VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik - Spółka z o.o. zajmuje się działalnością w zakresie logistyki i przewozów samochodowych. Spółka zawarła umowę sprzedaży jednego z samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Kupującym jest przedsiębiorstwo z siedzibą na Ukrainie. Kupujący wpłacił 15.3.2015 r. 100% zaliczkę na poczet planowanej sprzedaży. Wywóz samochodu ma nastąpić 26.4.2015 r. i zostanie zorganizowany przez kupującego.
REKLAMA
Czy Spółka powinna wykazać w deklaracji VAT-7 otrzymaną zaliczkę oraz czy powinna wystawić na rzecz ukraińskiego odbiorcy fakturę dokumentującą ww. wpłatę? Czy możliwe jest zastosowanie w analizowanym przypadku względem otrzymanej zaliczki preferencyjnej 0% stawki podatku VAT?
Zobacz też: Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej ustawą o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min. eksport towarów. Definicję eksportu zawiera art. 2 pkt 8 ustawy o VAT. W świetle tej regulacji, przez eksport towarów rozumie się eksporcie towarów dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
a) dostawcę lub na jego rzecz, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (...)
- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych;
Zobacz też: VAT- stawka 0% dla usługi dopełnienia formalności celnych związanych z eksportem towarów
Sprzedaż samochodu na Ukrainę spełnia przedstawione wyżej warunki. Zatem stanowi eksport towaru.
REKLAMA
W odniesieniu do otrzymanej przez Spółkę zaliczki, należy wskazać na art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania (w odniesieniu do otrzymanej kwoty).
Powyższa regulacja ma zastosowanie także do eksportu towarów. Oznacza to, że Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w odniesieniu do kwoty objętej zaliczką w momentem jej otrzymania. W konsekwencji Spółka winna wykazać jej otrzymanie w rozliczeniu za marzec 2015 r.
Zobacz też: Stawka 0% podatku VAT dla usług transportu międzynarodowego
REKLAMA
Spółka będzie zobowiązana do wystawienia faktury dokumentującej zaliczkę. Zgodnie bowiem z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności opodatkowanych z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub sprzedaży mediów. Z zakresu przywołanego przepisu nie został wyłączony eksport towarów, więc będzie miał on zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym.
Kwestię zastosowania właściwej stawki reguluje art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, który stanowi że jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej. Przepisy ust. 7, 9 i 11 stosuje się odpowiednio.
Powyższy przepis daje Spółce, co do zasady, prawo do zastosowania do otrzymanej zaliczki stawki 0%. Planowy wywóz ma bowiem nastąpić 26.4.2015 r., czyli w ciągu 2 miesięcy od końca miesiąca otrzymania zaliczki.
Spółka powinna jednakże w ciągu tych 2 miesięcy (czyli do końca maja 2015 r.) posiadać dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Zgodnie z art. 41 ust. 6a ustawy o VAT, takim dokumentem jest w szczególności:
1) dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;
2) dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;
3) zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.
Zobacz też: Usługa transportu towarów na rzecz kontrahenta unijnego - rozliczenie VAT
Można zastosować stawkę VAT 0%
Spółka powinna wykazać otrzymaną zaliczkę w rozliczeniu za marzec 2015 r., stosując przy tym stawkę 0%, oraz wystawić fakturę dokumentującą to zdarzenie.
Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.