REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26

Termin złożenia informacji VAT-26 Fot. Fotolia
Termin złożenia informacji VAT-26 Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z warunków umożliwiających pełne odliczenie VAT jest przestrzeganie terminów, w tym tego, dotyczącego złożenia informacji VAT-26. Kiedy należy ją złożyć by móc odliczać VAT od pojazdu? Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie?

Termin złożenia informacji VAT-26

23 kwietnia 2014 r. podatnik nabył samochód osobowy. 2 maja 2014 r. bank dokonał w imieniu po­datnika zapłaty za samochód. Wcześniej, tj. 24 kwietnia 2014 r., podatnik poniósł pierwszy wydatek dotyczący tego samochodu (nabył paliwo do niego). Informację VAT-26 podatnik złożył 2 maja 2014 r. Czy może on odliczyć w całości podatek z faktury dokumentującej zakup samochodu oraz z faktury dokumentującej zakup paliwa?

REKLAMA

REKLAMA

Biorąc pod uwagę stanowisko Ministerstwa Finansów przedstawione w wyjaśnieniach MF z 1 kwiet­nia 2014 r., podatnik złożył informację VAT-26 po terminie (powinien ją złożyć najpóźniej 30 kwietnia 2014 r., czyli w ciągu 7 dni, licząc od dnia nabycia samochodu). Skoro podatnik złożył ją 2 maja 2014 r., to dopiero od tego dnia mógł zacząć odliczać pełny VAT od wydatków dotyczących tego samochodu.

W konsekwencji podatnik mógł odliczyć tylko 50% VAT naliczonego z faktury dokumentującej na­bycie samochodu oraz nie mógł odliczyć VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup paliwa w dniu 24 kwietnia 2014 r.

Zobacz też: Czy sprzedaż samochodu oznacza utratę prawa do zwolnienia z VAT

Jeżeli przyjąć stanowisko zajęte przez Ministerstwo Finansów, oznacza to, że termin złożenia infor­macji VAT-26 przez podatnika upłynął 30 kwietnia 2014 r., tj. 7. dnia, licząc od dnia nabycia samochodu. Oznacza to, że informacja VAT-26 została złożona przez podatnika po terminie, a więc dopiero od dnia złożenia tej informacji (czyli w tym przypadku od 2 maja 2014 r.) uznaje się, że nabyty samochód jest wy­korzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Oznacza to, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • podatnik może odliczyć tylko 50% VAT naliczonego z faktury dokumentującej nabycie samochodu,
  • podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie paliwa w dniu 24 kwiet­nia 2014 r.

Jeżeli przyjąć stanowisko zajęte przez Ministerstwo Finansów, należy uznać, że podatnik utracił definitywnie możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie paliwa w dniu 24 kwietnia 2014 r.

W przypadku faktury dokumentującej nabycie samochodu podatnik będzie mógł odzyskać prawo do od­liczenia VAT naliczonego. W tym celu musi dokonać korekty odliczenia na zasadach określonych w art. 90b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. A zatem naruszenie terminu do złożenia informacji VAT-26 spowoduje w takim przypadku utratę możliwości odliczenia tylko niewielkiej części z faktury dokumentującej nabycie samochodu.

PRZYKŁAD

23 kwietnia 2014 r. podatnik nabył samochód osobowy za 73 000 zł netto + 16 790 zł VAT. Informację VAT-26 dotyczącą tego samochodu złożył dopiero 2 maja 2014 r., a więc z naruszeniem 7-dniowego ter­minu jej złożenia. W takiej sytuacji podatnik w ramach deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014 r. mógł odliczyć tylko 8395 zł podatku (16 790 zł * 50%). Większość (59/60, tj. ułamek odpowiadający pozostałym miesią­com 60-miesięcznego okresu korekty) drugiej połowy podatku z faktury nabycia (czyli 8255 zł; 8395 zł * 59/60 = 8255,08 zł, po zaokrągleniu do pełnych złotych 8255 zł) podatnik będzie jednak w takiej sytuacji mógł odliczyć w drodze korekty w ramach deklaracji VAT-7 za maj 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a oraz art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312\

Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie?

REKLAMA

Wpłaciłem zaliczkę na samochód w czerwcu 2014 r., ale samochód ostatecznie kupiłem (został mi wydany) w lipcu 2014 r. W jakim terminie powinienem złożyć VAT-26? Czy 7 dni od wpłaty zaliczki, czy 7 dni od dnia otrzymania samochodu? Co w przypadku, gdy złożę VAT-26 po terminie?

VAT-26 należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z po­jazdem samochodowym. Pierwszy wydatek związany z samochodem poniósł Pan w kwietniu, wpła­cając zaliczkę. VAT-26 powinien Pan zatem złożyć w ciągu 7 dni od dnia wpłaty zaliczki. Składając VAT-26 po terminie traci Pan prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktury zakupu tego samochodu. Wynika to z art. 86a ust. 13 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie określonym w ust. 12 uznaje się, że pojazd samochodowy jest wyko­rzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia (art. 86a ust. 13 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

1 kwietnia 2014 r. podatnik wpłacił zaliczkę na samochód, którzy zamierza wykorzystywać wyłącznie do działalności. VAT-26 powinien złożyć w terminie do 8 kwietnia włącznie. Jeżeli złoży VAT-26 po termi­nie, z faktury dokumentującej zaliczkę będzie mógł odliczyć tylko 50% VAT naliczonego. VAT naliczony w pełnej wysokości będzie mógł odliczać dopiero od dnia złożenia informacji VAT-26 (pod warunkiem, że zostaną zachowane pozostałe warunki formalne pełnego odliczenia VAT naliczonego). Dopiero po zło­żeniu informacji VAT-26 podatnik będzie miał prawo dokonać korekty odliczenia VAT zwiększającej od­liczenie, ale będzie to możliwe tylko w odniesieniu do wydatku na nabycie samochodu. Od pozostałych wydatków poniesionych przed dniem złożenia nieterminowej informacji VAT-26 podatnik odliczy 50% VAT naliczonego.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ W przypadku niezłożenia informacji w terminie, dla celów stosowania odliczenia uznaje się, MF że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej do­piero od dnia jej złożenia. W konsekwencji do czasu złożenia tej informacji podatnikowi przysługiwać będzie prawo tylko do ograniczonego (50%) odliczenia podatku VAT. Pełne odliczenie znajdzie zastosowanie dopiero do wydatków poniesionych od dnia jej złożenia. Jeśli zatem podatnik odliczył w całości podatek naliczony od wszystkich wydatków związanych z pojazdem, w odniesieniu do którego nie złożono w terminie informacji, będzie on zobowiązany do dokonania korekty wszyst­kich dokonanych odliczeń.

Uwaga!

Ograniczenie w odliczaniu w przypadku nieterminowego złożenia informacji zostało jednak złago­dzone, jednakże tylko w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem (importem, wytworzeniem) pojazdu. Podatnik ma bowiem możliwość dokonania korekty nieodliczonego z tego tytułu podatku, przy czym wysokość korekty uzależniona będzie jednak od momentu, w którym zostanie złożona informacja.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a oraz art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm.

Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA