VAT: usługa transportu pomiędzy państwem UE innym niż Polska a miejscem poza UE
REKLAMA
REKLAMA
Miejsce świadczenia
REKLAMA
Biorąc pod uwagę okoliczność, że Spółka świadczy usługi na rzecz innych podatników (podmiotów prowadzących samodzielnie działalności gospodarczą) oraz rodzaj tras, miejsce świadczenia usług należy ustalić zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest, z zasady, miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Tak więc, w analizowanej sytuacji podstawową kwestią jest to, gdzie siedzibę mają usługobiorcy. Z uwagi na to, że nie wskazano informacji w tym względzie, należy osobno rozpatrzyć dwa przypadki: świadczenie na rzecz kontrahentów polskich i świadczenie na rzecz podmiotów zagranicznych.
Więcej informacji na temat VAT w logistyce znajdziesz tutaj
Usługi na rzecz podmiotów zagranicznych
Jeżeli odbiorcą usługi będzie podmiot zagraniczny, z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT wynika, że miejscem świadczenia będzie kraj jego siedziby. Tak więc, nie dojdzie do świadczenia usługi opodatkowanej w Polsce (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Spółka będzie zobowiązana do wystawienia faktury bez naliczania podatku (faktury NP), zgodnie z art. 106a pkt 2 lit a ustawy o VAT. W fakturze tej powinna znaleźć się adnotacja „odwrotne obciążenie” (art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT). Podatek rozliczy w swoim państwie kontrahent Spółki.
Zobacz też: Odszkodowanie za opóźnienia w transporcie towarów a odliczenie VAT
Usługi na rzecz polskich podmiotów
Miejscem świadczenia usług na rzecz polskich kontrahentów będzie, zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, terytorium Polski. W związku z tym, usługa będzie opodatkowana w Polsce przez Spółkę.
W odniesieniu do wysokości opodatkowania, należy wskazać na § 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 23.12.2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Zgodnie z tym przepisem, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do usług transportu towarów świadczonych na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy będącego usługobiorcą tych usług, posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości poza terytorium kraju:
a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub
b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Na mocy przedstawionej regulacji opodatkowane stawką 0% będą usługi transportowe spełniające łącznie następujące warunki:
- usługobiorcą jest inny podatnik (podmiot prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą), który ma siedzibę, lub stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce;
- transport odbywa się w całości poza krajem;
- transport ma miejsce się pomiędzy państwem członkowskim UE a obszarem poza Unią Europejską.
Powyższe przesłanki są w analizowanej sytuacji spełnione. Tak więc usługi Spółki będą więc, z zasady, korzystały ze stawki 0%.
Należy jednakże pamiętać, że skorzystanie z opodatkowania w preferencyjnej wysokości jest uwarunkowane posiadaniem przez Spółkę odpowiednich dokumentów poświadczających świadczone przez nią usługi (§ 6 ust. 2 ww. rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT). Dokumentami tymi są list przewozowy lub dokument spedytorski, stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy pomiędzy państwem członkowskim a państwem spoza UE.
Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.