Jak odliczać VAT od umów najmu i leasingu samochodów zawieranych od 1 kwietnia 2014 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Odliczanie VAT od samochodów najmowanych lub leasingowanych innym podmiotom
REKLAMA
W ramach prowadzonej działalności (spółka) wykorzystuję samochody osobowe i inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (na podstawie umów najmu i leasingu). Jak dokonywać odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z tymi samochodami od 1 kwietnia 2014 r.?
REKLAMA
Z opisu sprawy wynika, że spółka użytkuje pojazdy samochodowe na podstawie umów leasingu i najmu zawartych po 1 kwietnia 2014 r. Pojazdy te są wykorzystywane do działalności gospodarczej, jak i na cele niezwiązane z tą działalnością. W takim przypadku spółce przysługiwać będzie odliczenie 50% kwoty podatku wynikającego z faktur otrzymanych, a dotyczących wydatków związanych z pojazdami samochodowymi w zakresie: używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, leasingu, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
W przypadku paliwa do:
- samochodów osobowych
- innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
- 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
- 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
- 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg,
- do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odliczania VAT naliczonego od paliwa.
W przypadku pozostałych samochodów podatnik może odliczać VAT naliczony od paliwa w 50%. Podatnik będzie mógł w pełni odliczać VAT od wszystkich wydatków związanych z najmowanymi i leasingowanymi samochodami wówczas, gdy będą one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Z pytania wynika jednak, że samochody te będą wykorzystywane w sposób „mieszany", tj. zarówno w działalności gospodarczej, jak i w celach niezwiązanych z tą działalnością.
Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 maja 2014 r. (sygn. IPPP1/443-302/14-4/MPe).
PODSTAWA PRAWNA
• art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA