REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczać cały VAT od samochodów z kratką wziętych w leasing?

samochody z kratką a odliczenie VAT. Fot. Newspress
samochody z kratką a odliczenie VAT. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Tak, o ile umowa leasingu została zawarta przed 1 stycznia 2011 r., nie było żadnych zmian umowy po tej dacie, a umowa została zarejestrowana w urzędzie skarbowym najpóźniej 31 stycznia 2011 r. Organy podatkowe dodają jeszcze warunek uiszczenia wstępnej opłaty leasingowej (czynszu inicjalnego) w 2010 roku.

W latach 2011-2012 można odliczać tylko część VAT naliczonego (60% kwoty VAT, nie więcej jednak niż 6.000 zł) przy zakupie lub w ratach leasingowych samochodów z kratką. To pogorszenie sytuacji podatników, bo do końca roku 2010 r. można było odliczać cały VAT.

REKLAMA

Ograniczenia te nie dotyczą samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony oraz niektórych innych samochodów. Przy zakupie takich samochodów można odliczyć cały VAT, a także VAT od paliwa do nich.

Niezmienna pozostaje sytuacja w tym zakresie samochodów osobowych. Nadal odliczyć można tylko 60% VAT, nie więcej niż 6.000 zł. Podatku VAT od paliwa do takich samochodów odliczyć nie można.

Nowych ograniczeń co odliczania VAT nie stosuje się do pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, na dzień 31 grudnia 2010 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy i do których nie miał zastosowania art. 86 ust. 7 ustawy o VAT.

Zobacz również: Faktura VAT od A do Z

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chodzi tu o samochody z kratką – posiadających świadectwo homologacji i dopuszczalną ładowność powyżej 500 kg.

Jednak aby skorzystać z pełnego odliczenia VAT od samochodów wziętych w leasing trzeba było:
- zawrzeć umowę leasingu przed 1 stycznia 2011 r.
- po tej dacie nie wprowadzać zmian do umowy,
- uiścić opłatę wstępną jeszcze w 2010 r.
- zarejestrować umowę we właściwym (dla siedziby podatnika) urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r.

Nawet spełnienie wszystkich tych wymagań nie pozwala jednak odliczać VAT z faktur za paliwo do takich samochodów.

Zobacz również: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Natomiast w przypadku samochodów wziętych w leasing w 2011 roku mają zastosowanie wyżej opisane ograniczenia w odliczaniu VAT.

Nowe, ograniczone zasady odliczania podatku VAT dotyczą również usług leasingu i in. umów o podobnym charakterze. Odliczyć można tylko 60 % VAT naliczonego od czynszu – raty - lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Jednak odliczenie dotyczące jednego samochodu lub pojazdu nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

REKLAMA