REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT

Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT.
Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polska Spółka X, producent maszyn przemysłowych zobowiązała się dokonać dostawy części zamiennych na rzecz kontrahenta z Japonii. Towary mają zostać przetransportowane do zakładu nabywcy w Tokio. W związku z powyższym, Spółka X zamówiła usługę od niemieckiej firmy spedycyjnej polegającą na dokonaniu odprawy celnej eksportowej. Odprawa została dokonana 10.01.2016 r. Jak rozliczyć na gruncie VAT i wykazać w deklaracji VAT-7 usługę nabytą od kontrahenta z Niemiec?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem usługi związanej z obsługą przewozu towarów, która obejmuje w tym przypadku organizację odprawy celnej eksportowej w imieniu X. Usługa ta podlega opodatkowaniu w państwie siedziby usługobiorcy (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). A zatem, przedmiotowa usługa spedycji powinna zostać opodatkowana na terytorium Polski, gdyż w tym państwie znajduje się siedziba nabywcy świadczenia, tj. Spółki X.

REKLAMA

Zobacz też: Właściwa stawka VAT dla odsprzedaży usług międzynarodowego transportu towarów

Biorąc pod uwagę fakt, że Spółka X dokonała zakupu usługi od podatnika z siedzibą w Niemczech, w analizowanej sprawie zastosowanie znajdzie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podatnikiem są również osoby prawne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,
  2. usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Zobacz też: Miejsce świadczenia usługi spedycji

REKLAMA

Zakładając zatem, że niemiecki spedytor nie ma siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, to Spółka X jest podatnikiem obowiązanym do rozliczenia ww. usługi na gruncie podatku VAT. Tym samym, transakcja ta będzie stanowić po stronie X import usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT (tj. świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka X powinna w takiej sytuacji rozpoznać obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi spedycyjnej (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Świadczenie to podlega preferencyjnej stawce podatku 0% VAT ze względu na to, że stanowi ona świadczenie związane z eksportem towarów do Japonii. Zgodnie bowiem z art. 83 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy, do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, w tym w szczególności dotyczących załatwiania formalności celnych stosuje się stawkę 0% podatku.

Spółka X powinna wykazać przedmiotową transakcję w poz. 29 i 30 deklaracji VAT-7 („Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy”) oraz w poz. 44 i 45 („Nabycie towarów i usług pozostałych”).

Tekst: Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA