Czy trzeba prowadzić ewidencję dla samochodu typu van, aby odliczać 100% VAT naliczonego
REKLAMA
REKLAMA
Samochody typu van a odliczenie podatku VAT
Czy w przypadku samochodu Fiat Panda Van wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej konieczne jest zgłoszenie VAT-26 oraz prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu? Czy do takiego typu samochodu ma zastosowanie art. 86a ust. 4 pkt 2? Dotychczas korzystaliśmy z pełnego odliczenia VAT od paliwa.
REKLAMA
Jeżeli Fiat Panda Van jest pojazdem ciężarowym klasyfikowanym na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju wielozadaniowy, van (VAT-1), nie trzeba ani prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, ani składać VAT-26. Samochód o takiej konstrukcji technicznej jest uznawany za wykorzystywany wyłącznie w działalności i uprawnia do pełnego odliczenia VAT naliczonego bez konieczności spełniania dodatkowych warunków, takich jak wspomniana ewidencja, czy VAT-26. Wykorzystanie pojazdu wyłącznie na cele działalności gospodarczej daje prawo do pełnego odliczenia VAT, także od kupowanego paliwa.
Zobacz też: Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?
Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:
REKLAMA
W drugiej grupie mieszczą się pojazdy ustawowo uznane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, przy wykorzystywaniu których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Są to pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich podstawowe przeznaczenie do celów gospodarczych, wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny.
Wspomniany w pytaniu art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT stanowi, że pojazdy o określonej konstrukcji technicznej są uznawane za pojazdy wykorzystywane wyłącznie w działalności. Do takich samochodów zaliczają się:
- pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
- klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
- z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
- pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
- pojazdy specjalne (o przeznaczeniach wymienionych w ustawie o VAT oraz w przepisach wykonawczych do ustawy o VAT)
Spełnienie ww. wymagań dla pojazdów wymienionych w pkt 1 i 2 powinno być potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów na podstawie przeprowadzonego dodatkowego badania technicznego. Natomiast dla pojazdów samochodowych wymienionych w pkt. 1 lit. a) badania techniczne przeprowadzone przed 1 kwietnia 2014 r. zachowują ważność, pod warunkiem jednak, że w pojazdach tych nie dokonano zmian, które spowodowałyby, że nie spełniają one wymaganych warunków do pełnego odliczenia VAT. Dodatkowe badanie techniczne jest wymagane w przypadku pojazdów o konstrukcji technicznej wskazanej w pkt 1 lit. b) oraz pkt 2.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 2 pkt 34, art. 86a ustawy z 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA