REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wystarczy prowadzić ewidencję, aby odliczyć 100% VAT naliczonego

Czy do pełnego odliczenia podatku od auta firmowego niezbędne jest prowadzenie ewidencji jego przebiegu?
Czy do pełnego odliczenia podatku od auta firmowego niezbędne jest prowadzenie ewidencji jego przebiegu?
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Dobrym pomysłem na obniżenie kosztów działalności gospodarczej jest umiejętne korzystanie z ulg podatkowych. Czy do pełnego odliczenia podatku od auta firmowego niezbędne jest prowadzenie ewidencji jego przebiegu?

Ewidencja przebiegu: czy jest konieczna do pełnego odliczenia podatku VAT?

Nowa firma posiada kilka samochodów, które zgłosiła informacją VAT-26. Czy prowadzenie ewidencji ich przebiegu jest wystarczające do dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących tych samochodów?

REKLAMA

REKLAMA

Samo prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów nie uprawnia Państwa do dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących wskazanych samochodów. Konieczne jest również, aby zapewnili Państwo taki sposób wykorzystywania tych samochodów, który będzie wykluczał ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Prowadzenie ewidencji przebiegu jest jedynie uzupełniającym warunkiem dokonywania pełnych od­liczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych. Z punktu widzenia dokonywania takich odliczeń konieczne jest przede wszystkim, aby sposób wykorzystywania pojazdów samochodowych przez Państwa, zwłaszcza określony w ustalonych zasadach ich używania, wykluczał ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ewidencja prowadzona przez Państwa dla tych pojazdów samochodowych ma zaś to tylko potwierdzać.

Oznacza to, że w przedstawionej sytuacji z punktu widzenia dokonywania przez firmę pełnych odliczeń nie wystarcza tylko samo prowadzenie ewidencji przebiegu samochodów. Konieczne jest również, aby firma obiektywnie zapewniła taki sposób wykorzystywania tych samochodów, który będzie wykluczał ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zobacz też: Czy sprzedając samochód nabyty bez VAT, trzeba naliczyć podatek według stawki 23%?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Przepisy nie precyzują jednak, w jaki sposób firma powinna to zapewnić. W wyjaśnieniach przeczytać można, że po­datnik:

^^^^ (...) może tego dokonać za pomocą wprowadzonych regulaminów, umów, zarządzeń wraz z pod- MF jęciem dodatkowych działań zabezpieczających ich wykonanie. Działania te muszą być dostoso­wane do specyfiki działalności przedsiębiorstwa i sposobu używania dla jego celów pojazdów. Określone przez podatnika zasady używania pojazdów muszą obiektywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku tych po­jazdów np. przez pracowników (przykładowo celem dojazdu do swojego miejsca zamieszkania).

W dalszej części wyjaśnień Ministerstwo Finansów wskazało przykładowe okoliczności obiektywnie

potwierdzające brak możliwości użytku prywatnego. Do okoliczności takich należy:

  • obowiązek zostawiania po godzinach pracy na parkingach przedsiębiorstwa pojazdów używanych przez pracowników, bez możliwości ich pobrania poza tymi godzinami, w tym w weekendy, na cele inne niż wyłącznie działalność przedsiębiorstwa,
  • nadzór nad używaniem pojazdów w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, przykładowo za pomocą GPS,
  • w przypadku nabywania pojazdów przez podatnika, którego przedmiotem działalności jest odprzedaż tych pojazdów - brak rejestracji tych pojazdów, uniemożliwiający ich poruszanie się po drogach, a w przypadku ich rejestracji - brak możliwości użycia tych pojazdów do celów prywatnych; nie mogą to być zatem np. samochody demonstracyjne używane przez pracownika dealera do dojazdów do pracy,
  • w przypadku nabywania pojazdów przez podatnika, którego przedmiotem działalności jest wynajem tych pojazdów - określenie reguł wykluczających użytek prywatny,
  • używanie (w przypadku pojazdów tzw. lotniskowych) przez służby lotniska pojazdów do przemieszcza­nia się po płycie lotniska, bez możliwości opuszczania przez te pojazdy terenu lotniska.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA