Czy można dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących bankowozów typu C
REKLAMA
Bankowozy typu C: nadal pełne odliczenie VAT?
Dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących bankowozów typu C jest możliwe, lecz wymaga, między innymi, prowadzenia ewidencji ich przebiegu.
REKLAMA
Od 1 kwietnia 2014 r. z punktu widzenia dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych pojazdy te dzielą się na:
- pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,
- pozostałe pojazdy samochodowe; pojazdy należące do tej grupy uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).
REKLAMA
Zależnie od konkretnego przypadku samochody specjalne o przeznaczeniu bankowozów należeć mogą do obu grup. Bankowozy typu A i B należą do pierwszej z nich, jeżeli mają jeden rząd siedzeń lub jeżeli ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony. W przeciwnym razie należą one do drugiej z wymienionych grup. Samochody te mogą być też zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji, jeżeli przedmiotem działalności podatnika jest transport środków pieniężnych. Bankowozy typu C zawsze należą do drugiej z wymienionych grup.
REKLAMA
Pytanie dotyczy bankowozu typu C, a więc należącego do drugiej z wymienionych grup. Pojazd taki uprawnia obecnie do pełnych odliczeń, tylko jeżeli sposób jego wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną dla tego pojazdu ewidencją przebiegu, wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (jeżeli warunki te nie są spełnione, kwota podatku naliczonego ograniczona jest do 50%).
Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjne z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, w której czytamy, że: ^^^^ (...) brak w ustawowym (uzupełnionym w rozporządzeniu wykonawczym) katalogu niektórych MF pojazdów, dotychczas korzystających z pełnego prawa do odliczenia (np. bankowozów typu C), nie oznacza automatycznej kwalifikacji tych pojazdów jako pojazdów służących do użytku „mieszanego". Jeśli bowiem spełnione zostaną ustawowe kryteria obiektywności (sposób wykorzystywania tych pojazdów określony w ustalonych przez podatnika zasadach jego używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza użycie tego pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą), podatnicy wykorzystujący te pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej będą mieli prawo do 100% odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami.
Jeżeli warunki te nie są spełnione, kwota podatku naliczonego przy dokonywaniu wydatków dotyczących bankowozów typu C ograniczona jest do 50%. Dotyczy to również wydatków na paliwo, z wyjątkiem przypadków, gdy bankowozy te należą do pojazdów samochodowych, w przypadku których w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. wyłączona jest możliwość odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa (ze względu na brzmienie art. 12 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.).
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
- art. 12 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA