Czy odszkodowanie za wypadek drogowy jest przychodem firmy?
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Trzeba zatem zobaczyć, czy w tej sytuacji można coś zaliczyć do kosztów podatkowych.
REKLAMA
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
Zobacz również: Czy samochód ciężarowy można jednorazowo wrzucić w koszty?
REKLAMA
Widać więc wyraźnie, że brak ubezpieczenia AC samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej wyklucza możliwość obciążania kosztów uzyskania przychodu wydatkami na remonty powypadkowe bez względu na to czy z ubezpieczenia sprawcy zostanie wypłacone odszkodowanie.
Warto też zauważyć, że przychód z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT jest zdefiniowany szeroko. Za przychód uważa się bowiem kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości wróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zatem zwrot wydatków (odszkodowanie) za naprawę samochodu z polisy sprawcy, które nie zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT.
Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 27 kwietnia 2007 r. nr MB8/232/2007 na gruncie przepisów ustawy o CIT. W ustawie o CIT jest bowiem taka sama jak w ustawie o PIT regulacja w art. 16 ust. 1 pkt 50, zgodnie z którym nie zalicza się do kosztów podatkowych strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody te nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
Zobacz również: Jak rozliczać koszty związane z samochodami zastępczymi?
REKLAMA
Zdaniem Ministerstwa Finansów w świetle art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT nie zalicza się do przychodów otrzymanego odszkodowania w kwocie odpowiadającej kosztom remontu powypadkowego samochodu, które nie zostały zaliczone do kosztów podatkowych. Przychodem będzie natomiast nadwyżka otrzymanego odszkodowania nad poniesionym kosztami remontu powypadkowego uszkodzonego samochodu.
Fiskus uważa, że jeżeli poszkodowany ponosi pewne wydatki, które są mu następnie zwracane w formie wypłaconego odszkodowania, to mamy do czynienia ze zwrotem poniesionych wydatków pod względem ekonomicznym, ale również prawnym. Odszkodowanie ma wyrównać uszczerbek majątkowy powstały w wyniku zdarzenia wyrządzonego szkodą. Celem odszkodowania jest naprawienie szkody, które może nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłacenie odpowiedniej sumy pieniężnej (art. 363 Kodeksu cywilnego). Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego).
Dowiedz się jak przebiega: Kontrola podatkowa
Znaj zasady: Postępowania podatkowego
Organy podatkowe cały czas podtrzymują to stanowisko, czego przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 stycznia 2011 r. (nr IPPB1/415-952/10-2/AM).
REKLAMA
REKLAMA