REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz odliczyć podatek VAT od samochodu? Jeździj bankowozem typu C

 Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
Range Rover Evoque
Range Rover Evoque

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze nie tak dawno królowały w samochodach ,,kratki”. Dziś modnym sposobem na odliczenie podatku Vat i kosztów paliwa stał się bankowóz typu C.

Bankowóz, obok ładowarki, koparki i żurawia samochodowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. został zaliczony do pojazdów specjalnych. Korzyści podatkowe z posiadania bankowozu zostały określone  przepisami ustawy o zmianie podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym z dnia 16 grudnia 2010 r. Przerabiając auto na bankowóz można czerpać przede wszystkim same korzyści. Zgodnie z ustawą  prowadząc działalność gospodarczą każdy przedsiębiorca może odliczyć podatek VAT od ceny zakupu pojazdu. Dodatkowo istnieje także możliwość odliczenia podatku VAT od kosztów paliwa.

REKLAMA

Zobacz też: Umowa o powierzenie samochodu służbowego

Możemy zadać sobie pytanie, jakie warunki musi spełniać  bankowóz, aby móc go odliczyć? Otóż powinien on posiadać m.in.: pojemniki specjalistyczne często umieszczane w miejscu koła zapasowego. A także system lokalizacji satelitarnej i sygnalizacji napadu, modułowy system alarmowy oraz system transmisji alarmu między innymi  położenia i prędkości pojazdu  oraz oświetlenie przedziału z pojemnikami. Przeróbka samochodu osobowego na bankowóz waha się w granicach od 10.000,00 do 15.000 ,00 złotych.  Na rynku pojawiły się już oferty dealeów samochodowych proponujących zakup takiego auta jednak  ich oferta obejmuje w dużej mierze auta luksusowe. Korzyści płynące z zakupu tego typu samochodu są niezmiernie wymierne i wysokie.  Przykładowo  przy zakupie samochodu o wartości 200.000,00 złotych można odliczyć już kwotę ok.46.000,00 złotych podatku ,a przy samochodzie o wartości 100.000,00 złotych to kwota także niemała bo ok.23.000,00 złotych. Ze względu na wysokie koszty dobrze jest przemyśleć decyzję o przerobieniu samochodu. Sprawia to,iż ten sposób jest opłacalny tylko przy nowych samochodach o wysokiej wartości cenowej.

Zobacz też: Powierzenie pracownikowi samochodu w leasingu

Warto zwrócić także uwagę na fakt, iż w bankowozie nie ma możliwości instalacji gazowej. Nie  można także przerobić do tego celu auta używanego. Istotne jest także to, że wykorzystywanie bankowozu w działalności gospodarczej zawsze będzie spoczywać na przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Powierzenie pracownikowi samochodu służbowego

Nie każdy jednak będzie mógł skorzystać z przywileju podatkowego. Urzędnicy skarbowi zwracają ogromną uwagę na to, by bankowóz typu C był wykorzystywany przez przedsiębiorcę w jego działalności gospodarczej w rzeczywistości, a nie ,,wirtualnie”. Po drugie samochód ten powinien  służyć  przede wszystkim do przewozu wartości pieniężnych takich jak gotówka, weksle, papiery wartościowe, wyroby jubilerskie. By nie mieć problemów z urzędnikami powinien być także spełniony warunek iż posiadanie bankowozu związane jest z działalnością gospodarczą danego przedsiębiorcy. Ministerstwo finansów zapowiedziało już kontrolę właścicieli aut przerobionych na bankowozy dlatego warto, by przedsiębiorcy byli przygotowani na kontrolę urzędników.  Niewykluczone, że największą korzyść z posiadania tego rodzaju auta czerpać będą przedsiębiorcy przewożący dzienny utarg w gotówce. Rozpowszechnienie tego typu rozwiązań prawdopodobnie będzie powodem sporu między fiskusem a przedsiębiorcami.

Radosław Pluciński

Radca Prawny

Kancelaria Radców Prawnych Plucińska Skowron & Partnerzy

www.ps-kancelaria.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA