiedniego zabezpieczenia akcyzowego oraz wystawienie elektronicznego dokumentu e-AD.

Nowością wchodząca w życie od 1.01.2016 r. będzie brak konieczności składania zabezpieczenia akcyzowego w przypadku stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych objętych zerową stawką akcyzy (art. 41 ust. 1a ustawy o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2016 r.).

W 2016 r. nie zostanie zniesiony obowiązek dołączania do przesyłki wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy wydruków odpowiednich dokumentów. Zatem w przypadku wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy nadal wymagane będzie dołączenie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. wydruku dokumentu e-AD z nadanym numerem referencyjnym albo wydruku dokumentu handlowego np. faktury, w którym umieszczono numer referencyjny nadany w Systemie e-AD związany z przemieszczaniem danych wyrobów akcyzowych,
  2. dokumentem zastępującym e-AD (w przypadku awarii systemu elektronicznego służącego do wystawiania e-AD).

Na gruncie przepisów obowiązujących od 1.01.2016 r., stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy dla nabycia wewnątrzwspólnotowego olejów smarowych i pozostałych olejów (o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99) wymagać będzie dołączenia do przesyłki tych wyrobów dokumentu handlowego (np. faktury lub listu przewozowego). W tym zakresie nie dojdzie więc do zmiany istniejących reguł.

Zobacz też: Umorzenie odsetek od zobowiązań handlowych przez wierzyciela a przychód podatkowy

Nabycie wewnątrzwspólnotowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy

W obecnym stanie prawnym, z uwagi na nieprecyzyjne brzmienie art. 77 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, istnieją wątpliwości czy nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, przemieszczanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wymaga zawsze wystawienia przez zagranicznego dostawcę dokumentu UDT (uproszczony dokument towarzyszących) bądź dokumentu handlowego spełniającego funkcję UDT. Niektóre organy podatkowe stoją na stanowisku, że obowiązek wystawienia UDT odnosi się do nabycia wewnątrzwspólnotowego wszystkich wyrobów akcyzowych przemieszczanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Od 1.01.2016 r. zmienione brzmienie art. 77 ust. 1 ustawy o podatku  akcyzowym nie będzie pozostawiać wątpliwości, iż dokument UDT, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego, odnosić się będzie wyłącznie do wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, przemieszczanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Tak jak to ma miejsce obecnie, dokument UDT będzie mógł zostać zastąpiony dokumentem handlowym spełniającym funkcję UDT. Przypomnieć jednocześnie należy, że załącznik nr 2 określa wyroby akcyzowe objęte co do zasady procedurą zawieszenia poboru akcyzy i obowiązkiem produkcji w składzie podatkowym.

Zobacz też: Wymogi pozwalające opodatkować daną transakcję jako eksport towaru z terytorium Polski

Przykład:

Olej o kodzie CN 2710 19 99 jest wyrobem akcyzowym, który nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Jednocześnie wyrób ten jest objęty w Polsce stawką akcyzy w wysokości 1180,00 zł/1000 litrów. W obecnym stanie prawnym część organów podatkowych wymaga, aby przemieszczenie oleju o kodzie CN 2710 19 99 w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy dokonywane było w oparciu o dokument UDT. Od 1.01.2016 r. nie powinno już być wątpliwości, iż nabycie wewnątrzwspólnotowe oleju o kodzie CN 2710 19 99, dokonywane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie będzie wiązać się z koniecznością wystawienia UDT (dokumentu handlowego zastępującego UDT).

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA