REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie limity odliczenia VAT naliczonego obowiązują w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Leasing aut z kratką
Leasing aut z kratką
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy nowe przepisy podatkowe ważne od 1 kwietnia 2014 r. zmieniły limity dotyczące wysokości VAT-u, który można odliczyć w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Limity w odliczaniu VAT-u od leasingowanego samochodu „z kratką"

W lipcu 2010 r. jako spółka jawna wzięliśmy w leasing na pięć lat samochód z homologacją ciężarową („z kratką") o pięciu miejscach siedzących i dopuszczalnej ładowności 660 kg. Samochód ten do koń­ca 2010 r. uprawniał nas do dokonywania pełnych odliczeń na podstawie przepisów unijnych. Umowę leasingu zarejestrowaliśmy w urzędzie skarbowym i w latach 2011-2013 dokonywaliśmy pełnych odliczeń od rat leasingowych. Umowę leasingu zarejestrowaliśmy również w urzędzie skarbowym na początku kwietnia 2014 r. Samochód jest przez wspólników naszej spółki częściowo wykorzystywany do celów prywatnych. Jakie limity odliczeń obowiązują nas w przypadku tego samochodu?

REKLAMA

Mogą Państwo odliczać 100% podatku z faktur leasingowych oraz 50% podatku z faktur za paliwo oraz inne wydatki związane z eksploatacją i używaniem tego samochodu (np. za części czy naprawy).

REKLAMA

W przypadku wydatków dotyczących samochodu opisanego w pytaniu (tj. samochodu „z kratką", który jest wykorzystywany zarówno do celów prowadzonej działalności, jak i do celów prywatnych) od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje ograniczenie odliczenia VAT naliczonego do 50% (na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Nie dotyczy to jednak kwot podatku z faktur dokumentujących raty leasingowe oraz inne płatności wynikające z umowy leasingu. W tym zakresie kwota podatku naliczonego nie będzie ograniczona, gdyż spółka zarejestrowała umowę leasingu w urzędzie skarbowym, a więc skorzystała z możliwości zachowa­nia prawa do dokonywania pełnych odliczeń, jaką przewiduje art. 13 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. A zatem ograniczenie kwoty odliczanego podatku do 50% ma zastosowanie do wydatków dotyczących:

  • nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu wymie­nionego samochodu,
  • usług naprawy lub konserwacji tego samochodu oraz
  • innych towarów i usług związanych z jego eksploatacją lub używaniem - art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT.

W przypadku paliwa również obowiązuje limit odliczenia 50% (a nie 0%), gdyż tymczasowe (mające zastosowanie do końca czerwca 2015 r.) wyłączenie możliwości odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa (określone w art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.) dotyczy wyłącznie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • samochodów osobowych,
  • innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg (w przy­padku pojazdów posiadających tylko miejsce dla kierowcy), 493 kg (w przypadku pojazdów dwumiejscowych) albo 500 kg (w przypadku pojazdów o więcej niż dwóch miejscach).

Samochód, o którym mowa, nie należy do żadnej z tych grup (skoro jest to samochód ciężarowy o do­puszczalnej ładowności 660 kg), a zatem wskazane wyłączenie go nie dotyczy.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 13 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA