REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup samochodu z leasingu a odliczenie VAT

Samochód dostawczy
Samochód dostawczy
Media

REKLAMA

REKLAMA

Po zakończeniu okresu leasingowania auta, przedsiębiorca może go wykupić na własność. Czy może odliczyć VAT do jego zakupu jeśli auto będzie przeznaczone na cele osobiste?

Odliczenie VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

REKLAMA

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W 2011 r. zawarliśmy dwie umowy leasingu operacyjnego. Dokonywaliśmy pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. W lipcu 2014 r., po zakończeniu obu umów leasingu, zamierzamy wykupić samochody. Uzgodniłem ze wspólnikiem, że samochody nie będą już wykorzystywane w spółce i nie przyjmiemy ich na stan środków trwałych, lecz przekażemy od razu na nasze cele osobiste. Czy w takiej sytuacji spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku przy wykupie samochodów i czy ich przekazanie na cele prywatne mamy obowią­zek opodatkować?

REKLAMA

Nie, spółka nie ma prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wykup samochodów po zakoń­czeniu umów leasingu operacyjnego. Samochody te będą od razu przekazane na cele osobiste wspól­ników, nie ma więc związku dokonanych nabyć z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie ich nieodpłatne przekazanie na cele osobiste wspólników nie podlega opodatkowaniu VAT. Wcześniejsze korzystanie z prawa do odliczania VAT od rat leasingowych nie ma żadnego znaczenia. W omawianym przypadku lepszym rozwiązaniem byłoby wystąpienie do leasingo- dawcy o wystawienie faktur dokumentujących wykup samochodów nie na spółkę, lecz od razu na po­szczególnych wspólników przejmujących pojazdy.

Zobacz też: Jak odliczać VAT od rat leasingowych i eksploatacji samochodu osobowego używanego w sposób „mieszany"

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika jednak, że w Państwa przypadku wykupione samochody nie będą przyjmowane na stan środków trwałych spółki i przez spółkę nie będą już w ogóle wykorzystywane. Oznacza to bezsporny brak związku dokonanego nabycia z wykonywaniem czynno­ści podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Związek ten, w świetle postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest natomiast warunkiem koniecznym dla realizacji odliczenia. Spółka nie będzie miała tym samym prawa dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących wykup samochodów po zakończeniu leasingu operacyj­nego. W konsekwencji przekazanie tych samochodów na cele osobiste wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie został bowiem spełniony warunek dotyczący opodat­kowania nieodpłatnego przekazania towarów, którym jest przysługujące podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów.

Potwierdzają to także organy podatkowe, np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 marca 2014 r. (sygn. IPTPP4/443-877/13-2/ALN), w której czytamy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

(...) czynność nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsię- MF biorstwa stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pod wa­runkiem, iż podatnikowi przysługiwało przy ich nabyciu prawo do całkowitego albo częściowego odliczenia podatku naliczonego. Zatem niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów - w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane. (...) Reasumując, nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę przedmiotowego samochodu osobowego na cele osobi­ste, natychmiast po jego wykupie, nie będzie podlegało ustawie o podatku od towarów i usług, gdyż przy nabyciu (wykupie) samochodu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku na­leżnego o kwotę podatku naliczonego.

Przy tego typu zdarzeniach warto ponadto rozważyć kwestię sposobu wystawienia faktur dokumentu­jących nabycie po zakończeniu leasingu operacyjnego. Mimo że umowa leasingu została zawarta przez spółkę, nie oznacza to jednak obowiązku wystawienia faktur za wykup przedmiotu leasingu również na rzecz tej spółki. Faktury, jako dokumentujące nabycia niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodar­czą, i tak nie będą stanowiły podstawy do realizacji odliczenia.

Ponieważ samochody, za obopólną zgodą wspólników, od razu po wykupie zostaną przeznaczonena ich cele osobiste, nic nie stoi na przeszkodzie, aby leasingodawca wystawił faktury, w których jako nabywcy będą figurowały osoby, które faktycznie przejmą samochody, czyli wspólnicy Państwa spółki, jako osoby fizyczne. Faktury byłyby wówczas wystawione z przywołaniem imienia i nazwiska wspólnika oraz jego adresu zamieszkania, bez wskazywania danych spółki, w tym numeru NIP. Wydaje się, że wy­stąpienie do leasingodawcy z wnioskiem o takie sporządzenie faktur będzie zdecydowanie najlepszym wyjściem. W praktyce stosuje się podobne rozwiązania. Ze strony leasingodawcy nie powinno być zatem żadnych przeszkód, aby transakcje udokumentować w przedstawiony sposób.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 7 ust. 2 pkt 1 i art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA