Dodatkowe limity zezwoleń na przewozy do Kazachstanu w 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
W dniach 15-16 września 2016 r. w Ałmaty (Kazachstan) odbyło się posiedzenie polsko-kazachstańskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Delegacji polskiej przewodniczył wiceminister Jerzy Szmit, w rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele organizacji przewoźników. W wyniku rozmów wynegocjowane zostały dodatkowe limity zezwoleń na 2016 rok - 2 tys. zezwoleń ogólnych i 1 tys. zezwoleń na przewozy do/z krajów trzecich. Dodatkowy kontyngent pokryje zapotrzebowanie przewoźników polskich na przewozy do/z i przez terytorium Kazachstanu oraz umożliwi realizację zawartych wcześniej kontraktów.
REKLAMA
Odwiedź nasz serwis Logistyka
Kontyngent na 2017 rok zostanie ustalony podczas kolejnego posiedzenia Komisji Mieszanej, które odbędzie się w Polsce, do 1 grudnia 2016 r. Ministerstwo ds. Inwestycji i Rozwoju Republiki Kazachstanu, na wniosek strony polskiej zobowiązało się do wprowadzenia do tego czasu zmian w niekorzystnych dla polskich przewoźników przepisach. Po nowelizacji przewozy ładunków wyprodukowanych w przedsiębiorstwach zagranicznych lub filiach, utworzonych i zarejestrowanych zgodnie z prawodawstwem na terytorium kraju rejestracji pojazdu, będą wykonywane na podstawie zezwoleń ogólnych.
Minister J. Szmit zapowiedział, że w przyszłym tygodniu w Sankt Petersburgu odbędzie się posiedzenie polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych.
- Zależy nam na tym, aby jak najszybciej zawrzeć porozumienie z Federacją Rosyjską. Najważniejszą kwestią jest ustalenie warunków prowadzenia transportu na jej terytorium - powiedział wiceminister Szmit.
Minister zaznaczył, że podstawą do rozmów na temat kontyngentu zezwoleń na 2017 r. będzie ostateczne uzgodnienie zasad wykonywania przewozów i stosowanie przez Rosję zasad kontroli przewoźników, przyjętych podczas poprzedniej rundy negocjacji.
Odnosząc się do trudnej sytuacji przewoźników drogowych w Calais we Francji, którzy są atakowani przez imigrantów chcących przedostać się na terytorium Wielkiej Brytanii, wiceminister Szmit przypomniał o rozmowie premier Beaty Szydło z prezydentem Francji Francois Hollandem na ten temat.
- Powinniśmy stać murem za przewoźnikami, którzy są atakowani we Francji - powiedział wiceminister.
Jerzy Szmit zapowiedział, że w najbliższym czasie do ministrów transportu Francji i Wielkiej Brytanii zostanie wystosowany wniosek o pilne podjęcie działań na rzecz ochrony polskich przewoźników.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pozostaje w stałym kontakcie z przewoźnikami międzynarodowymi. Działania w sprawie trudnej sytuacji w Calais prowadzi także Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.