REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego. Fot. Fotolia
Projekt nowelizacji Prawa lotniczego. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego zakłada m.in. że Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego będzie mógł z urzędu wszcząć kontrolę przewoźnika lotniczego.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego będzie mógł z urzędu, a nie tylko po skardze pasażera, wszcząć kontrolę przewoźnika lotniczego ws. ewentualnego naruszenia przez niego obowiązków - zakłada projekt noweli Prawa lotniczego przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

REKLAMA

Projektowane przepisy zmieniają obowiązujący obecnie sposób wykonywania przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) kompetencji Krajowego Organu Wykonawczego zajmującego się prawami pasażerów. "Z dotychczasowej praktyki Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że przyjęty obecnie model kontroli wykonywania przez przewoźników obowiązków w przewozie lotniczym, zgodnie z którym postępowanie wszczyna się, co do zasady na wniosek/skargę poszkodowanego pasażera, nie zapewnia powszechnego przestrzegania prawa pasażerów" - podkreślono w uzasadnieniu.

Zobacz też: Minimum dwie osoby w kokpitach samolotów LOT

Jak wyjaśniono, przewoźnicy ograniczają się jedynie, "choć nie w każdym przypadku", do wykonywania obowiązków względem tych pasażerów, którzy zadali sobie trud złożenia skargi do ULC.

REKLAMA

"Analiza danych w tym zakresie wskazuje zwykle na niski odsetek pasażerów danego lotu, którzy składają skargę na naruszenie przez przewoźnika przepisów prawa wspólnotowego. Ponadto skargi wpływają do urzędu często w tak dużym odstępie czasowym, że w sprawie dotyczącej konkretnego zdarzenia, a więc w tym samym stanie faktycznym i prawnym, została już wydana ostateczna decyzja administracyjna dotycząca jednak innego pasażera" - zaznaczono.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego w noweli zaproponowano rozwiązanie, by istotą postępowania nie było rozpatrzenie indywidualnej skargi pasażera danego lotu, lecz wszczęcie z urzędu procedury nadzorczej mającej na celu wyjaśnienie, czy w trakcie lotu, co do którego istnieje podejrzenie niewykonania przez danego przewoźnika obowiązków dotyczących przewozu lotniczego, doszło do naruszenia tych obowiązków czy też nie.

Wspomniana modyfikacja - jak wskazano - m.in. przyczyni się do minimalizacji obciążeń dla administracji i przewoźników.

Nowe przepisy nie wykluczają możliwości przeprowadzenia mediacji między pasażerem a przewoźnikiem lotniczym lub organizatorem wycieczki w zakresie roszczeń wynikających z przepisów Unii Europejskiej, jeśli pasażer wystąpi z taką propozycją. Takie postępowanie mediacyjne prowadzić będzie działający przy prezesie ULC Rzecznik Praw Pasażera.

Zobacz też: Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT

REKLAMA

Nowela wprowadza także przepis, na podstawie którego prezes ULC będzie mógł wydawać opinie o możliwości lokalizacji inwestycji ze względu na wysokość zabudowy w otoczeniu lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych. "Zapewni to kontrolę prezesa Urzędu nad wysokością planowanej przez gminę zabudowy na terenach, nad którymi znajdują się powierzchnie ograniczające wysokość zabudowy ustalone dla danego lotniska, jak również ograniczy możliwość zakłócania pracy lotniczych urządzeń naziemnych" - podano w uzasadnieniu projektu.

Powodem nowelizacji ustawy Prawo lotnicze oraz innych ustaw jest dostosowanie polskich przepisów do prawa Unii Europejskiej w takich obszarach jak: prawa pasażerów, żegluga powietrzna, personel lotniczy, technika lotnicza, lotnicza działalność gospodarcza, transport lotniczy, operacje lotnicze, lotniska oraz ochrona lotnictwa cywilnego.

Nowe przepisy mają także wprowadzić m.in.: sankcje z tytułu nieprzestrzegania wymagań i obowiązków ustalonych w prawie UE; przepisy kompetencyjne dla organów administracji krajowej do działań w zakresie określonym prawem Unii, uzupełniają katalog opłat lotniczych o czynności administracyjne wynikające z unijnych przepisów.

Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie trzy miesiące od dnia jej ogłoszenia. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA