REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedając samochód podatnik może odzyskać część nieodliczonego podatku

 Czy sprzedając samochód można odzyskać część nieodliczonego podatku? Fot. Fotolia
Czy sprzedając samochód można odzyskać część nieodliczonego podatku? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na początku kwietnia jako podatnik będący osobą fizyczną kupiłem samochód osobowy za 82 000 zł netto + 18 860 zł VAT. Z faktury dokumentującej zakup samochodu odliczyłem 50% (tj. 9430 zł), gdyż samochód częściowo wykorzystuję do celów prywatnych. Czy sprzedając samochód za 2-3 lata, będę mógł odzyskać część nieodliczonego podatku?

Sprzedaż auta a odzyskanie nieodliczonego podatku

Tak, sprzedając samochód przed końcem marca 2019 r. (tj. przed końcem 60. miesiąca, licząc od mie­siąca nabycia samochodu), będzie Pan mógł odzyskać część nieodliczonego podatku.

REKLAMA

Przepisy dodanego z dniem 1 kwietnia 2014 r. art. 90b ustawy o VAT mogą mieć zastosowanie w przy­padkach, gdy w okresie korekty nastąpiła sprzedaż pojazdu samochodowego. W takich przypadkach - jak wynika z art. 90b ust. 2 ustawy o VAT - uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienio­ne na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty. Dzięki temu niektórzy podatnicy mogą odzyskać część podatku, który nie został odliczony przy nabyciu samochodu.

Zobacz też: Jaką stawkę VAT należy zastosować sprzedając samochód, którego zakup był zwolniony z VAT?

Dotyczy to, między innymi, podatników, którzy nabyli po 31 marca 2014 r. samochód, przy którego zakupie odliczyli 50% kwoty podatku z faktury. Podatnicy tacy mogą odzyskać część nieodliczonej kwoty podatku, jeżeli:

  • sprzedadzą samochód najpóźniej w 60. miesiącu, licząc od miesiąca, w którym go nabyli - w przypadku samochodów, których wartość początkowa przekracza 15 000 zł,
  • sprzedadzą samochód najpóźniej w 12. miesiącu, licząc od miesiąca, w którym go nabyli - w przypadku samochodów, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł.

W przedstawionym stanie faktycznym wartość początkowa samochodu przekracza 15 000 zł. Oznacza to, że sprzedaż tego samochodu za 2 czy 3 lata pozwoli Panu odzyskać część kwoty podatku, której nie mógł Pan odliczyć przy zakupie samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak stanowi art. 90b ust. 4 ustawy o VAT, na potrzeby omawianej korekty uznaje się, że:

  • pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności począwszy od miesiąca, w któ­rym nastąpiła sprzedaż,
  • korekty dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż,
  • korekty należy dokonać w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.

Oznacza to, że w celu obliczenia kwoty korekty będzie Pan obowiązany przemnożyć połowę kwoty podat­ku z faktury dokumentującej nabycie samochodu przez ułamek odpowiadający liczbie pozostałych miesięcy okresu korekty. Tak obliczoną kwotę korekty ma Pan prawo wykazać w poz. 43 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT- -7D za okres rozliczeniowy sprzedaży samochodu (powinno temu towarzyszyć zwiększenie o kwotę korekty przychodów miesiąca, w którym deklaracja ta zostanie złożona - art. 14 ust. 2 pkt 7f updof).

PRZYKŁAD

Na początku kwietnia 2014 r. podatnik kupił samochód osobowy za 82 000 zł netto + 18 860 zł VAT. Z faktury dokumentującej zakup samochodu podatnik odliczył 50% (tj. 9430 zł), gdyż samochód czę­ściowo wykorzystuje do celów prywatnych. Samochód ten podatnik sprzeda we wrześniu 2016 r., a więc w 31. miesiącu, licząc od końca okresu korekty. Kwota korekty wyniesie w tej sytuacji 4872 zł (9430 zł x 31/60 = 4872,17 zł, czyli po zaokrągleniu 4872 zł). Kwotę tę podatnik będzie mógł wykazać w poz. 43 deklaracji VAT-7 za wrzesień 2016 r. (zakładając, że podatnik będzie wówczas składać dekla­racje za okresy miesięczne oraz że nie zmieni się do tego czasu obecnie obowiązujący wzór deklaracji VAT-7). Korekcie odliczenia powinno towarzyszyć zwiększenie o kwotę korekty przychodów paździer­nika 2016 r. (ze względu na brzmienie art. 14 ust. 2 pkt 7f updof).

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 915
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA