REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściwa stawka VAT dla odsprzedaży usług międzynarodowego transportu towarów

 Właściwa stawka VAT dla odsprzedaży usług międzynarodowego transportu towarów.
Właściwa stawka VAT dla odsprzedaży usług międzynarodowego transportu towarów.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Od polskiej firmy spedycyjnej nabyłem usługę transportu towaru z Polski do Rosji. Otrzymałem tylko fakturę z wykazaną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Czy w przypadku odsprzedaży tej usługi na rzecz polskiego kontrahenta, mogę zastosować stawkę podatku w wysokości 0%?

Na wstępie należy zaznaczyć, że możliwość przeniesienia kosztu nabytej usługi na kontrahenta (tzw. refaktura) dotyczy tylko tych przypadków, w których podatnik nabywając usługę działał w imieniu własnym ale na rzecz podmiotu, który ostatecznie poniesie koszt nabytej usługi. Wynika to z treści art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów usług (zwanej dalej ustawą o VAT). W świetle tego przepisu, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Stosując przewidzianą w tym przepisie fikcję prawną należy uznać, że podatnik samodzielnie wykonał usługę na rzecz kontrahenta. Zatem, jeśli w przedstawionym stanie faktycznym, usługa transportowa została nabyta przez Podatnika w imieniu własnym, ale na rzecz kontrahenta, to istnieje możliwość jej „odsprzedania”.

REKLAMA

Zobacz też: Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi

REKLAMA

Kolejną kwestią wymagającą analizy jest to, jaka stawka podatku VAT powinna zostać zastosowana w przypadku odsprzedaży nabytej usługi. Wcześniej jednak wyjaśnienia wymaga, że transport towaru z Polski do Rosji stanowi usługę transportu międzynarodowego, przez co rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju (Polski) do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej.

Zasadniczo do usługi transportu międzynarodowego, stosuje się preferencyjną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Jednak dla zastosowania stawki podatku w wysokości 0%, konieczne jest posiadanie przez podatnika dokumentu stanowiącego dowód wykonania usługi transportu międzynarodowego. Ustawa o VAT zawiera katalog dokumentów uważanych za dowód realizacji takiej usługi. W przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora, dokumentem stanowiącym dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego jest list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, albo też inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).

Zobacz też: Miejsce świadczenia usługi spedycji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przedstawionym powyżej stanie faktycznym wskazano, że Podatnik poza fakturą otrzymaną od spedytora nie dysponuje innymi dokumentami wskazującymi na transport towaru z Polski do Rosji. W takim przypadku, nie ma możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku dla odsprzedaży przedmiotowej usługi. Zatem, Podatnik powinien wystawić na rzecz swojego kontrahenta fakturę z podstawową stawką podatku VAT (tj. 23%).

Warto nadmienić, że na fakturze dokumentującej odsprzedaż usługi nabytej w imieniu własnym ale na rzecz kontrahenta powinno się wskazać, jako datę sprzedaży - datę faktycznej realizacji usługi.

Odpowiadając zatem na postawione na wstępie pytanie, we wskazanym stanie faktycznym nie ma możliwości zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%, lecz właściwa będzie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

Tekst: Małgorzata Lehmann-Ziaja, Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowy pomiar prędkości, system RedLight i fotoradar [Nowe lokalizacje]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, systemu RedLight w nowej lokalizacji oraz fotoradaru. Gdzie kierowcy nieprzestrzegający przepisów ruchu drogowego mogą liczyć się z mandatami i punktami karnymi?

Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

REKLAMA

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

REKLAMA

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA