REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu

Działalność wykonywana w miejscu zamieszkania a odliczanie podatku VAT od auta
Działalność wykonywana w miejscu zamieszkania a odliczanie podatku VAT od auta
Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wykorzystuje do tego samochód osobowy, które de facto parkuje pod jej domem. Czy można odliczać podatek VAT w pełnym wymiarze od kosztów jego eksploatacji?

Działalność gospodarcza wykonywana w miejscu zamieszkania, a odliczenie podatku VAT od kosztów eksploatacji auta

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Na potrzeby prowadzonej działalności wy­korzystuję samochód osobowy, który parkuję pod domem. Czy mogę - po zgłoszeniu samochodu naczel­nikowi urzędu skarbowego - dokonywać od wydatków dotyczących tego samochodu pełnych odliczeń?

REKLAMA

Teoretycznie istnieje taka możliwość (nie ma przepisu wprost wyłączającego możliwość dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samochodów osobowych parkowanych w miejscu zamiesz­kania podatnika lub jego okolicy). Dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących takich samo­chodów osobowych jest jednak bardzo ryzykowne.

Zobacz też: Zakup samochodu przeznaczonego na wynajem a odliczenie 100% podatku VAT

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnik może, co do zasady, odliczać 50% VAT naliczonego z faktur dokumen­tujących wydatki dotyczące samochodów osobowych (z wyjątkiem faktur dokumentujących zakupy paliwa, z których do końca czerwca 2015 r. podatnicy użytkujący samochody osobowe, co do zasa­dy, nie mogą odliczać VAT). Wspomniane ograniczenie odliczenia nie ma zastosowania w przypadku samochodów, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodar­czą. Takie samochody uprawniają do pełnych odliczeń jako samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Jak z tego wynika, jednym z warunków dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samo­chodów osobowych jest, aby sposób wykorzystywania pojazdu samochodowego wykluczał możliwość ich mieszanego wykorzystywania (tj. częściowo do działalności gospodarczej podatnika, częściowo zaś do innych celów, np. do użytku prywatnego podatnika). Jak podało Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z po­jazdami samochodowymi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

^^^^ (...) przez wykorzystywanie „mieszane" należy rozumieć, że w odniesieniu do pojazdu wykorzy- MF stywanego w działalności gospodarczej istnieje możliwość jego użycia również do celów nie- związanych z tą działalnością, np. do celów prywatnych. Wystarczy przy tym możliwość nawet tylko jednorazowego użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzysty­wany w sposób „mieszany". Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to ma miejsce podczas całego okresu użytkowania przez podatnika danego pojazdu, żeby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów „mieszanych".

W opisanej w pytaniu sytuacji osobie fizycznej wykorzystującej samochód osobowy w działalności trudno jest spełnić warunki pełnego odliczenia VAT, czyli całkowicie i definitywnie wykluczyć możli­wość choćby jednorazowego wykorzystania samochodu do celów prywatnych. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy samochód jest parkowany w miejscu zamieszkania podatnika lub jego okolicy. Dla­tego właśnie Ministerstwo Finansów w cytowanej wyżej broszurze wskazało, że nie można obiektyw­nie uznać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, w przypad­ku gdy:

(...) podatnik prowadzi działalność w miejscu zamieszkania, posiadając jeden pojazd - w tych MF okolicznościach nie jest możliwe obiektywne zagwarantowanie wykluczenia użytku prywatnego tego pojazdu, przykładowo w czasie wolnym od prowadzonej działalności gospodarczej (np. weekend czy wyjazd urlopowy).

Zobacz też: Czy można odliczyć 100% VAT od pojazdów pogrzebowych

Stanowisko zajęte przez Ministerstwo Finansów jest zbyt daleko idące. Nie można przecież całkowicie wykluczyć sytuacji, w której podatnik - osoba fizyczna prowadząca działalność w miejscu zamieszka­nia wykorzystuje samochód wyłącznie do celów związanych z działalnością. Niemniej wyjaśnienia MF stanowią dla podatników jasny sygnał, jakie stanowisko będą prezentowały w omawianej kwestii orga­ny podatkowe. Zważywszy wysokie kary grożące za dokonywanie wbrew przepisom pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samochodów osobowych (oraz innych pojazdów samochodowych, które nie uprawniają do pełnych odliczeń ze względu na swoją konstrukcję), należy jednak odradzić osobom fizycz­nym dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samochodów osobowych parkowanych w miejscu zamieszkania podatnika lub jego okolicy.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r.

poz. 312

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA