REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodliczony VAT od wydatków związanych z utrzymaniem samochodu a koszt uzyskania przychodu

Nieodliczony VAT od wydatków związanych z utrzymaniem samochodu a koszt uzyskania przychodu Fot. Fotolia
Nieodliczony VAT od wydatków związanych z utrzymaniem samochodu a koszt uzyskania przychodu Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, od których podatnikowi przysługuje odliczenie w wysokości 50% VAT naliczonego, nieodliczoną zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) część podatku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

50% VAT niepodlegającego odliczeniu jest kosztem uzyskania przychodu?

REKLAMA

W świetle regulacji art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), zarówno podatek VAT należny, jak i naliczony co do zasady nie stanowi kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy. Niemniej jednak ustawodawca przewidział od powyższej reguły pewne wyjątki. Dzięki temu podatnik ma możliwość kwalifikacji do kosztów podatkowych kwoty podatku od towarów i usług m.in. w sytuacji, gdy zgodnie z przepisami ustawy o VAT, podatek naliczony nie może zostać odliczony od podatku należnego lub zwrócony.

REKLAMA

Powyższe oznacza, że w sytuacji, w której podatek od towarów i usług dotyczący wydatków związanych z samochodami osobowymi nie podlega w całości odliczeniu z uwagi na tzw. użytek mieszany (art. 86a ustawy o VAT), wówczas na gruncie przepisów ustawy o PDOP dopuszczalne jest zaliczenie do kosztów podatkowych podatku od towarów i usług w wysokości, która nie podlega odliczeniu (50% tego podatku). Potwierdzenie tego stanowiska znaleźć można w licznych interpretacjach indywidualnych (m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14.01.2016 r., znak IPPB6/4510-352/15-5/AG oraz w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21.07.2014 r., znak IBPBI/1/415-429/14/ESZ).

Więcej na temat podatków w eksploatacji samochodu znajdziesz w naszym dziale Podatki

Warunkiem koniecznym jest jednak to, aby wydatek taki spełniał wymogi uznania go za koszt uzyskania przychodów, czyli że został poniesiony na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Warunku tego nie spełniają wydatki związane z używaniem samochodu na cele prywatne. Należy bowiem podkreślić, iż wszelkie wydatki ponoszone przez podatnika a zaliczane do kosztów uzyskania przychodów należy badać w kontekście ogólnej zasady potrącalności kosztów wynikającej z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP. Jeśli bowiem nawet na gruncie ustawy o VAT podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku należnego a podatek naliczony będzie związany z użytkowaniem samochodu, który w pewnej części jest wykorzystywany do celów prywatnych (przykładowo użytkowany w celach prywatnych pracowników) w tym zakresie powstaje ryzyko kwestionowania prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku naliczonego. Powyższe wiąże się ściśle z problematyką obciążania pracowników za wykorzystywanie samochodów służbowych do celów prywatnych. Jeżeli bowiem podatnik obciąża pracownika kosztami jazd prywatnych (i zakładając, że obciążanie to następuje w kwotach odpowiadających wartościom rynkowym) – wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów podatku naliczonego nie powinno mieć zastosowania. Kluczowe w tym zakresie będzie zatem prawidłowe dokonanie wyceny świadczenia na rzecz pracownika.

Zobacz też: Samochód osobowy z przyczepą a viaTOLL

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek VAT przy zakupie samochodu

Podkreślenia wymaga, że nieodliczona, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, część podatku może zostać ujęta bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów, jeżeli dotyczy wydatków związanych z używaniem pojazdów, a także wydatków eksploatacyjnych. Natomiast w przypadku wydatków związanych z nabyciem pojazdu, nieodliczony podatek od towarów i usług powinien zwiększać wartość początkową samochodu, co oznacza że stanowi koszt w postaci odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z treścią art. 16g ust. 3 ustawy o PDOP (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3.06.2015 r., znak IPPB3/4510-270/15-2/GJ).

O możliwości rozliczenia wydatków związanych z eksploatacją samochodu w kosztach uzyskania przychodów powinny zawsze decydować okoliczności faktyczne wykorzystania samochodu przez podatnika, dotyczące związku wykorzystania samochodu z prowadzoną działalnością gospodarczą. Na gruncie ustawy o PDOP  należy dokonać analizy faktycznego sposobu wykorzystania samochodu i w tym kontekście ustalić, czy ponoszone wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów podatnika.

Tekst: Aleksandra Kołc, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA