REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba prowadzić ewidencję dla samochodu typu van, aby odliczać 100% VAT naliczonego

Fiat Panda Van z homologacją N1 wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej objęty jest pełnym odliczeniem podatku VAT
Fiat Panda Van z homologacją N1 wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej objęty jest pełnym odliczeniem podatku VAT

REKLAMA

REKLAMA

Samochody typu van, z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodąhttps://fobos.infor.pl/?page=art_list#dob_tab_content oddzielającą przedział pasażerski od bagażowego objęte są specjalnymi przywilejami podatkowymi. Co zyskuje właściciel takiego pojazdu prowadzący firmę?

Samochody typu van a odliczenie podatku VAT

Czy w przypadku samochodu Fiat Panda Van wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodar­czej konieczne jest zgłoszenie VAT-26 oraz prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu? Czy do takiego typu samochodu ma zastosowanie art. 86a ust. 4 pkt 2? Dotychczas korzystaliśmy z pełnego odlicze­nia VAT od paliwa.

REKLAMA

Jeżeli Fiat Panda Van jest pojazdem ciężarowym klasyfikowanym na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju wielozadaniowy, van (VAT-1), nie trzeba ani prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, ani składać VAT-26. Samochód o takiej konstrukcji technicznej jest uznawany za wykorzy­stywany wyłącznie w działalności i uprawnia do pełnego odliczenia VAT naliczonego bez konieczno­ści spełniania dodatkowych warunków, takich jak wspomniana ewidencja, czy VAT-26. Wykorzystanie pojazdu wyłącznie na cele działalności gospodarczej daje prawo do pełnego odliczenia VAT, także od kupowanego paliwa.

Zobacz też: Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

REKLAMA

W drugiej grupie mieszczą się pojazdy ustawowo uznane za wykorzystywane wyłącznie do dzia­łalności gospodarczej, przy wykorzystywaniu których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Są to pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich podstawowe przeznaczenie do celów gospodarczych, wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniany w pytaniu art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT stanowi, że pojazdy o określonej konstrukcji technicznej są uznawane za pojazdy wykorzystywane wyłącznie w działalności. Do takich samochodów zaliczają się:

  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
  • z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
  • pojazdy specjalne (o przeznaczeniach wymienionych w ustawie o VAT oraz w przepisach wykonaw­czych do ustawy o VAT)

Spełnienie ww. wymagań dla pojazdów wymienionych w pkt 1 i 2 powinno być potwierdzone zaświad­czeniem wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów na podstawie przeprowadzonego dodat­kowego badania technicznego. Natomiast dla pojazdów samochodowych wymienionych w pkt. 1 lit. a) badania techniczne przeprowadzone przed 1 kwietnia 2014 r. zachowują ważność, pod warunkiem jed­nak, że w pojazdach tych nie dokonano zmian, które spowodowałyby, że nie spełniają one wymaganych warunków do pełnego odliczenia VAT. Dodatkowe badanie techniczne jest wymagane w przypadku po­jazdów o konstrukcji technicznej wskazanej w pkt 1 lit. b) oraz pkt 2.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 2 pkt 34, art. 86a ustawy z 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA