REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejście graniczne w Połowcach jest już międzynarodowe

Przejście graniczne w Połowcach jest już międzynarodowe.
Przejście graniczne w Połowcach jest już międzynarodowe.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od początku kwietnia 2015 r. polsko-białoruskie przejście graniczne w Połowcach zmieniło się z bilateralnego na międzynarodowe. Oznacza to, że mogą z niego korzystać obywatele wszystkich państw, a nie jak dotychczas jedynie obywatele Polski i Białorusi.

Dotychczasowe bilateralne polsko-białoruskie przejście graniczne w Połowcach (Podlaskie) jest od początku kwietnia przejściem międzynarodowym. Oznacza to, ze mogą z niego korzystać obywatele wszystkich państw, a nie jak dotychczas tylko Polacy i Białorusini.

REKLAMA

W środę na przejściu odbyło się spotkanie podlaskich służb granicznych i wojewody podlaskiego w związku z rozszerzeniem odpraw w Połowcach. Od kwietnia mogą tam być odprawiane nie tylko samochody osobowe – jak było dotychczas - ale też autokary oraz samochody ciężarowe o masie do 7,5 tony - poinformowała w komunikacie po spotkaniu rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Pilcicka.

Zobacz też: Kiedy zachodzi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?

REKLAMA

Wojewoda podlaski Andrzej Meyer oraz komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk Andrzej Rytwiński i dyrektor Izby Celnej w Białymstoku gen. Mirosław Sienkiewicz oraz przedstawiciele samorządów lokalnych oglądali m.in. działanie nowoczesnego sprzętu do kontroli ładunków.

W Połowcach kończy się trwająca od 2008 r. rozbudowa tego przejścia granicznego, które dotąd funkcjonowało w prowizorycznych warunkach. Obiekt ma być gotowy we wrześniu. Trwają prace wykończeniowe, wyposażanie obiektów. Wszystko ma się przyczynić do szybszej i sprawniejszej obsługi podróżnych oraz zwiększenia ruchu w tym miejscu Także służby graniczne będą pracowały w znacznie lepszych warunkach. Przejście będzie mogło obsługiwać więcej pojazdów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Powstanie system połączeń komunikacyjnych wokół dworców w Białymstoku

Jak przypomniała Pilcicka, drogowe przejście graniczne Połowce-Pieszczatka działało od 1993 r. na powierzchni ok. 650 m. Po wejściu Polski do strefy Schengen odprawy przeniesiono na stronę polską, gdyż wcześniej odbywały się po białoruskiej. Ostatnie lata to budowa nowych obiektów przejścia w Połowcach. Powstaje ono na powierzchni 13 ha. W ciągu doby będzie mogło obsługiwać w obu kierunkach ok. 200 samochodów ciężarowych, dwa tysiące aut osobowych oraz 50 autokarów.

Budowa przejścia ma kosztować ok. 173 mln zł - podawał wcześniej Podlaski Urząd Wojewódzki. Pieniądze pochodzą z różnych źródeł: Funduszu Granic Zewnętrznych, Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz budżetu państwa. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych? Policja nie zawsze może go wystawić

Korzystanie z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych rozpraszających przechodnia przekraczającego drogę lub torowisko – co do zasady – jest zabronione i zagrożone mandatem. Nie jest to jednak zakaz bezwzględny. W jakich sytuacjach, policja nie może ukarać pieszego korzystającego z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych?

KGP: 102 799 interwencji, 437 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji do godz. 11:20 nie opublikowała danych za niedzielę ( 25 sierpnia)  dotyczących interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia z wyłączeniem ostatniej niedzieli. Policjanci od poniedziałku do soboty przeprowadzili 102 799 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 343 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób zamieszanych w przestępczy proceder. Wynajmowali samochody, podrabiali dokumenty do samochodów, a następnie je sprzedawali. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zalany samochód. Zostawić czy próbować uruchomić?

W ostatnim tygodniu, w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, doszło do wielu zalań i podtopień. Co zrobić w przypadku zalanego samochodu? Zostawić, czy próbować uruchomić? Ekspertka z Polskiej Izby Ubezpieczeń radzi co zrobić w przypadku zalania samochodu.

REKLAMA

Przebywasz w szpitalu i zapomniałeś wykupić ubezpieczenie OC samochodu? Możesz zostać obciążony wysoką karą. Jest stanowisko UFG po interwencji RPO: taka opłata, pobierana jest w interesie poszkodowanego

W związku z ostatnią interwencją Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Finansów w sprawie wysokich i niezaskarżalnych kar za brak ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, którymi – jak wynika z interwencji – niekiedy karane są nawet osoby nie ponoszące winy za niewykupienie na czas ubezpieczenia, ponieważ np. przebywały w tym czasie w szpitalu – mówi się przede wszystkim o kwestiach problematycznych z punktu widzenia ukaranych. Stawiając się w roli poszkodowanego w wypadku z udziałem nieubezpieczonego pojazdu – można jednak spojrzeć na sprawę z nieco innej perspektywy. UFG przedstawiło swoje stanowisko w sprawie interwencji Rzecznika. 

Więcej czasu dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. M.in. przedłużono okres przejściowy dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Od 1 listopada 2024 r. obowiązek rejestracji w systemie SENT. Ważne zmiany w delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Chodzi o obowiązek rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

KGP: 122 607 interwencji, 479 wypadków drogowych, 45 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie całego ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 607 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 306 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Samochody elektryczne z dotacją Mój elektryk: już 18 tys. w leasingu. Czy wkrótce także elektryczne rowery

Kończą się pieniądze przeznaczone na dotacje w ramach programu Mój elektryk. Na szczęście rząd zapowiada kolejną edycję. Można będzie skorzystać z dofinansowania do zakupy, ale także leasingu aut elektrycznych. Być może ta forma dofinansowania będzie miała zastosowanie także w programie Mój rower elektryczny.

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2025 r. – czeka nas kolejny wzrost. Ogromne kwoty i brak możliwości zaskarżenia

W związku z pewnym już wzrostem płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 r. – wzrosną również kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Spóźnialski posiadacz samochodu osobowego, będzie mógł zostać obciążony karą sięgającą nawet 9250 zł. Ostatnią szansą na zahamowanie ich wzrostu, jest interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA