REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz odliczyć podatek VAT od samochodu? Jeździj bankowozem typu C

 Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
Range Rover Evoque
Range Rover Evoque

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze nie tak dawno królowały w samochodach ,,kratki”. Dziś modnym sposobem na odliczenie podatku Vat i kosztów paliwa stał się bankowóz typu C.

Bankowóz, obok ładowarki, koparki i żurawia samochodowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. został zaliczony do pojazdów specjalnych. Korzyści podatkowe z posiadania bankowozu zostały określone  przepisami ustawy o zmianie podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym z dnia 16 grudnia 2010 r. Przerabiając auto na bankowóz można czerpać przede wszystkim same korzyści. Zgodnie z ustawą  prowadząc działalność gospodarczą każdy przedsiębiorca może odliczyć podatek VAT od ceny zakupu pojazdu. Dodatkowo istnieje także możliwość odliczenia podatku VAT od kosztów paliwa.

REKLAMA

Zobacz też: Umowa o powierzenie samochodu służbowego

Możemy zadać sobie pytanie, jakie warunki musi spełniać  bankowóz, aby móc go odliczyć? Otóż powinien on posiadać m.in.: pojemniki specjalistyczne często umieszczane w miejscu koła zapasowego. A także system lokalizacji satelitarnej i sygnalizacji napadu, modułowy system alarmowy oraz system transmisji alarmu między innymi  położenia i prędkości pojazdu  oraz oświetlenie przedziału z pojemnikami. Przeróbka samochodu osobowego na bankowóz waha się w granicach od 10.000,00 do 15.000 ,00 złotych.  Na rynku pojawiły się już oferty dealeów samochodowych proponujących zakup takiego auta jednak  ich oferta obejmuje w dużej mierze auta luksusowe. Korzyści płynące z zakupu tego typu samochodu są niezmiernie wymierne i wysokie.  Przykładowo  przy zakupie samochodu o wartości 200.000,00 złotych można odliczyć już kwotę ok.46.000,00 złotych podatku ,a przy samochodzie o wartości 100.000,00 złotych to kwota także niemała bo ok.23.000,00 złotych. Ze względu na wysokie koszty dobrze jest przemyśleć decyzję o przerobieniu samochodu. Sprawia to,iż ten sposób jest opłacalny tylko przy nowych samochodach o wysokiej wartości cenowej.

Zobacz też: Powierzenie pracownikowi samochodu w leasingu

Warto zwrócić także uwagę na fakt, iż w bankowozie nie ma możliwości instalacji gazowej. Nie  można także przerobić do tego celu auta używanego. Istotne jest także to, że wykorzystywanie bankowozu w działalności gospodarczej zawsze będzie spoczywać na przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Powierzenie pracownikowi samochodu służbowego

Nie każdy jednak będzie mógł skorzystać z przywileju podatkowego. Urzędnicy skarbowi zwracają ogromną uwagę na to, by bankowóz typu C był wykorzystywany przez przedsiębiorcę w jego działalności gospodarczej w rzeczywistości, a nie ,,wirtualnie”. Po drugie samochód ten powinien  służyć  przede wszystkim do przewozu wartości pieniężnych takich jak gotówka, weksle, papiery wartościowe, wyroby jubilerskie. By nie mieć problemów z urzędnikami powinien być także spełniony warunek iż posiadanie bankowozu związane jest z działalnością gospodarczą danego przedsiębiorcy. Ministerstwo finansów zapowiedziało już kontrolę właścicieli aut przerobionych na bankowozy dlatego warto, by przedsiębiorcy byli przygotowani na kontrolę urzędników.  Niewykluczone, że największą korzyść z posiadania tego rodzaju auta czerpać będą przedsiębiorcy przewożący dzienny utarg w gotówce. Rozpowszechnienie tego typu rozwiązań prawdopodobnie będzie powodem sporu między fiskusem a przedsiębiorcami.

Radosław Pluciński

Radca Prawny

Kancelaria Radców Prawnych Plucińska Skowron & Partnerzy

www.ps-kancelaria.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA