REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odliczanie VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji?

Jestem dealerem samochodów marki X. Czy mogę odliczać 100% VAT od zakupu samochodów de­monstracyjnych, czyli samochodów zarejestrowanych, niebędących środkami trwałymi, które służą np. do jazd próbnych? Chodzi o prawo do odliczenia od zakupu takich pojazdów, jak i wszelkich kosz­tów na nie ponoszonych. Czy mogę to robić bez prowadzenia żadnej ewidencji i ustalania regulaminu ich wykorzystania, czyli bez udowadniania, że służą one jedynie działalności opodatkowanej?

Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu?

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26?

20 lutego 2015 r. nabyłem samochód osobowy. 2 marca 2015 r. bank dokonał w moim imieniu zapłaty za samochód. Wcześniej, tj. 24 lutego 2015 r., poniosłem pierwszy wydatek dotyczący tego samochodu (nabyłem paliwo do niego). Informację VAT-26 złożyłem 2 marca 2015 r. Czy mogę odliczyć w całości podatek z faktury dokumentującej zakup samochodu oraz z faktury dokumentującej zakup paliwa?

Jak obliczyć kwotę korekty VAT naliczonego przy sprzedaży samochodu, gdy VAT odliczano według proporcji

Pytanie dotyczy zasad obliczania podstawy korekt VAT w trybie art. 90b i 91 przy sprzedaży samocho­du osobowego z częściowym odliczeniem podatku. Jak wyliczyć korektę, zarówno w trybie art. 90b, jak i 91 usta­wy o VAT?

REKLAMA

Czy należy opodatkować VAT darowiznę samochodu, jeżeli przy nabyciu jego części składowych odliczono VAT

W 2010 r. nabyłem samochód osobowy. W związku z tym otrzymałem fakturę VAT z adnotacją, iż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona z VAT. Nie przysługiwało mi zatem prawo do odliczenia VAT na­liczonego przy nabyciu tego samochodu. Samochód wykorzystywałem w działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Rozważam ewentualną darowiznę samochodu na rzecz żony, z którą pozostaję w ustawowej wspólności małżeńskiej. W trakcie eksploatacji samochodu kupiłem dwa komplety opon (w 2014 r. i w 2015 r.). Odliczyłem przy tym podatek naliczony. Samochód był oddawany na okresowe przeglądy, naprawy, serwisy do warsztatu samochodowego, przy czym korzystałem z prawa do odli­czenia VAT naliczonego z faktur za te usługi. Czy w tej sytuacji darowizna samochodu na rzecz żony spowoduje obowiązek zapłaty VAT?

Czy odpłatne udostępnienie pojazdów przedstawicielom handlowym uprawnia do pełnego odliczenia VAT

Od stycznia 2015 r. nasza spółka udostępnia przedstawicielom handlowym prowadzącym działal­ność gospodarczą samochody osobowe. Przedstawiciel handlowy płaci miesięczny czynsz z tytułu używania samochodu w wysokości 600 zł netto i korzysta z niego przez czas trwania umowy o współ­pracę w celu realizacji obowiązków z niej wynikających. Nie może go udostępniać osobom trzecim i używa go tylko do celów wiążącej go ze spółką umowy. Czy w opisanej sytuacji mamy prawo do odli­czania VAT naliczonego od wydatków związanych z samochodami udostępnianymi przedstawicielom handlowym w pełnej wysokości, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?

Czy można w całości odliczać VAT od zakupu motocykla, który jest przeznaczony na wynajem?

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Od stycznia 2015 r. rozszerzyłem dzia­łalność o wynajem motocykli. Nabyłem motocykl, który będzie służył do wynajmu. Motocykl będzie wykorzystywany tylko do wynajmu i wykluczone będzie jego wykorzystanie do celów niezwiązanych z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczą. Czy mogę odliczyć 100% VAT od tego zakupu?

Czy można odliczyć VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W 2011 r. zawarliśmy dwie umowy le­asingu operacyjnego. Dokonywaliśmy pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. W marcu 2015 r., po zakończeniu obu umów leasingu, zamierzamy wykupić samochody. Uzgodniłem ze wspólnikiem, że samochody nie będą już wykorzystywane w spółce i nie przyjmiemy ich na stan środków trwałych, lecz przekażemy od razu na nasze cele osobiste. Czy w takiej sytuacji spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku przy wykupie samochodów i czy ich przekazanie na cele prywatne mamy obowią­zek opodatkować?

REKLAMA

Konsekwencje złożenia informacji zawierającej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym

Informację podatkową dotyczą auta służbowego należy do Urzędy Skarbowego. Jeśli jednak podatnik poda nieprawdziwy rodzaj przeznaczenia pojazdu dla osiągnięcia korzyści finansowych, to grozi mu dotkliwa kara.

Dokonywanie zmian konstrukcyjnych w pojazdach a odliczenie VAT: przykłady modyfikacji

Zdarza się, że pojazdy wykorzystywane w firmie poddawane są przeróbkom, w skutek których ich właściciel traci możliwość odliczania pełnego podatku VAT. Jakie zmiany w samochodach są zatem możliwe, a których lepiej unikać?

Nowe zasady odliczania podatku VAT od aut: jakich pojazdów i wydatków one dotyczą?

W myśl przepisów obowiązujących od 1 kwietnia zmianie uległy zasady odliczania podatku VAT od samochodów służbowych oraz kosztów ich utrzymania. Jakich dokładnie pojazdów oraz rodzajów wydatków z nimi związanych dotyczą nowe regulacje prawne?

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26

Jednym z warunków umożliwiających pełne odliczenie VAT jest przestrzeganie terminów, w tym tego, dotyczącego złożenia informacji VAT-26. Kiedy należy ją złożyć by móc odliczać VAT od pojazdu? Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie?

Czy można korygować zapisy w ewidencji przebiegu pojazdu

Czy dopuszczalne jest korygowanie zapisów w ewidencji przebiegu pojazdu? Jeżeli tak, to czy o doko­nywanych korektach należy zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego?

Od kiedy należy rozpocząć prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie trzeba złożyć informację VAT-26

Kupując auto z myślą o pełnym wykorzystaniu go w firmie, trzeba pamiętać o konieczności prowadzenia przebiegu (chyba że auto jest z niej zwolnione). Kiedy dokładnie trzeba rozpocząć prowadzenie ewidencji?

Czy ewidencję przebiegu pojazdu można zastąpić regulaminem pojazdu?

Regulamin pojazdu a ewidencja przebiegu pojazdu - czym różnią te pojęcia i czy mogą być traktowane zamiennie dla celów podatkowych?

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód używany zarówno w celach prywatnych jak i służbowych wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu w celu odliczenia 50% VAT od wydatków z nim związanych?

Czy incydentalna sprzedaż samochodu osobowego osobie fizycznej nieprowadzącej działalności powoduje obowiązek instalacji kasy rejestrującej

Prowadząc firmę świadczącą usługi wyłącznie dla firm trzeba pamiętać, że transakcje zawierane z osobami fizycznymi mogą spowodować konieczność instalacji kasy rejestrującej. Czy jednorazowa transakcja typu sprzedaż auta należącego do środków trwałych firmy wymaga skorzystania z kasy fiskalnej?

Czy przysługuje prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży motocykla

Sprzedaż pojazdów wykupionych z leasingu, w tym np. motocykli, których zakup wiązał się z odliczeniem podatku z faktury zakupu, wiąże się często z koniecznością zapłacenia podatku VAT. W jakich przypadkach ma ono miejsce?

Jak opodatkować usługę odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu

Spółka z o.o. chce zawrzeć umowę odpłatnego korzystania z samochodu służbowego do celów pry­watnych z członkiem zarządu. Czy należy wystawić na rzecz członka zarządu fakturę za odpłatne korzystanie lub zaksięgować przychód spółki z o.o z ww. tytułu na podstawie polecenia księgowania? Czy wartość odpłatnego korzystania należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej? Czy należy opodat­kować tę wartość świadczenia podstawową stawką VAT 23%?

Czy odliczając cały VAT od rat leasingowych trzeba płacić VAT należny od użytku prywatnego

Wielu podatników ma problem z nowymi przepisami podatkowymi. Wątpliwości budzi szereg problemów, zwłaszcza związanych z leasingiem. Czy odliczając cały VAT od rat leasingowych trzeba płacić także VAT należny od użytku prywatnego?

Czy można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu

Od 1 kwietnia zmianie uległy przepisy dotyczące odliczania podatku VAT. Czy w ramach tych przepisów można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu?

Jakie limity odliczenia VAT naliczonego obowiązują w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Czy nowe przepisy podatkowe ważne od 1 kwietnia 2014 r. zmieniły limity dotyczące wysokości VAT-u, który można odliczyć w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Czy sprzedając samochód wycofany z leasingu trzeba dokonać korekty VAT naliczonego

Wykup auta z leasingu i późniejsza jego sprzedaż jest obwarowana restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi odliczania podatku VAT. Jak należy wykonać obie transakcję zgodnie z prawem?

Ile VAT-u można odliczyć od wykupu samochodu z leasingu?

Przedsiębiorcy często decydują się wykupić auto z leasingu. Problemem jest jednak właściwe odliczenie podatku VAT od takiej operacji. W jakiej wysokości można odliczyć VAT od wykupu auta z leasingu?

Jak odliczać VAT od leasingowanych samochodów osobowych po wykorzystaniu limitu odliczenia 6000 zł

Odliczanie podatku VAT nawet po przekroczeniu 6000 zł jest możliwe dzięki nowym przepisom podatkowym. Jak należy dokonać obliczeń aby skorzystać z ulg?

Czy można kontynuować odliczanie VAT naliczonego od leasingu samochodu „z kratką"?

Auto z kratką nabyte na zasadach leasingu przed 1 kwietnia 2014 r. podlega pełnemu odliczeniu VAT tylko w określonych przypadkach. O czym należy wiedzieć by z niego skorzystać?

Jak odliczać VAT od samochodów wyleasingowanych przed 1 kwietnia 2014 r

Nowe zasady odliczania podatku VAT od aut wyleasingowanych przed 1 kwietnia 2014 r. pozwalają m.in. odliczać podatek VAT od aut, w którym limit odpisu skończył się przed wejściem w życie nowych przepisów. Zobacz jak to dokładnie zrobić.

Jak odliczać VAT od umów najmu i leasingu samochodów zawieranych od 1 kwietnia 2014 r.?

Odliczanie podatku VAT od umów najmu i leasingu samochodów odbywa się na nowych zasadach. Zobacz jak wykonać taki odpis poprawnie by nie narazić się Urzędowi Skarbowemu.

Czy ograniczenie w odliczaniu 50% VAT dotyczy najmu miejsc parkingowych dla klientów

Miejsca parkingowe wynajmowane przez firmę swoim pracownikom lub klientom podlegają odmiennym sposobom odliczania podatku VAT. Jak odczytywać należy nowe przepisy podatkowe?

Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu GPS i CB-radia

Kierowcy we flotach często wykonują swą pracę posługując się CB-radiem czy przenośną nawigacją GPS. Czy można od ceny ich zakupu odliczyć VAT?

Czy można odliczyć 100% VAT od usług przechowywania opon do pojazdów używanych w sposób „mieszany"

Przechowywanie opon - czy można od niego odliczyć 100% VAT jeśli auto używane jest w sposób mieszany?

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu

Zdarza się, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wykorzystuje do tego samochód osobowy, które de facto parkuje pod jej domem. Czy można odliczać podatek VAT w pełnym wymiarze od kosztów jego eksploatacji?

Czy można dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących bankowozów typu C

Czy od 1 kwietnia 2014 r. nadal można dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących bankowozów typu C? Nasi eksperci wyjaśniają wszelkie wątpliwości.

Czy od 1 kwietnia 2014 r., kupując samochód osobowy bez homologacji, można odliczyć 50% VAT naliczonego od zakupu?

Czy obecnie (po 1 kwietnia 2014 r.), kupując nowy samochód osobowy, bez homologacji N1, który będę używać również prywatnie, mogę odliczyć 50% VAT?

Odliczanie podatku VAT od paliwa

Od 1 lipca 2015 roku przedsiębiorcy mogą odliczać do 50% VAT od tankowanego paliwa. Co musi zrobić aby skorzystać z tej ulgi? Jakie korzyści może ona przynieść dla firmy i kraju?

Odliczanie VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

1 lipca 2015 r. przedsiębiorcy wykorzystujący samochody do celów prywatnych będą mogli odliczyć 50% kosztów VAT od zakupionego paliwa.

Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Odpowiednie zapisy w regulaminie odnośnie użytkowania floty pojazdów przez pracowników (tylko na cele służbowe), mogą nie wystarczyć do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu.

Dokumentowanie udzielenia bonusu w VAT od 1 stycznia 2014 r.

Firma transportowa XYZ z siedzibą w Łodzi udzieliła Spółce ZYX z siedzibą w Bydgoszczy do transakcji udokumentowanej fakturą z dnia 18.11.2013 r. premię w wysokości 1500 zł, co udokumentowała wystawioną w dniu 13.01.2014 r. notą księgową. Czy firma transportowa XYZ prawidłowo udokumentowała udzielenie bonusu?

REKLAMA