REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy obowiązuje płaca minimalna dla kierowców przejeżdżających przez Węgry?

Czy obowiązuje płaca minimalna dla kierowców przejeżdżających przez Węgry?
Czy obowiązuje płaca minimalna dla kierowców przejeżdżających przez Węgry?

REKLAMA

REKLAMA

Czy obowiązuje płaca minimalna dla kierowców przejeżdżających przez Węgry? Według informacji z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa władze węgierskie doprecyzowały stanowisko w tej sprawie.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informuje, że władze węgierskie sprecyzowały swoje stanowisko dotyczące zakresu zastosowania przepisów implementujących tzw. dyrektywę wdrożeniową, dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (2014/67/UE), które weszły w życie na Węgrzech  8 lipca 2016 r.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem na Węgry

Z informacji w tej sprawie uzyskanych za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP wynika, że węgierskie przepisy krajowe nie mają zastosowania do sektora transportu na Węgrzech. Zgodnie z wyjaśnieniami strony węgierskiej:

  1. Transport międzynarodowy, włącznie z kabotażem nie są objęte zakresem dyrektywy o delegowaniu pracowników.
  2. Międzynarodowy transport drogowy (załadunek i rozładunek na terenie Węgier), tranzyt i kabotaż w rozumieniu przepisów węgierskich nie stanowią delegowania. W związku z tym nie jest wymagana rejestracja przedsiębiorców transportowych, a węgierskie inspektoraty pracy nie będą podejmowały czynności związanych z kontrolami drogowymi oraz nie będą wymagały przestrzegania przepisów dotyczących delegowania w odniesieniu do kierowcy i pojazdu.
  3. Nie ma konkretnych wymagań dla przedsiębiorstw transportowych związanych z delegowaniem. Pomimo, że przepisy węgierskie nie wyłączają wprost transportu z zakresu delegowania, jak zapewnia strona węgierska, takie zapisy wynikają ze specyfiki węgierskiego kodeksu pracy, który zawiera ogólne przepisy dotyczące delegowania, bez podziału na konkretne sektory.
  4. W przypadku, gdy przedsiębiorca transportowy (przewoźnik) skontaktuje się z węgierskim Ministerstwem Gospodarki właściwym w sprawie przepisów o delgowaniu, otrzyma poniższy komunikat w jęz. angielskim:

REKLAMA

“Pursuant to your inquiries I would like to inform you that Hungary has transposed the provisions of directive 2014/67/EU on the enforcement of directive 96/71/EC on the posting of workers, including Article 9 (1) b) as well, but transport is not explicitly indicated in the text of the relevant acts.

Although the transposing acts do not explicitly exclude the transport sector from the scope of the relevant provisions, in Hungary’s view road transport (including cabotage) does not fall within the scope of the posting of workers directive, and we believe that the application of the posting-related requirements in the transport sector is neither possible and nor appropriate.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

According to the above, in cases in which a vehicle crosses the territory of Hungary without any posting activity the newly adopted requirements do not apply. In the event of posting, however, the rules in effect are applicable to the relevant employees.”

 Wersja węgierska komunikatu dostępna jest na stronie Węgierskiej Inspekcji Pracy

  1. Odnośnie do wyrażenia „aktywność związana z delegowaniem” (posting activity), o którym mowa w komunikacie węgierskim, strona wegierska wyjaśnia, że dotyczy teoretycznej i marginalnej sytuacji, która może zaistnieć podczas operacji transportowych w takich przypadkach, gdy grupa pracowników delegowanych (np. związanych z budownictwem) jest przewożona na Węgry przez kierowcę zatrudnionego przez firmę delegującą tych pracowników.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA