REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczać 100% VAT po wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych

vat
vat

REKLAMA

REKLAMA

Jak odliczać podatek VAT od samochodu po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych? Czy mogę odliczać cały VAT zarówno od paliwa, jak napraw i innych wydatków związanych z tym samochodem? Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i jak ona wpływa na kwoty VAT, które można odliczać?

Moje pytania dotyczą samochodu osobowego w działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym.

REKLAMA

Jeśli nie wprowadzę samochodu osobowego do ewidencji środków trwałych:

  • czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu i jaką kwotę VAT odliczać od napraw tego pojazdu?
  • czy mogę odliczać VAT od paliwa - jeśli tak, to w jakiej wysokości i czy muszę to odliczenie w jakiś inny sposób limitować (czy „kilometrówka" w jakiś sposób wpływa na to odliczenie)?

Jeśli wprowadzę samochód do ewidencji środków trwałych swojej jednoosobowej firmy:

  • czy, gdy złożę VAT-26, mogę odliczać cały VAT zarówno od paliwa, jak napraw i innych wydatków związanych z tym samochodem?
  • czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i jak ona wpływa na kwoty VAT, które można odliczać?

Czy w każdym z tych przypadków konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym druku VAT-26?

Fakt wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych zgodnie z przepisami o podatku do­chodowym nie decyduje o tym, czy samochód (do 3,5 tony) jest wykorzystywany wyłącznie do działal­ności w sposób, o którym mowa w ustawie o VAT. Wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych nie oznacza zatem automatycznie, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności i można odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków z nim związanych. O tym, jakie wymogi powinny być spełnione, aby samochód można było uznać za wykorzystywany wyłącznie do działalności decydują przepisy VAT. W przypadku samochodów osobowych niezbędne jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • złożenie informacji VAT-26 o wykorzystywaniu tego samochodu wyłącznie do działalności,
  • wprowadzenie zasad wykorzystywania tego samochodu (wraz z systemem kontroli) wskazujących na możliwość wykorzystywania tego samochodu wyłącznie do działalności oraz
  • prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Zobacz też: Czy od 1 kwietnia 2014 r., kupując samochód osobowy bez homologacji, można odliczyć 50% VAT naliczonego od zakupu?

REKLAMA

Dopiero, gdy wszystkie te warunki zostaną spełnione, podatnik może odliczać 100% VAT od wszyst­kich wydatków związanych z samochodem osobowym (w tym od wydatków na paliwo). Natomiast w przy­padku, gdy podatnik wykorzystuje samochód do celów „mieszanych", albo rezygnuje z pełnego odlicze­nia, ponieważ nie chce prowadzić tak szczegółowej dokumentacji, może odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z samochodem osobowym (z wyjątkiem wydatków na paliwo do samochodów osobowych, w stosunku do których do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odliczania VAT naliczonego).

Opisane zasady obowiązują w przypadku wszystkich samochodów osobowych używanych w działal­ności, niezależnie od tego, czy zostały one wykazane w ewidencji środków trwałych (zgodnie przepisami o podatku dochodowym), czy też nie zostały do niej wprowadzone.

W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi Ministerstwo Finansów w następujący sposób wypowiedziało się na temat warunku wprowadzenia zasad wykorzystywania samochodu:

REKLAMA

Przepisy ustawy nie określają, w jaki sposób podatnik ma zapewnić w przedsiębiorstwie wyelimi­nowanie użytku prywatnego używanych w nim pojazdów samochodowych dla celów pełnego odliczenia podatku naliczonego. Przykładowo może tego dokonać za pomocą wprowadzonych regulaminów, umów, zarządzeń wraz z podjęciem dodatkowych działań zabezpieczających ich

wykonanie. Działania te muszą być dostosowane do specyfiki działalności przedsiębiorstwa i sposobu używania dla jego celów pojazdów. Określone przez podatnika zasady używania pojazdów muszą obiek­tywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma moż­liwości prywatnego użytku tych pojazdów np. przez pracowników (przykładowo celem dojazdu do swo­jego miejsca zamieszkania).

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 4 pkt 1 i ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA