REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksport pośredni towarów a stawka VAT 0%

Eksport  pośredni towarów a stawka VAT 0%
Eksport pośredni towarów a stawka VAT 0%

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest eksport pośredni towarów? Czym różni się od eksportu bezpośredniego i jaką stawkę VAT należy stosować w przypadku eksportu pośredniego?

Eksport pośredni, a eksport bezpośredni

Przez eksport towarów, w świetle art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, należy rozumieć potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7 (czyli czynności stanowiących odpłatną dostawę towarów).

REKLAMA

REKLAMA

Jako zaś eksport pośredni rozumie się eksport wskazany w art. 2 pkt 8 lit b ustawy o VAT czyli taki, w którym wysyłka lub transport jest przeprowadzana przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz. Dla określenia tego, czy mamy do czynienia z eksportem pośrednim istotne jest to, kto faktycznie organizuje transport/wysyłkę. Wystąpi on więc w szczególności jeśli dostawa jest przeprowadzana na  warunkach EXW wg Incoterms 2010, kiedy nabywca sam (ewentualnie może zlecić to firmie spedycyjnej/transportowej) dokonuje transportu.

Eksport pośredni jest odróżniany od eksportu bezpośredniego, w którym to wysyłka/transport jest organizowana przez samego sprzedawcę lub na jego rzecz. Podział ten jest istotny, ponieważ ustawodawca nieco inaczej określił sposób dokumentowania eksportu w zależności od jego rodzaju. Niniejszy artykuł dotyczy jedynie eksportu pośredniego.

Odwiedź nasz serwis Logistyka

Stawka 0% a potwierdzenie wywozu

W eksporcie towarów stawka wynosi z zasady 0% (art. 41 ust. 4 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT). Dla skorzystania z opodatkowania w tej wysokości konieczne jest jednakże spełnienie określonych obowiązków dokumentacyjnych. W świetle bowiem art. 41 ust. 6 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie  towarów pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej (art. 41 ust. 6 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT). Tak więc, podatnik jest uprawniony do zastosowania stawki 0% w eksporcie, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów (okres, w którym powstał obowiązek podatkowy), otrzymał dokument potwierdzający wywóz. Dodatkowym warunkiem, w przypadku eksportu pośredniego  jest to, by z dokumentu celnego wynikała tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu (co wynika z art. 41 ust. 11 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W art. 41 ust. 6a ustawy o VAT ustawodawca precyzuje, że właściwym dokumentem jest w szczególności:

1) dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

2) dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

  1. zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

Odpowiednim dokumentem będzie zwłaszcza komunikat elektroniczny IE 599; dopuszcza się także dokument SAD. Potwierdzeniem może być także sama decyzja wydana przez naczelnika urzędu celnego potwierdzająca wywóz.

Wywóz towarów w ramach eksportu został przeprowadzony przez zagranicznego nabywcę 6.7.2016. Sprzedawca otrzymał komunikat IE-599 24.8.2016 r. W związku z tym, może on wykazać eksport ze stawką 0% w rozliczeniu za lipiec 2016 r.

Późniejsze rozliczenie eksportu

W przypadku niespełnienia warunku do posiadania odpowiednich dokumentów w terminie wskazanym w powyższej regulacji (art. 41 ust. 6 ustawy o VAT) zastosowanie znajdzie art. 41 ust. 7 zd. 1 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji VAT za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania odpowiedniego dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. Tak więc, eksporter może przesunąć wykazanie dokonanej przez niego sprzedaży do okresu rozliczeniowego następującego po okresie, w którym doszło do dostawy. Co więcej może on zastosować stawkę 0%, byleby tylko posiadał dokument wywozu najpóźniej w ostatnim dniu na złożenie deklaracji za ten następny okres.

Więcej na temat VAT w logistyce przeczytasz tutaj

Wywóz towarów w ramach eksportu został przeprowadzony przez zagranicznego nabywcę 6.7.2016. Podatnik nie dostał komunikatu IE-599 do 25.8.2016 r. W związku z tym, nie wykazał on eksportu w rozliczeniu za lipiec 2016 r. Komunikat IE-599 dotarł jednakże do niego do dnia 25.9.2016 r. (a więc do czasu upływu terminu do złożenia deklaracji za sierpień 2016 r.). Podatnik wykazuje eksport ze stawką 0% w rozliczeniu za sierpień 2016 r.

W przypadku nieotrzymania dokumentu wywozu w przedstawionym wyżej terminie, zastosowanie znajdzie stawka właściwa dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust. 7 zd. 2 ustawy o VAT).

REKLAMA

Wywóz towarów w ramach eksportu został przeprowadzony przez zagranicznego nabywcę 6.7.2016. Podatnik nie dostał komunikatu IE-599 do 25.9.2016 r. W związku z tym, podatnik wykazał sprzedaż ze stawką podstawową VAT w rozliczeniu za sierpień 2016 r.

Oczywiście zastosowanie stawki krajowej nie zamyka ostatecznie drogi do skorzystania ze stawki 0%, jeśli dokument wywozu zostaną uzyskane z późniejszym czasie. Wtedy bowiem eksporter będzie upoważniony  do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma ten dokument (art. 41 ust. 9 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT).

Wywóz towarów w ramach eksportu został przeprowadzony przez zagranicznego nabywcę 6.7.2016. Podatnik nie dostał komunikatu IE-599 do 25.9.2016 r. Podatnik wykazał sprzedaż ze stawką podstawową VAT w rozliczeniu za sierpień 2016 r. Komunikat IE-599 został przez niego otrzymany 28.9.2016 r. W związku z tym możliwa jest korekta podatku należnego w deklaracji za wrzesień 2016 r.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA