REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom

Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom.
Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy pracodawcy, z uwagi na obowiązywanie wewnętrznych regulaminów bądź kodeksów dobrych praktyk, przyznają swoim emerytowanym, byłym pracownikom różnego rodzaju świadczenia, zarówno o charakterze rzeczowym jak i pieniężnym. Analizując skutki podatkowe przekazania wyżej określonym osobom przysporzeń, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

REKLAMA

Jak wynika z przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), przychód stanowią otrzymane bądź postawione do dyspozycji pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Momentem powstania przychodu jest, co do zasady, moment rzeczywistego otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy lub innych wartości. Ustawa o PDOF rozróżnia uzyskiwane przez podatnika przychody z uwagi na poszczególne ich źródła, wyodrębniając m.in. przychody ze stosunku pracy oraz stosunków pokrewnych, jak również przychody z innych źródeł (art. 10 ust. 1 ustawy o PDOF). Przysporzenia uzyskiwane przez byłych pracowników, pobierających już świadczenia emerytalne, należy rozpatrywać w kategorii przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOF. W świetle art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF, od należności uzyskiwanych z tego tytułu przewidziany został zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. W powyższych okolicznościach, zakład pracy przyznający świadczenie zobowiązany jest zasadniczo do pobrania kwot podatku w odpowiedniej wysokości (art. 41 ust. 4 ustawy o PDOF) oraz do przekazania ich na rzecz urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika (zakładu pracy) w terminie do 20 dnia miesiąca następującego, po miesiącu w którym pobrano podatek (art. 42 ust. 1 ustawy o PDOF). Na zakładzie pracy ciążą również obowiązki informacyjne w zakresie wystawienia deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR oraz przesłania deklaracji do ww. urzędu skarbowego w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (art. 42 ust. 1a ustawy o PDOF).

REKLAMA

Zwrócić należy jednakże uwagę, że nie każde świadczenie skierowane przez byłego pracodawcę do emerytowanych pracowników generuje powstanie obowiązku zapłaty podatku na gruncie ustawy o PDOF.

Zobacz też: Miejsce świadczenia usługi spedycji

Na podstawie regulacji art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PDOF, ustawodawca zwolnił z opodatkowania świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych (do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł). Zastosowanie ww. zwolnienia wymaga zatem spełnienia następujących przesłanek:

  • osoba otrzymująca świadczenie powinna posiadać status emeryta bądź rencisty,
  • świadczenie powinno wynikać ze stosunku pracy (lub stosunków pokrewnych) uprzednio łączącego tę osobę z zakładem pracy.

Ponadto zwolnieniu podlegają jedynie świadczenia do łącznej wysokości 2 280 zł w skali roku podatkowego.  Zwrócić należy również uwagę, że literalne brzmienie omawianego przepisu nie uzależnia możliwości zastosowania przedmiotowego zwolnienia od tego, by podmiotem wypłacającym świadczenie na rzecz emeryta bądź rencisty był wyłącznie podmiot będący dla niego byłym zakładem pracy, co potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29.10.2015 r. (znak IPPB4/4511-1036/15-3/AK).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi

W art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PDOF przewidziano również zwolnienie z opodatkowania dotyczące zapomóg otrzymanych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł. Przywołana regulacja pozwala na zwolnienie z opodatkowania świadczeń przyznanych w formie wsparcia finansowego dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Organy podatkowe podkreślają przy tym, że zwolnieniu na gruncie przywołanego przepisu, podlegają wyłącznie zapomogi wypłacone w związku z zaistnieniem okoliczności wskazanych przez ustawodawcę. Dla oceny dopuszczalności skorzystania z przywołanego zwolnienia konieczna jest prawidłowa interpretacja pojęć określających sytuacje, będące podstawą wypłaty zapomogi, jakich użyto w analizowanej regulacji. W tym celu posłużyć się można wykładnią dokonaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (interpretacja indywidualna z 25.07.2013 r., znak IPTPB1/415-280/13-5/KO), zgodnie z którą: „pod pojęciem „indywidualnego zdarzenia losowego” można rozumieć wszelkie nagłe, niespodziewane, pojedyncze zdarzenia wywołane przyczynami zewnętrznymi, których nie można przewidzieć, a które są niezależne od człowieka, nawet przy zachowaniu należytej staranności. Przez „klęskę żywiołową” rozumieć z kolei należy zdarzenie spowodowane niszczycielskim działaniem sił przyrody, jak powodzie, huragany, ulewne deszcze, uderzenia piorunów, gradobicie, itp. Z kolei przez długotrwała chorobę należy rozumieć chorobę wymagającą długotrwałego leczenia w sposób stały lub przez długi okres, mającą długotrwały przebieg."

Zobacz też: Kiedy warto outsourcować logistykę e-sklepu?

Dodać również należy, że w przypadku spełnienia przesłanek, określonych w jednym z przedmiotowych zwolnień, opodatkowaniu na zasadach wynikających z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF, podlegać będzie wyłącznie nadwyżka otrzymanych świadczeń ponad kwotę 2 280 zł w danym roku podatkowym.

Tekst: Aleksandra Kołc, Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA