REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od odszkodowania - kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od odszkodowania Fot. Fotolia
Podatek od odszkodowania Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus niechętnie rezygnuje z pobrania podatku od jakichkolwiek dochodów podatnika, nawet od przyznanego mu odszkodowania. Kiedy jednak nie trzeba płacić podatku od odszkodowania?

Kiedy Urząd Skarbowy zabierze część odszkodowania?

Fiskus niechętnie rezygnuje z możliwości opodatkowania dochodów uzyskanych przez podatnika. Jednak w pewnych okolicznościach obowiązujące prawo przewiduje zwolnienie z opodatkowania. Przykładem są przepisy dotyczące odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczyciela. Takie świadczenia w zdecydowanej większości przypadków podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych wyjątkach …

REKLAMA

Podatek od odszkodowania może zapłacić przedsiębiorca i rolnik

Zasady zapłaty podatku od odszkodowań przekazywanych osobom fizycznym zostały uregulowane w ustawie o PIT. Na podstawie artykułu 21 ustęp 4 tego aktu prawnego, zwolnienie z opodatkowania obejmuje kwoty otrzymane w ramach ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Po dokładnym przeanalizowaniu przepisów okazuje się jednak, że kwestia zwolnień podatkowych jest bardziej skomplikowana. Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl zwraca uwagę, że na zwolnienie z podatku PIT nie mogą liczyć osoby, które:

  • otrzymały ubezpieczeniową rekompensatę za szkody w majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą (również na podstawie wyroku lub ugody sądowej)
  • otrzymały ubezpieczeniową rekompensatę za szkody w majątku związanym z prowadzeniem tzw. działów specjalnych produkcji rolnej (przykładem działu specjalnego produkcji rolnej jest uprawa roślin w szklarniach ogrzewanych o powierzchni większej niż 25 mkw. lub prowadzenie wylęgarni drobiu)

Zobacz też: Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

REKLAMA

W najlepszej sytuacji znajdują się podatnicy, którzy uzyskali odszkodowanie ubezpieczeniowe niezwiązane z majątkiem firmy lub działem specjalnym produkcji rolnej. Takie osoby nie muszą wykazywać otrzymanej kwoty w rocznym zeznaniu podatkowym. Wspomniana zasada nie dotyczy jednak odsetek za zwłokę (patrz dalsza część artykułu). 

Ubezpieczeni, którzy nie mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego (np. ze względu na „firmowy” charakter odszkodowania) będą musieli wykazać otrzymaną kwotę w formularzu PIT. Służy do tego wiersz „inne źródła przychodów”. Oznaczono go numerami 81 - 85 (formularz PIT - 36), 59 - 63 (indywidualny formularz PIT - 37) lub 59 - 63 i 90 - 94  (formularz PIT – 37 dla małżonków). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie podatkowe nie dotyczy odsetek za zwłokę?

REKLAMA

Przepisy ustawy o PIT nie zawsze są zrozumiałe i oczywiste dla podatników. W tym kontekście dobrym przykładem jest kwestia odsetek za zwłokę w wypłacie odszkodowania. Taka dodatkowa część kwoty, którą musi przekazać ubezpieczyciel (np. na mocy sądowej ugody lub wyroku sądu) nie zostanie objęta zwolnieniem podatkowym. „To oznacza, że ubezpieczona osoba zwykle nie zapłaci podatku od samego odszkodowania, ale będzie musiała oddać urzędowi skarbowemu część otrzymanych odsetek za zwłokę. Stanowisko fiskusa niekiedy tłumaczy się faktem, że odsetki powodują swoiste wzbogacenie podatnika, a odszkodowanie tylko rekompensuje wcześniejszą szkodę” – wyjaśnia Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl  

Warto nadmienić, że Naczelny Sąd Administracyjny w kwestii ubezpieczeniowych odsetek za zwłokę wypowiedział się po stronie fiskusa. W wyroku NSA z 9 stycznia 2007 roku (sygn. akt II FSK 36/06) możemy przeczytać, że „posłużenie się w zapisie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…) jedynie pojęciem odszkodowania, bez użycia słowa odsetki powoduje, iż jedynie te pierwsze (odszkodowania), a nie te ostatnie (odsetki), mogą być uznane za zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych”.  

Nina Kuczyńska zaznacza, że wszystkie osoby, które otrzymały odsetki za zwłokę od ubezpieczyciela, muszą pogodzić się z aktualną interpretacją przepisów i wykazać tę kwotę w formularzu PIT. Podobnie jak w przypadku opodatkowanego odszkodowania, odsetki za zwłokę trzeba wpisać do pozycji „inne źródła przychodów”.   

Interpretacja przepisów podatkowych

Podatnik niekiedy może mieć wątpliwości, czy uzyskane odszkodowanie rzeczywiście podlega zwolnieniu z PIT. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o indywidualną interpretację przepisów podatkowych. Stała opłata za wspomniany wniosek wynosi 40 zł. Wypełniony formularz ORD – IN trzeba dostarczyć do:

  • Izby Skarbowej w Bydgoszczy (właściwa dla mieszkańców województw: kujawsko -pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko - mazurskiego i zachodnio -pomorskiego)
  • Izby Skarbowej w Katowicach (właściwa dla mieszkańców województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego)
  • Izby Skarbowej w Warszawie (właściwa dla mieszkańców województwa mazowieckiego i osób posiadających zagraniczny adres zamieszkania)
  • Izby Skarbowej w Łodzi (właściwa dla mieszkańców województw: lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego)
  • Izby Skarbowej w Poznaniu (właściwa dla mieszkańców województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego)

„Warto wiedzieć, że zastosowanie się do stanowiska, które fiskus wyraził w interpretacji indywidualnej, jest korzystne dla podatnika. Takie postępowanie chroni przed późniejszymi sankcjami o charakterze karno – skarbowym. Problemem dla osoby składającej wniosek może być jednak dość długi czas wydawania interpretacji indywidualnej (nawet 3 miesiące)” – podsumowuje Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.   

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA