REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin wystawienia faktury dokumentującej tzw. eksport usług

W przypadku świadczenia usługi transportowej na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium jednego z państw członkowskich UE fakturę wystawia się po wykonaniu usługi, ale nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.
W przypadku świadczenia usługi transportowej na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium jednego z państw członkowskich UE fakturę wystawia się po wykonaniu usługi, ale nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polski przewoźnik regularnie świadczy usługi transportowe na rzecz zagranicznych kontrahentów (zarówno unijnych, jak i mających siedzibę w krajach nienależących do UE).W jakim terminie powinien wystawić fakturę dokumentującą tzw. eksport usług na gruncie przepisów obowiązujących od 1-go stycznia 2013 r.?

REKLAMA

1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wprowadzone zmiany odnoszą się m.in. do terminów wystawiania faktur w przypadku eksportu usług. Pod pojęciem tym należy rozumieć świadczenie usług opodatkowanych poza terytorium kraju, innymi słowy takich, dla których miejsce świadczenia ustalone zostało poza terytorium kraju. Co do zasady, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz przedsiębiorców jest kraj, w którym siedzibę ma nabywca usługi (art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

REKLAMA

W myśl §9 ust. 5 pkt 1 analizowanego rozporządzenia w przypadku świadczenia usług, dla których miejscem świadczenia jest miejsce określone w art. 28b ustawy (kraj siedziby nabywcy usługi) na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych dla podatku od wartości dodanej lub obowiązanych do takiej identyfikacji, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.

Określając termin wystawienia faktury w przypadku świadczenia usług transportowych na rzecz kontrahenta zagranicznego trzeba mieć zatem na uwadze w jakim państwie siedzibę ma nabywca usługi (od tego, czy jest to kontrahent unijny, czy podmiot mający siedzibę poza terytorium UE zależy w jakim terminie faktura powinna być wystawiona).

Usługa świadczona na rzecz kontrahenta Unijnego

W przypadku świadczenia usługi transportowej na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium jednego z państw członkowskich UE fakturę wystawia się po wykonaniu usługi, ale nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co jednak niezwykle istotne termin ten znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy łącznie spełnione są następuje warunki:

  • miejsce świadczenia usługi ustalono w oparciu o art. 28b ustawy o VAT, na terytorium innego niż Polska kraju UE (usługobiorca ma siedzibę w ww. kraju);
  • usługa została wykonana na rzecz zagranicznego przedsiębiorcy zarejestrowanego na potrzeby podatku VAT w jednym z państw członkowskich UE;
  • zobowiązanym do zapłaty podatku jest usługobiorca.

Dopiero spełnianie wszystkich powyższych warunków pozwala na zastosowanie dłużnego terminu do wystawienia faktury.

Przykład

REKLAMA

Polski przewoźnik Spółka Alfa Sp. z o.o. wyświadczyła usługę transportu towarów na rzecz niemieckiej Spółki Beta GmbH. Usługa została wykonana w dniu 5-6 marca 2013 r., na trasie Wrocław – Hamburg. W takim przypadku miejsce świadczenia ustalić należy, na mocy art. 28b ustawy o VAT na terytorium Niemiec. Beta GmbH jest podatnikiem podatku od wartości dodanej i jest zobowiązana do zapłaty podatku z tytułu nabycia przedmiotowej usługi. W konsekwencji faktura powinna zostać wystawiona w okresie od 6 marca do 15 kwietnia 2013 r.

Na marginesie wyjaśnić, należy iż obowiązek podatkowy, rozumiany w tym przypadku jako obowiązek wykazania usługi w deklaracji oraz informacji podsumowującej, powstaje w dacie wykonania usługi, a zatem w powyższym przykładzie 6 marca 2013 r. (art. 109 ust. 3a w zw. z art. 19 ust. 19a ustawy o VAT). Zatem w powołanym przykładzie Spółka Alfa, niezależnie od dnia wystawienia faktury, powinna wykazać tę usługę w deklaracji i informacji podsumowującej za marzec 2013 r.

Tekst: Bartosz Nowodworski, Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA