REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód w leasingu przeznaczony na wynajem a VAT

REKLAMA

Wynajmowanie leasingowanego auta innej firmie jest częstym zjawiskiem. Czy można odliczać VAT od tego typu operacji?

Odliczanie podatku VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

Od 2013 r. leasingujemy samochód osobowy, który wynajmujemy innej firmie (u nas samochód nie jest używany). Z umowy zawartej w związku z tym najmem wynika, że samochód jest wynajmowany i w tym celu został wyleasingowany, tj. od razu z przeznaczeniem na wynajem. Czy możemy odliczać 100% VAT? Czy należy złożyć informację VAT-26? Czy zarejestrować umowę leasingu w urzędzie skarbowym?

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli samochód znajduje się na stałe u najemcy, mogą Państwo dokonywać pełnych odliczeń od wy­datków dotyczących samochodu, w tym z faktur leasingowych, bez konieczności prowadzenia ewidencji jego przebiegu oraz zgłoszenia go informacją VAT-26. Nie ma potrzeby rejestrowania umowy leasingu tego samochodu w urzędzie skarbowym.

Jak stanowi art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze - je­żeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Skoro ten konkretny pojazd został wyleasingowany w celu oddania w odpłatne używanie oraz samo­chód ten został przeznaczony wyłącznie do oddania w odpłatne używanie - to podatnik nie musi prowa­dzić ewidencji przebiegu tego pojazdu (oraz składać VAT-26).

REKLAMA

W przedstawionej sytuacji dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących omawianego sa­mochodu (w tym z faktur leasingowych) nie wymaga więc od Państwa prowadzenia ewidencji jego prze­biegu. W konsekwencji warunkiem dokonywania pełnych odliczeń nie jest również złożenie informacji VAT-26, gdyż informacją tą zgłaszane są pojazdy samochodowe, dla których podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (art. 86a ust. 12 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tej sytuacji jedynym warunkiem dokonywania pełnych odliczeń jest, aby sposób wykorzysty­wania wynajętego samochodu wykluczał jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością go­spodarczą. Warunek ten jest najprawdopodobniej spełniony, gdyż z treści Państwa pytania wynika, że samochód znajduje się na stałe u najemcy, co wyklucza jego używanie przez Państwa do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Niemniej jednak ze względów profilaktycznych warto rozważyć określenie reguł używania tego konkretnego samochodu wyłączających możliwość takie­go użytku. Kontynuując założenie, że samochód znajduje się na stałe u najemcy - mogą Państwo dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących omawianego samochodu, w tym z faktur leasingowych (bez konieczności prowadzenia ewidencji jego przebiegu oraz zgłoszenia go informa­cją VAT-26). PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 1, art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a), art. 86a ust. 4 pkt 1, art. 86a ust. 5 pkt 1, art. 86a ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o po­datku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA