REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można w całości odliczać VAT od zakupu motocykla, który jest przeznaczony na wynajem?

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Od stycznia 2015 r. rozszerzyłem dzia­łalność o wynajem motocykli. Nabyłem motocykl, który będzie służył do wynajmu. Motocykl będzie wykorzystywany tylko do wynajmu i wykluczone będzie jego wykorzystanie do celów niezwiązanych z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczą. Czy mogę odliczyć 100% VAT od tego zakupu?

Tak, w przedstawionej sytuacji ma Pan prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT naliczonego od zakupu moto­cykla przeznaczonego wyłącznie do wynajmu.

REKLAMA

REKLAMA

Motocykle, jako pojazdy silnikowe przeznaczone do poruszania się po drodze, należą do pojazdów samocho­dowych w rozumieniu ustawy o VAT. Oznacza to, że kwota podatku naliczonego przy nabyciu motocykli jest, co do zasady, ograniczona do 50% (art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszu­rze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojaz­dami samochodowymi", wymieniając motocykle wśród pojazdów, których dotyczą nowe zasady odliczania VAT.

Z pytania wynika, że nabyty motocykl będzie przeznaczony tylko na cele prowadzonej działalności gospo­darczej. Został zakupiony w celu wynajmowania go innym podmiotom. Z tego powodu rozszerzył Pan prowa­dzoną działalność o usługi w zakresie wynajmu motocykli. W związku z tym na podstawie art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT ograniczenie odliczenia VAT do 50% z tytułu jego nabycia nie będzie miało zastosowania. Z przepisu tego wynika bowiem, że ograniczeń w odliczaniu VAT nie stosuje się do pojazdów samochodowych, gdy nabyte pojazdy wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. W takim przypadku podatnik ma prawo do odliczenia pełnego VAT od nabytego pojazdu samochodowego, w tym motocykla. Sta­nowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 30 lipca 2014 r., sygn. IPTPP4/443-287/14-6/OS. Stwierdził w niej, że:

REKLAMA

Z postanowień art. 86a ust. 1 ustawy w związku z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy - w brzmieniu MF obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2014 r. - wynika, że ograniczenie do odliczenia podatku naliczone­go do wysokości 50% przy nabyciu pojazdów samochodowych, nie ma zastosowania w przypadku gdy nabyte pojazdy wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Zatem, w przypad­ku gdy nabyte pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do wynajmu/dzierżawy oraz przedmiotem działalności nabywcy jest oddanie tych pojazdów w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, wówczas ograniczenie odliczenia podatku VATz tytułu nabycia tych pojazdów nie będzie miało zastosowania.

(...) Mając na uwadze obowiązujące przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że Wnioskodawcy, stosownie do art. 86 ust. 1 w związku z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) i ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie przysługiwać prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, wynikającej z otrzymanej faktury dokumentującej nabycie motocykla, ponieważ - jak wskazał Wnioskodawca - motocykl będzie przeznaczony wyłącznie na cele wynajmu/dzierżawy, a ustalone reguły korzystania z tego pojazdu wy­kluczają jego użytek do celów prywatnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1, 3, 4 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm.

Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA