Czy badania zdrowia kierowców i kandydatów na kierowców są opodatkowane VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu usługi te podlegają opodatkowaniu VAT wg stawki podstawowej 23% (interpretacja nr ILPP1/443-94/11-3/MS i nr ILPP1/443-94/11-2/MS z 19 kwietnia 2011 r.).
REKLAMA
Stosownie do unormowań zawartych w art. 122 ust. 1 pkt 3 i pkt 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908), badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem podlega kierujący pojazdem skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli:
a. uczestniczy w wypadku drogowym, w następstwie którego jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu,
b. kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu;
a także kierujący pojazdem skierowany decyzją starosty w przypadkach nasuwających zastrzeżenia co do stanu zdrowia.
Zobacz też: Czy można sprzedać wygrany samochód i nie płacić podatku?
REKLAMA
Tak więc głównym celem badań, o których mowa w art. 122 ust. 1 pkt 3 i pkt 4 ustawy prawo o ruchu drogowym, jest wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia, które to jest wymagane przez osobę trzecią jako warunek poprzedzający wykonywanie przez osobę zainteresowaną określonej czynności zależnej od pełnej fizycznej i psychicznej zdolności tej osoby.
Stąd efektem usługi świadczonej przez zoz jest dostarczenie osobie trzeciej elementu koniecznego dla podjęcia decyzji pociągającej za sobą prawne konsekwencje dla osoby zainteresowanej lub innych osób.
Taka usługa medyczna nie ma zasadniczo na celu ochrony zdrowia stąd nie może być objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.
REKLAMA
Z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 18a ustawy o VAT jednoznacznie wynika, iż zwolnione od podatku są usługi wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.
Podatnik wypełnił przesłankę o charakterze podmiotowym uprawniającą do zastosowania zwolnienia – jest zakładem opieki zdrowotnej. Nie wypełnił jednak przesłanki o charakterze przedmiotowym – świadczone przez podatnika usługi polegające na wykonywaniu badań kierowców skierowanych przez policję lub decyzją starosty, przeprowadzane w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem – nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Zobacz też: Kto powinien zapłacić akcyzę przy sprzedaży komisowej samochodu?
Z tych samych względów brak jest podstaw do zastosowania – w analizowanej sprawie – zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 i pkt 19a ustawy o VAT.
Badania kierowców nie zostały również wymienione w załącznikach do ustawy oraz w aktach wykonawczych do ustawy, jako korzystające z obniżonych stawek podatku. Tym samym przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu według stawki 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.
VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia
VAT 2011 - wszystkie zmiany od 1 stycznia
Taka sama argumentacja świadczy o tym, że usługi medyczne wykonywane przez zoz w postaci badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o prawo jazdy, są opodatkowane podstawową, tj. 23% stawką VAT.
Usługi te nie spełniają podstawowej przesłanki umożliwiającej zastosowanie zwolnienia, tj. ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia, a zatem nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18, pkt 18a, pkt 19 i pkt 19a ustawy.
REKLAMA
REKLAMA