Czy zakup samochodu za granicą podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
REKLAMA
REKLAMA
Nie.
REKLAMA
Na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) podatkowi temu podlegają:
Zobacz też: Co z podatkiem od środków transportowych po kradzieży pojazdu?
1. następujące czynności cywilnoprawne:
REKLAMA
a. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
c. (uchylona),
d. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e. umowy dożywocia,
f. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g. (uchylona),
h. ustanowienie hipoteki,
i. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j. umowy depozytu nieprawidłowego,
k. umowy spółki;
2. zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
3. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.
Przepis ten zawiera wyczerpująco przedstawiony katalog czynności, których dokonanie powodować będzie konieczność zapłaty podatku. Zatem jeżeli dana czynność nie została wymieniona w tym katalogu to nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
REKLAMA
Stosownie natomiast do art. 1 ust. 4 ww. ustawy czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:
1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W świetle powyższego przepisu opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży, których przedmiot w chwili zawarcia umowy znajduje się na terytorium Polski.
W przypadku gdy przedmiotem sprzedaży są rzeczy znajdujące się za granicą, umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych o ile nabywca ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski i umowę zawarto na terytorium Polski.
Zobacz też: Czy podział majątku po rozwodzie podlega opodatkowaniu PCC
Oba ww. warunki muszą być spełnione kumulatywnie. Nie wystąpienie jednego z nich powoduje, że czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zawarta poza Polską umowa sprzedaży samochodu osobowego, który w chwili zawarcia umowy znajdował się poza granicami Polski nie podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
REKLAMA
REKLAMA