REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu

Działalność wykonywana w miejscu zamieszkania a odliczanie podatku VAT od auta
Działalność wykonywana w miejscu zamieszkania a odliczanie podatku VAT od auta
Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wykorzystuje do tego samochód osobowy, które de facto parkuje pod jej domem. Czy można odliczać podatek VAT w pełnym wymiarze od kosztów jego eksploatacji?

Działalność gospodarcza wykonywana w miejscu zamieszkania, a odliczenie podatku VAT od kosztów eksploatacji auta

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Na potrzeby prowadzonej działalności wy­korzystuję samochód osobowy, który parkuję pod domem. Czy mogę - po zgłoszeniu samochodu naczel­nikowi urzędu skarbowego - dokonywać od wydatków dotyczących tego samochodu pełnych odliczeń?

REKLAMA

Teoretycznie istnieje taka możliwość (nie ma przepisu wprost wyłączającego możliwość dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samochodów osobowych parkowanych w miejscu zamiesz­kania podatnika lub jego okolicy). Dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących takich samo­chodów osobowych jest jednak bardzo ryzykowne.

Zobacz też: Zakup samochodu przeznaczonego na wynajem a odliczenie 100% podatku VAT

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnik może, co do zasady, odliczać 50% VAT naliczonego z faktur dokumen­tujących wydatki dotyczące samochodów osobowych (z wyjątkiem faktur dokumentujących zakupy paliwa, z których do końca czerwca 2015 r. podatnicy użytkujący samochody osobowe, co do zasa­dy, nie mogą odliczać VAT). Wspomniane ograniczenie odliczenia nie ma zastosowania w przypadku samochodów, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodar­czą. Takie samochody uprawniają do pełnych odliczeń jako samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Jak z tego wynika, jednym z warunków dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samo­chodów osobowych jest, aby sposób wykorzystywania pojazdu samochodowego wykluczał możliwość ich mieszanego wykorzystywania (tj. częściowo do działalności gospodarczej podatnika, częściowo zaś do innych celów, np. do użytku prywatnego podatnika). Jak podało Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z po­jazdami samochodowymi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

^^^^ (...) przez wykorzystywanie „mieszane" należy rozumieć, że w odniesieniu do pojazdu wykorzy- MF stywanego w działalności gospodarczej istnieje możliwość jego użycia również do celów nie- związanych z tą działalnością, np. do celów prywatnych. Wystarczy przy tym możliwość nawet tylko jednorazowego użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzysty­wany w sposób „mieszany". Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to ma miejsce podczas całego okresu użytkowania przez podatnika danego pojazdu, żeby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów „mieszanych".

W opisanej w pytaniu sytuacji osobie fizycznej wykorzystującej samochód osobowy w działalności trudno jest spełnić warunki pełnego odliczenia VAT, czyli całkowicie i definitywnie wykluczyć możli­wość choćby jednorazowego wykorzystania samochodu do celów prywatnych. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy samochód jest parkowany w miejscu zamieszkania podatnika lub jego okolicy. Dla­tego właśnie Ministerstwo Finansów w cytowanej wyżej broszurze wskazało, że nie można obiektyw­nie uznać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, w przypad­ku gdy:

(...) podatnik prowadzi działalność w miejscu zamieszkania, posiadając jeden pojazd - w tych MF okolicznościach nie jest możliwe obiektywne zagwarantowanie wykluczenia użytku prywatnego tego pojazdu, przykładowo w czasie wolnym od prowadzonej działalności gospodarczej (np. weekend czy wyjazd urlopowy).

Zobacz też: Czy można odliczyć 100% VAT od pojazdów pogrzebowych

Stanowisko zajęte przez Ministerstwo Finansów jest zbyt daleko idące. Nie można przecież całkowicie wykluczyć sytuacji, w której podatnik - osoba fizyczna prowadząca działalność w miejscu zamieszka­nia wykorzystuje samochód wyłącznie do celów związanych z działalnością. Niemniej wyjaśnienia MF stanowią dla podatników jasny sygnał, jakie stanowisko będą prezentowały w omawianej kwestii orga­ny podatkowe. Zważywszy wysokie kary grożące za dokonywanie wbrew przepisom pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samochodów osobowych (oraz innych pojazdów samochodowych, które nie uprawniają do pełnych odliczeń ze względu na swoją konstrukcję), należy jednak odradzić osobom fizycz­nym dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samochodów osobowych parkowanych w miejscu zamieszkania podatnika lub jego okolicy.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r.

poz. 312

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA