REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego. Fot. Fotolia
Projekt nowelizacji Prawa lotniczego. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego zakłada m.in. że Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego będzie mógł z urzędu wszcząć kontrolę przewoźnika lotniczego.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego będzie mógł z urzędu, a nie tylko po skardze pasażera, wszcząć kontrolę przewoźnika lotniczego ws. ewentualnego naruszenia przez niego obowiązków - zakłada projekt noweli Prawa lotniczego przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

REKLAMA

Projektowane przepisy zmieniają obowiązujący obecnie sposób wykonywania przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) kompetencji Krajowego Organu Wykonawczego zajmującego się prawami pasażerów. "Z dotychczasowej praktyki Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że przyjęty obecnie model kontroli wykonywania przez przewoźników obowiązków w przewozie lotniczym, zgodnie z którym postępowanie wszczyna się, co do zasady na wniosek/skargę poszkodowanego pasażera, nie zapewnia powszechnego przestrzegania prawa pasażerów" - podkreślono w uzasadnieniu.

Zobacz też: Minimum dwie osoby w kokpitach samolotów LOT

Jak wyjaśniono, przewoźnicy ograniczają się jedynie, "choć nie w każdym przypadku", do wykonywania obowiązków względem tych pasażerów, którzy zadali sobie trud złożenia skargi do ULC.

REKLAMA

"Analiza danych w tym zakresie wskazuje zwykle na niski odsetek pasażerów danego lotu, którzy składają skargę na naruszenie przez przewoźnika przepisów prawa wspólnotowego. Ponadto skargi wpływają do urzędu często w tak dużym odstępie czasowym, że w sprawie dotyczącej konkretnego zdarzenia, a więc w tym samym stanie faktycznym i prawnym, została już wydana ostateczna decyzja administracyjna dotycząca jednak innego pasażera" - zaznaczono.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego w noweli zaproponowano rozwiązanie, by istotą postępowania nie było rozpatrzenie indywidualnej skargi pasażera danego lotu, lecz wszczęcie z urzędu procedury nadzorczej mającej na celu wyjaśnienie, czy w trakcie lotu, co do którego istnieje podejrzenie niewykonania przez danego przewoźnika obowiązków dotyczących przewozu lotniczego, doszło do naruszenia tych obowiązków czy też nie.

Wspomniana modyfikacja - jak wskazano - m.in. przyczyni się do minimalizacji obciążeń dla administracji i przewoźników.

Nowe przepisy nie wykluczają możliwości przeprowadzenia mediacji między pasażerem a przewoźnikiem lotniczym lub organizatorem wycieczki w zakresie roszczeń wynikających z przepisów Unii Europejskiej, jeśli pasażer wystąpi z taką propozycją. Takie postępowanie mediacyjne prowadzić będzie działający przy prezesie ULC Rzecznik Praw Pasażera.

Zobacz też: Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT

REKLAMA

Nowela wprowadza także przepis, na podstawie którego prezes ULC będzie mógł wydawać opinie o możliwości lokalizacji inwestycji ze względu na wysokość zabudowy w otoczeniu lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych. "Zapewni to kontrolę prezesa Urzędu nad wysokością planowanej przez gminę zabudowy na terenach, nad którymi znajdują się powierzchnie ograniczające wysokość zabudowy ustalone dla danego lotniska, jak również ograniczy możliwość zakłócania pracy lotniczych urządzeń naziemnych" - podano w uzasadnieniu projektu.

Powodem nowelizacji ustawy Prawo lotnicze oraz innych ustaw jest dostosowanie polskich przepisów do prawa Unii Europejskiej w takich obszarach jak: prawa pasażerów, żegluga powietrzna, personel lotniczy, technika lotnicza, lotnicza działalność gospodarcza, transport lotniczy, operacje lotnicze, lotniska oraz ochrona lotnictwa cywilnego.

Nowe przepisy mają także wprowadzić m.in.: sankcje z tytułu nieprzestrzegania wymagań i obowiązków ustalonych w prawie UE; przepisy kompetencyjne dla organów administracji krajowej do działań w zakresie określonym prawem Unii, uzupełniają katalog opłat lotniczych o czynności administracyjne wynikające z unijnych przepisów.

Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie trzy miesiące od dnia jej ogłoszenia. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA