Czy można korygować zapisy w ewidencji przebiegu pojazdu
REKLAMA
REKLAMA
Korekty zapisów w ewidencji przebiegu pojazdu
Przepisy nie zakazują korygowania zapisów w ewidencji przebiegu pojazdów dla celów VAT. Należy więc uznać, że istnieje możliwość dokonania takiej korekty. Nie ma obowiązku oraz potrzeby zawiadamiania o takich korektach naczelnika urzędu skarbowego.
REKLAMA
Ewidencja przebiegu pojazdu może stanowić podstawę do dokonywania pełnych odliczeń VAT (jako jeden z warunków takiego odliczenia) tylko wówczas, gdy jest prowadzona w sposób niewadliwy.
Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:
(...) w przypadku wadliwości prowadzonej ewidencji (np. niepełne zapisy, luki w poszczególnych MF pozycjach, sprzeczne zapisy, niezgodności w zakresie stanu licznika ze stanem rzeczywistym itp.) nie będzie spełniona jedna z przesłanek warunkujących uznanie pojazdu za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Może to oznaczać, że podatnikowi przysługiwać będzie w takim przypadku jedynie prawo do ograniczonego odliczenia podatku VAT od wszystkich wydatków ponoszonych od początku używania tego pojazdu.
Zobacz też: Jak przedstawiciele handlowi powinni prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu
REKLAMA
Nie oznacza to, że błędnych zapisów w ewidencji przebiegu pojazdu nie można korygować. Przepisy nie przewidują takiego zakazu, a w konsekwencji należy dopuścić możliwość korygowania błędnych zapisów w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej dla celów VAT.
Zważywszy, że nie ma również przepisów określających zasady dokonywania takich korekt, podatnicy mają pewną swobodę w tym zakresie. Najlepiej jednak stosować jeden ze sposobów praktykowany w zapisach ewidencyjnych, np. skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty dokonania poprawki (sposób przewidziany przepisami rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów).
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86a ust. 6-8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA