Chcesz odliczyć podatek VAT od samochodu? Jeździj bankowozem typu C
REKLAMA
REKLAMA
Bankowóz, obok ładowarki, koparki i żurawia samochodowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. został zaliczony do pojazdów specjalnych. Korzyści podatkowe z posiadania bankowozu zostały określone przepisami ustawy o zmianie podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym z dnia 16 grudnia 2010 r. Przerabiając auto na bankowóz można czerpać przede wszystkim same korzyści. Zgodnie z ustawą prowadząc działalność gospodarczą każdy przedsiębiorca może odliczyć podatek VAT od ceny zakupu pojazdu. Dodatkowo istnieje także możliwość odliczenia podatku VAT od kosztów paliwa.
REKLAMA
Zobacz też: Umowa o powierzenie samochodu służbowego
Możemy zadać sobie pytanie, jakie warunki musi spełniać bankowóz, aby móc go odliczyć? Otóż powinien on posiadać m.in.: pojemniki specjalistyczne często umieszczane w miejscu koła zapasowego. A także system lokalizacji satelitarnej i sygnalizacji napadu, modułowy system alarmowy oraz system transmisji alarmu między innymi położenia i prędkości pojazdu oraz oświetlenie przedziału z pojemnikami. Przeróbka samochodu osobowego na bankowóz waha się w granicach od 10.000,00 do 15.000 ,00 złotych. Na rynku pojawiły się już oferty dealeów samochodowych proponujących zakup takiego auta jednak ich oferta obejmuje w dużej mierze auta luksusowe. Korzyści płynące z zakupu tego typu samochodu są niezmiernie wymierne i wysokie. Przykładowo przy zakupie samochodu o wartości 200.000,00 złotych można odliczyć już kwotę ok.46.000,00 złotych podatku ,a przy samochodzie o wartości 100.000,00 złotych to kwota także niemała bo ok.23.000,00 złotych. Ze względu na wysokie koszty dobrze jest przemyśleć decyzję o przerobieniu samochodu. Sprawia to,iż ten sposób jest opłacalny tylko przy nowych samochodach o wysokiej wartości cenowej.
Zobacz też: Powierzenie pracownikowi samochodu w leasingu
Warto zwrócić także uwagę na fakt, iż w bankowozie nie ma możliwości instalacji gazowej. Nie można także przerobić do tego celu auta używanego. Istotne jest także to, że wykorzystywanie bankowozu w działalności gospodarczej zawsze będzie spoczywać na przedsiębiorcy.
Zobacz też: Powierzenie pracownikowi samochodu służbowego
Nie każdy jednak będzie mógł skorzystać z przywileju podatkowego. Urzędnicy skarbowi zwracają ogromną uwagę na to, by bankowóz typu C był wykorzystywany przez przedsiębiorcę w jego działalności gospodarczej w rzeczywistości, a nie ,,wirtualnie”. Po drugie samochód ten powinien służyć przede wszystkim do przewozu wartości pieniężnych takich jak gotówka, weksle, papiery wartościowe, wyroby jubilerskie. By nie mieć problemów z urzędnikami powinien być także spełniony warunek iż posiadanie bankowozu związane jest z działalnością gospodarczą danego przedsiębiorcy. Ministerstwo finansów zapowiedziało już kontrolę właścicieli aut przerobionych na bankowozy dlatego warto, by przedsiębiorcy byli przygotowani na kontrolę urzędników. Niewykluczone, że największą korzyść z posiadania tego rodzaju auta czerpać będą przedsiębiorcy przewożący dzienny utarg w gotówce. Rozpowszechnienie tego typu rozwiązań prawdopodobnie będzie powodem sporu między fiskusem a przedsiębiorcami.
Radosław Pluciński
Radca Prawny
Kancelaria Radców Prawnych Plucińska Skowron & Partnerzy
www.ps-kancelaria.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.