REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%

VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%.
VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy spółka, która zawarła umowę sprzedaży jednego z samochodów przedsiębiorstwu zarejestrowanemu na Ukrainie, a które wpłaciło 100% zaliczkę na poczet sprzedaży może zastosować względem zaliczki preferencyjną 0% stawkę podatku VAT?

Podatnik - Spółka z o.o. zajmuje się działalnością w zakresie logistyki i przewozów samochodowych. Spółka zawarła umowę sprzedaży jednego z samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Kupującym jest przedsiębiorstwo z siedzibą na Ukrainie. Kupujący wpłacił 15.3.2015 r. 100% zaliczkę na poczet planowanej sprzedaży. Wywóz samochodu ma nastąpić 26.4.2015 r. i zostanie zorganizowany przez kupującego.

REKLAMA

Czy Spółka powinna wykazać w deklaracji VAT-7 otrzymaną zaliczkę oraz czy powinna wystawić na rzecz ukraińskiego odbiorcy fakturę dokumentującą ww. wpłatę? Czy możliwe jest zastosowanie w analizowanym przypadku względem otrzymanej zaliczki preferencyjnej 0% stawki podatku VAT?

Zobacz też: Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej ustawą o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min. eksport towarów. Definicję eksportu zawiera art. 2 pkt 8 ustawy o VAT. W świetle tej regulacji, przez eksport towarów rozumie się eksporcie towarów  dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (...)

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych;

Zobacz też: VAT- stawka 0% dla usługi dopełnienia formalności celnych związanych z eksportem towarów

Sprzedaż samochodu na Ukrainę spełnia przedstawione wyżej warunki. Zatem stanowi eksport towaru.

REKLAMA

W odniesieniu do otrzymanej przez Spółkę zaliczki, należy wskazać na art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania (w odniesieniu do otrzymanej kwoty).

Powyższa regulacja ma zastosowanie także do eksportu towarów. Oznacza to, że Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w odniesieniu do kwoty objętej zaliczką w momentem jej otrzymania. W konsekwencji Spółka winna wykazać jej otrzymanie w rozliczeniu za marzec 2015 r.

Zobacz też: Stawka 0% podatku VAT dla usług transportu międzynarodowego

REKLAMA

Spółka będzie zobowiązana do wystawienia faktury dokumentującej zaliczkę. Zgodnie bowiem z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności opodatkowanych z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub sprzedaży mediów. Z zakresu przywołanego przepisu nie został wyłączony eksport towarów, więc będzie miał on zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym.

Kwestię zastosowania właściwej stawki reguluje art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, który stanowi że jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej. Przepisy ust. 7, 9 i 11 stosuje się odpowiednio.

Powyższy przepis daje Spółce, co do zasady, prawo do zastosowania do otrzymanej zaliczki stawki 0%. Planowy wywóz ma bowiem nastąpić 26.4.2015 r., czyli w ciągu 2 miesięcy od końca miesiąca otrzymania zaliczki.

Spółka powinna jednakże w ciągu tych 2 miesięcy (czyli do końca maja 2015 r.) posiadać dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Zgodnie z art. 41 ust. 6a ustawy o VAT, takim dokumentem jest w szczególności:

1) dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

2) dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

3) zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

Zobacz też: Usługa transportu towarów na rzecz kontrahenta unijnego - rozliczenie VAT

Można zastosować stawkę VAT 0%

Spółka powinna wykazać otrzymaną zaliczkę w rozliczeniu za marzec 2015 r., stosując przy tym stawkę 0%, oraz wystawić fakturę dokumentującą to zdarzenie.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA