REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od bankowozów typu A i B można odliczyć 100% VAT naliczonego

Infiniti M37 posiadał fabryczną homologację bankowozu typu C dla odliczenia 100% podatku VAT (tylko w wersji jako bankowóz)
Infiniti M37 posiadał fabryczną homologację bankowozu typu C dla odliczenia 100% podatku VAT (tylko w wersji jako bankowóz)
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów służbowych. Czy można odliczać go w pełnym wymiarze od bankowozów typu A i B ?

Bankowóz typu A lub B a odliczanie podatku VAT

Prowadzę działalność - usługi transportu wartości pieniężnych. W tym celu posługuję się (posiadam na własność) bankowozy typu A i B. Spełniają one odpowiednie warunki techniczne wskazane w prze­pisach o transporcie wartości pieniężnych. Czy to oznacza, że powinienem prowadzić dla tych pojaz­dów ewidencję przebiegu, aby móc odliczyć 100% VAT naliczonego?

REKLAMA

Skoro prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na transporcie środków pieniężnych, nie musi Pan prowadzić dla posiadanych bankowozów typu A i B ewidencji przebiegu pojazdu ani składać w urzędzie skarbowym zgłoszenia VAT-26. Powinien Pan jednak pamiętać, że odstąpienie od obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie oznacza zwolnienia z obowiązku określenia zasad używania tych pojazdów w sposób wykluczający ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika.

Zobacz też: Chcesz odliczyć podatek VAT od samochodu? Jeździj bankowozem typu C

Określając takie zasady, powinien Pan wykluczyć możliwość wykorzystywania tych pojazdów na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Należy też zwrócić uwagę, że Minister Finansów w rozporządzeniu z 28 marca 2014 r. uznał, że bankowozy typu A i B, spełniające określone warunki techniczne, są uznawane za wykorzy­stywane wyłącznie w działalności. Są to bankowozy typu A lub B, mające jeden rząd siedzeń albo o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3 tony. Jeżeli wymienione w pytaniu bankowozy speł­niają te warunki, to podatnik ma prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od wydatków związa­nych z tymi pojazdami. Nie ma przy tym potrzeby, aby określał zasady wykorzystywania tych po­jazdów wyłącznie na cele działalności. Wystarczy, że bankowozy spełniają ww. warunki techniczne. Gdy bankowozy typu A i B nie spełniają tych warunków, to i tak można odliczać 100% VAT, bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli przedmiotem działalności podatnika jest transport wartości pieniężnych. Ale wtedy trzeba określić zasady wykorzystywania tych pojazdów na cele działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PODSTAWA PRAWNA:

  • § 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzysty­wane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - Dz.U. z 2014 r. poz. 407
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA