REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od odszkodowania - kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od odszkodowania Fot. Fotolia
Podatek od odszkodowania Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus niechętnie rezygnuje z pobrania podatku od jakichkolwiek dochodów podatnika, nawet od przyznanego mu odszkodowania. Kiedy jednak nie trzeba płacić podatku od odszkodowania?

Kiedy Urząd Skarbowy zabierze część odszkodowania?

Fiskus niechętnie rezygnuje z możliwości opodatkowania dochodów uzyskanych przez podatnika. Jednak w pewnych okolicznościach obowiązujące prawo przewiduje zwolnienie z opodatkowania. Przykładem są przepisy dotyczące odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczyciela. Takie świadczenia w zdecydowanej większości przypadków podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych wyjątkach …

REKLAMA

Podatek od odszkodowania może zapłacić przedsiębiorca i rolnik

Zasady zapłaty podatku od odszkodowań przekazywanych osobom fizycznym zostały uregulowane w ustawie o PIT. Na podstawie artykułu 21 ustęp 4 tego aktu prawnego, zwolnienie z opodatkowania obejmuje kwoty otrzymane w ramach ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Po dokładnym przeanalizowaniu przepisów okazuje się jednak, że kwestia zwolnień podatkowych jest bardziej skomplikowana. Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl zwraca uwagę, że na zwolnienie z podatku PIT nie mogą liczyć osoby, które:

  • otrzymały ubezpieczeniową rekompensatę za szkody w majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą (również na podstawie wyroku lub ugody sądowej)
  • otrzymały ubezpieczeniową rekompensatę za szkody w majątku związanym z prowadzeniem tzw. działów specjalnych produkcji rolnej (przykładem działu specjalnego produkcji rolnej jest uprawa roślin w szklarniach ogrzewanych o powierzchni większej niż 25 mkw. lub prowadzenie wylęgarni drobiu)

Zobacz też: Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

REKLAMA

W najlepszej sytuacji znajdują się podatnicy, którzy uzyskali odszkodowanie ubezpieczeniowe niezwiązane z majątkiem firmy lub działem specjalnym produkcji rolnej. Takie osoby nie muszą wykazywać otrzymanej kwoty w rocznym zeznaniu podatkowym. Wspomniana zasada nie dotyczy jednak odsetek za zwłokę (patrz dalsza część artykułu). 

Ubezpieczeni, którzy nie mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego (np. ze względu na „firmowy” charakter odszkodowania) będą musieli wykazać otrzymaną kwotę w formularzu PIT. Służy do tego wiersz „inne źródła przychodów”. Oznaczono go numerami 81 - 85 (formularz PIT - 36), 59 - 63 (indywidualny formularz PIT - 37) lub 59 - 63 i 90 - 94  (formularz PIT – 37 dla małżonków). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie podatkowe nie dotyczy odsetek za zwłokę?

REKLAMA

Przepisy ustawy o PIT nie zawsze są zrozumiałe i oczywiste dla podatników. W tym kontekście dobrym przykładem jest kwestia odsetek za zwłokę w wypłacie odszkodowania. Taka dodatkowa część kwoty, którą musi przekazać ubezpieczyciel (np. na mocy sądowej ugody lub wyroku sądu) nie zostanie objęta zwolnieniem podatkowym. „To oznacza, że ubezpieczona osoba zwykle nie zapłaci podatku od samego odszkodowania, ale będzie musiała oddać urzędowi skarbowemu część otrzymanych odsetek za zwłokę. Stanowisko fiskusa niekiedy tłumaczy się faktem, że odsetki powodują swoiste wzbogacenie podatnika, a odszkodowanie tylko rekompensuje wcześniejszą szkodę” – wyjaśnia Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl  

Warto nadmienić, że Naczelny Sąd Administracyjny w kwestii ubezpieczeniowych odsetek za zwłokę wypowiedział się po stronie fiskusa. W wyroku NSA z 9 stycznia 2007 roku (sygn. akt II FSK 36/06) możemy przeczytać, że „posłużenie się w zapisie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…) jedynie pojęciem odszkodowania, bez użycia słowa odsetki powoduje, iż jedynie te pierwsze (odszkodowania), a nie te ostatnie (odsetki), mogą być uznane za zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych”.  

Nina Kuczyńska zaznacza, że wszystkie osoby, które otrzymały odsetki za zwłokę od ubezpieczyciela, muszą pogodzić się z aktualną interpretacją przepisów i wykazać tę kwotę w formularzu PIT. Podobnie jak w przypadku opodatkowanego odszkodowania, odsetki za zwłokę trzeba wpisać do pozycji „inne źródła przychodów”.   

Interpretacja przepisów podatkowych

Podatnik niekiedy może mieć wątpliwości, czy uzyskane odszkodowanie rzeczywiście podlega zwolnieniu z PIT. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o indywidualną interpretację przepisów podatkowych. Stała opłata za wspomniany wniosek wynosi 40 zł. Wypełniony formularz ORD – IN trzeba dostarczyć do:

  • Izby Skarbowej w Bydgoszczy (właściwa dla mieszkańców województw: kujawsko -pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko - mazurskiego i zachodnio -pomorskiego)
  • Izby Skarbowej w Katowicach (właściwa dla mieszkańców województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego)
  • Izby Skarbowej w Warszawie (właściwa dla mieszkańców województwa mazowieckiego i osób posiadających zagraniczny adres zamieszkania)
  • Izby Skarbowej w Łodzi (właściwa dla mieszkańców województw: lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego)
  • Izby Skarbowej w Poznaniu (właściwa dla mieszkańców województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego)

„Warto wiedzieć, że zastosowanie się do stanowiska, które fiskus wyraził w interpretacji indywidualnej, jest korzystne dla podatnika. Takie postępowanie chroni przed późniejszymi sankcjami o charakterze karno – skarbowym. Problemem dla osoby składającej wniosek może być jednak dość długi czas wydawania interpretacji indywidualnej (nawet 3 miesiące)” – podsumowuje Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.   

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA