REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z podatkiem od środków transportowych po kradzieży pojazdu?

kradzież
kradzież

REKLAMA

REKLAMA

Dopóki skradziony pojazd nie zostanie wyrejestrowany, obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciążyć będzie na jego właścicielu.

Panu Jankowi skradziono z garażu przyczepę do samochodu w styczniu 2008 r., co zostało przez właściciela zgłoszone na Policję. Pan Janek nie wyrejestrował przyczepy, bo liczył, że może się znajdzie ale postanowił nie płacić za nią podatku od środków transportowych. 

REKLAMA

Nie złożył zatem deklaracji podatkowej od środków transportowych DT-1 za tak kiepsko rozpoczęty rok 2008, jak również nie dokonał wpłaty należnego podatku.

Niestety czujny Prezydent Miasta wszczął z urzędu postępowanie przeciw Panu Jankowi w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych za rok 2008. I w konsekwencji określił w decyzji wysokość zobowiązania w podatku od środków transportowych za przyczepę w kwocie 700,00 zł, za okres od stycznia 2008 r. do czerwca 2008 r. (bo dopiero w czerwcu Pan Janek wyrejestrował wreszcie przyczepę).

Zobacz też: Jaki będzie podatek od środków transportowych w 2011 roku?

Pan Janek odwołał się najpierw (bezskutecznie) od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oba te organy władzy sądowniczej nie stanęły po stronie Pana Janka, albowiem musiały stanąć po stronie przepisów.

REKLAMA

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciąży na właścicielach pojazdów, co wynika z przepisu art. 9 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Obowiązani są oni, w terminie do dnia 15 lutego każdego roku, do złożenia właściwemu organowi podatkowemu, deklaracji na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy (art. 9 ust. 6 pkt 1 w/w ustawy) oraz do wpłacania tego podatku (art. 11 ust. 1 ustawy). 

Stosownie do art. 9 ust. 3 ustawy, w przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu.

Zatem ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje tylko dwa sposoby wygaśnięcia obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych.
Pierwszy związany ze zmianą właściciela środka transportu zarejestrowanego (art. 9 ust. 3 ustawy). Drugi natomiast związany jest z faktem wyrejestrowania pojazdu (w art. 9 ust. 5 ustawy). 

W przypadku kradzieży zastosowanie ma drugi sposób wygaśnięcia obowiązku podatkowego, tj. uzależniony jest od wyrejestrowania pojazdu, bowiem kradzież pojazdu nie jest czynnością prowadzącą do przejścia prawa jego własności. 

REKLAMA

Natomiast wyrejestrowanie pojazdu, zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z zm.), następuje na wniosek właściciela w drodze decyzji uchylającej decyzję o wydaniu dla danego pojazdu dowodu rejestracyjnego. 

Zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, pojazd podlega wyrejestrowaniu, na wniosek jego właściciela, w przypadku kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania.

Dlatego dopóki pojazd nie zostanie wyrejestrowany, obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciąży na właścicielu. Potwierdza to orzecznictwo, przykładowo: wyrok WSA w Warszawie z 9 grudnia 2004 r. sygn. akt III SA/Wa 442/04, niepubl., wyrok WSA w Poznaniu z 8 kwietnia 2004 r. sygn. akt l SA/Po 1911/02 niepubl.). 

Zobacz też: Od kiedy nabywca samochodu płaci podatek od środków transportowych

Brak możliwości faktycznego korzystania z zarejestrowanego środka transportowego min. na skutek kradzieży nie zwalnia z obowiązku podatkowego (wyroki NSA z 26 stycznia 1993 r. sygn. akt SA/Wr 1468/92, ONSA 1993, nr 3; z 14 września 1994 r, sygn. akt SA/Gd 1580/93, Wspólnota 1995 r. nr 7).
Tak więc, zdaniem organu, kradzież środka transportu nie jest okolicznością skutkującą wygaśnięciem obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych.

WSA podkreślił, że kradzież to zdarzenie nie powodujące zmiany właściciela. Powoduje jedynie nie możliwość dysponowania rzeczą ale nie wiąże się ze zmianą właściciela. Nie uzasadniona jest więc stanowisko skarżącego, że zmiana właściciela, o której mowa w art. 9 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, obejmuje także kradzież. 

Kradzieży nie można utożsamiać ze zbyciem. Zbycie, skutkujące np. wygaśnięciem obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych, to przeniesienie zgodnie z wolą dotychczasowego właściciela na inną osobę prawa własności rzeczy w drodze umowy cywilnoprawnej (sprzedaży, darowizny). 

Natomiast pozbawienie właściciela władztwa nad samochodem w wyniku kradzieży nie jest związane ze zmianą właściciela i wymaga dla wygaśnięcia obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych, złożenia przez właściciela wniosku o wyrejestrowanie pojazdu w związku z kradzieżą (zob. wyrok NSA z dnia 21 lutego 2006r. II FSK 330/05 NSA ).

W tym stanie, skoro dopiero decyzją z dnia [...] r. (nr [...]) Starosta W. wyrejestrował przedmiotową przyczepę, zasadne było wydanie decyzji podatkowej określającej zobowiązane podatkowe na rok 2008 za okres od stycznia do czerwca 2008 r. (daty wyrejestrowania pojazdu).

Zobacz też: Czy zakup samochodu za granicą podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Opisany tu stan prawny i jego interpretacja jest cały czas aktualna.

Źródło: wyrok WSA we Wrocławiu z 24 listopada 2010 r. – sygn. III SA/Wr 456/10.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA