REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od samochodów „z kratką"?

Odliczanie podatku VAT od samochodu
Odliczanie podatku VAT od samochodu

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od eksploatacji samochodu z kratką (homologa­cja N1)? Chodzi mi o odliczanie VAT naliczonego od wydatków na paliwo i konserwację samochodu. Samochód jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest używany zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie.

Zmiany w odliczaniu podatku VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. od wydatków związanych z samochodem „z kratką" wykorzystywanym zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie można odliczać 50% VAT naliczonego. Ogra­niczenie odliczenia do 50% VAT naliczonego obejmuje wszelkie wydatki na naprawy i konserwacje tego samochodu oraz towary i usługi związane z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Co do zasady, podatnikowi przysługuje też prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wydatków na paliwo (gaz, olej napędowy) do takiego pojazdu. Jeżeli chodzi o wydatki na paliwo, obowiązuje tu jednak wyjątek dotyczący wydatków na paliwo do samochodów osobowych oraz innych pojazdów niż osobowe, których ładowność jest mniejsza niż wskazana w ustawie. W przypadku samochodów mających 3 lub więcej miejsc siedzących łącznie z kierowcą, nie odliczymy VAT od paliwa, gdy ła­downość tego samochodu jest mniejsza niż 500 kg. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności.

REKLAMA

Zobacz też: Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

REKLAMA

Z Pana pytania wynika, że samochód „z kratką" zalicza się do pojazdów samochodowych o dopusz­czalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (homologacja N1). W przypadku tego rodzaju pojaz­dów, od 1 kwietnia 2014 r. ustawodawca założył, że są one wykorzystywane zarówno biznesowo, jak i pry­watnie i wprowadził ograniczenie odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami (do 50%). Tylko w przypadku, gdy podatnik faktycznie wykorzystuje pojazd wyłącznie do prowadzonej działalności (i spełni warunki określone w ustawie) może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków z nim związanych. W Pana pytaniu pojazd samochodowy jest wykorzystywany do celów biznesowych i prywatnych. Do wydatków związanych z tym samochodem należy zatem stosować ograniczenie odli­czenia VAT naliczonego i odliczać VAT w 50% (art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Ponadto, gdy pojazd jest używany w sposób „mieszany" i nie ma odpowiedniej ładowności, to do końca czerwca 2015 r. obowią­zuje zakaz odliczania VAT naliczonego od wydatków na paliwo (gaz lub olej napędowy) - art. 12 ustawy nowelizującej z 12 lutego 2014 r.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ Konstrukcja pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczają- cej 3,5 tony sprawia, że są one co do zasady wykorzystywane nie tylko biznesowo lecz również prywatnie.

Zgodnie z decyzją Rady uznano, że tego rodzaju pojazdy wykorzystywane w celach „miesza­nych" (tj. zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów niezwiązanych z tą działalnością) średnio są wykorzystywane w 50% w biznesie, a w pozostałej części prywat­nie. Przyjęte uproszczenie oznacza, że nie bada się już realnego wykorzystywania tych pojazdów w celach biznesowych, bo niezależnie od tego czy realne wykorzystywanie byłoby wyższe czy niż­sze od przyjętego w decyzji Rady, dla celów rozliczania podatku VAT uznaje się, że pojazd wyko­rzystywany jest w 50% w biznesie. Realne badanie wykorzystywania pojazdów niweczyłoby bowiem ideę uproszczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie założenia, że omawiane pojazdy są wykorzystywane w 50%% biznesowo oznacza, że podatek naliczony w odniesieniu do wydatków związanych z tymi pojazdami przysługuje do odliczenia jedynie w wysokości 50%% kwoty podatku:

  • wynikającego z faktury otrzymanej przez podatnika,
  • należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług oraz dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca,
  • należnego z tytułu importu towarów, objętych procedurą uproszczoną,
  • wynikającego z dokumentu celnego, deklaracji importowej oraz decyzji wydawanych przez naczelnika urzędu celnego.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA