Czy można odliczać 100% VAT po wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych
REKLAMA
REKLAMA
Moje pytania dotyczą samochodu osobowego w działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym.
REKLAMA
Jeśli nie wprowadzę samochodu osobowego do ewidencji środków trwałych:
- czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu i jaką kwotę VAT odliczać od napraw tego pojazdu?
- czy mogę odliczać VAT od paliwa - jeśli tak, to w jakiej wysokości i czy muszę to odliczenie w jakiś inny sposób limitować (czy „kilometrówka" w jakiś sposób wpływa na to odliczenie)?
Jeśli wprowadzę samochód do ewidencji środków trwałych swojej jednoosobowej firmy:
- czy, gdy złożę VAT-26, mogę odliczać cały VAT zarówno od paliwa, jak napraw i innych wydatków związanych z tym samochodem?
- czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i jak ona wpływa na kwoty VAT, które można odliczać?
Czy w każdym z tych przypadków konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym druku VAT-26?
Fakt wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych zgodnie z przepisami o podatku dochodowym nie decyduje o tym, czy samochód (do 3,5 tony) jest wykorzystywany wyłącznie do działalności w sposób, o którym mowa w ustawie o VAT. Wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych nie oznacza zatem automatycznie, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności i można odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków z nim związanych. O tym, jakie wymogi powinny być spełnione, aby samochód można było uznać za wykorzystywany wyłącznie do działalności decydują przepisy VAT. W przypadku samochodów osobowych niezbędne jest:
- złożenie informacji VAT-26 o wykorzystywaniu tego samochodu wyłącznie do działalności,
- wprowadzenie zasad wykorzystywania tego samochodu (wraz z systemem kontroli) wskazujących na możliwość wykorzystywania tego samochodu wyłącznie do działalności oraz
- prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.
REKLAMA
Dopiero, gdy wszystkie te warunki zostaną spełnione, podatnik może odliczać 100% VAT od wszystkich wydatków związanych z samochodem osobowym (w tym od wydatków na paliwo). Natomiast w przypadku, gdy podatnik wykorzystuje samochód do celów „mieszanych", albo rezygnuje z pełnego odliczenia, ponieważ nie chce prowadzić tak szczegółowej dokumentacji, może odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z samochodem osobowym (z wyjątkiem wydatków na paliwo do samochodów osobowych, w stosunku do których do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odliczania VAT naliczonego).
Opisane zasady obowiązują w przypadku wszystkich samochodów osobowych używanych w działalności, niezależnie od tego, czy zostały one wykazane w ewidencji środków trwałych (zgodnie przepisami o podatku dochodowym), czy też nie zostały do niej wprowadzone.
W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi Ministerstwo Finansów w następujący sposób wypowiedziało się na temat warunku wprowadzenia zasad wykorzystywania samochodu:
REKLAMA
Przepisy ustawy nie określają, w jaki sposób podatnik ma zapewnić w przedsiębiorstwie wyeliminowanie użytku prywatnego używanych w nim pojazdów samochodowych dla celów pełnego odliczenia podatku naliczonego. Przykładowo może tego dokonać za pomocą wprowadzonych regulaminów, umów, zarządzeń wraz z podjęciem dodatkowych działań zabezpieczających ich
wykonanie. Działania te muszą być dostosowane do specyfiki działalności przedsiębiorstwa i sposobu używania dla jego celów pojazdów. Określone przez podatnika zasady używania pojazdów muszą obiektywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku tych pojazdów np. przez pracowników (przykładowo celem dojazdu do swojego miejsca zamieszkania).
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 86a ust. 4 pkt 1 i ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
- art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA