REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jednostka samorządu terytorialnego może odliczać VAT od wydatków związanych z samochodami służbowymi

Samochód jednostki samorządu terytorialnego a odliczanie podatku VAT
Samochód jednostki samorządu terytorialnego a odliczanie podatku VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy jednostki samorządu terytorialnego mogą odliczać podatek VAT od samochodów służbowych po 1 kwietnia 2014 roku?

Jednostka samorządu terytorialnego a odliczanie VAT od samochodu służbowego

Proszę o odpowiedź, czy jako jednostka samorządu terytorialnego możemy odliczać VAT od posiada­nego samochodu osobowego służącego do wyjazdów służbowych? Zadałam to pytanie w urzędzie skarbowym informując, że nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej, bo nie możemy, i otrzy­małam odpowiedź, że tak, jeżeli samochód ten jest wpisany do rejestru jako środek trwały. Natomiast moja pracownica, która też pytała o to w US, otrzymała informację, że nie możemy odliczać VAT, bo nie prowadzimy działalności gospodarczej. Proszę o odpowiedź w tym temacie.

REKLAMA

Skoro - jak Pani twierdzi - nie wykonujecie Państwo działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT - nie przysługuje Wam możliwość odliczania VAT naliczonego od dokonywanych wydatków. O tym

REKLAMA

czy istnieje możliwość odliczenia VAT naliczonego decyduje związek ponoszonego wydatku z prowa­dzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Sam fakt wpisania samochodu do ewidencji środków trwałych nie decyduje o związku tego samochodu z wykonywaną dzia­łalnością opodatkowaną VAT.

Należy jednak zauważyć, że jednostka samorządu terytorialnego może wykonywać działalność opo­datkowaną VAT i w tym zakresie może jej przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego. W wyroku z 27 lutego 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 4312/06) WSA w Warszawie, orzekł że kryterium decydującym o uznaniu organu (urzędu) władzy publicznej za podatnika VAT jest zachowywanie się nie jak organ wła­dzy, lecz jak podmiot gospodarczy (przedsiębiorca) w stosunku do określonych transakcji lub czynności. Szczególnie jest to uzasadnione w tych przypadkach, gdzie identyczne lub bardzo zbliżone czynności bądź transakcje mogą być dokonywane przez podmioty prywatne (np. przedsiębiorców). Gdyby taka sytuacja miała miejsce, tj. gdyby Państwa jednostka działała w obrocie tak jak przedsiębiorca i w tej działalności wykorzystywała posiadany samochód, to wówczas przysługiwałoby Państwu prawo do odli­czenia VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem na takich samych zasadach, jakie obowiązują przedsiębiorców.

PODSTAWA PRAWNA:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA