Jak opodatkować usługę odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowanie usługi odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu
Umowa o odpłatne świadczenie usług polegających na udostępnieniu członkowi zarządu samochodu do używania podlega opodatkowaniu VAT. Jest to po prostu usługa najmu samochodu. Nie ma tu znaczenia fakt, że samochód ten jest wynajmowany członkowi zarządu do jego celów prywatnych (te okoliczności miałyby znaczenie w przypadku, gdyby usługa była nieodpłatna).
REKLAMA
REKLAMA
W związku z wykonywaniem tego rodzaju usługi wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, nie macie Państwo obowiązku wystawiania faktury (chyba że nabywca usługi takiej faktury zażąda) - por. art. 106b ust. 1 i 3 ustawy o VAT.
Jeżeli członek zarządu jest jednocześnie Państwa pracownikiem, to nie macie Państwo obowiązku rejestrować tej sprzedaży w kasie rejestrującej. Zwolnienie z obowiązku rejestracji wynika w tym przypadku z § 2 ust. 1 w zw. z poz. 33 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy pomocy kas rejestrujących.
W przypadku usług najmu samochodu nie ma podstaw do stosowania obniżonej stawki VAT. W związku z tym, usługę tę powinni Państwo opodatkować stawką 23%.
Zobacz też: Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT
Dodajmy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 kwietnia 2014 r. w przypadku pojazdów samochodowych (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) obowiązuje ograniczenie odliczenia VAT naliczonego do 50% (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT). Ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Należy przy tym zwrócić uwagę, że zawieranie odpłatnych umów najmu samochodów z pracownikami (w tym przypadku z członkiem zarządu) nie oznacza automatycznie, że samochody te są wykorzystywane do działalności gospodarczej (polegającej na wynajmie samochodów), dzięki czemu podatnik zyskuje prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z takimi pojazdami. Tylko w przypadku, gdy najem pojazdów stanowi przedmiot działalności gospodarczej podatnika a stosowane ceny najmu są cenami rynkowymi, można twierdzić, że samochody te są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (wynajmującego, czy oddającego samochód w odpłatne używanie).
W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi Ministerstwo Finansów stwierdziło bowiem, że:
Nie można natomiast obiektywnie uznać wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej przykładowo w następujących przypadkach:
- zostaną zawarte umowy z pracownikami na wynajęcie pojazdów dla celów używania ich prywatnie, w sytuacji gdy wynajem nie stanowi podstawowej działalności przedsiębiorstwa a ceny wynajmu nie są cenami rynkowymi, co łącznie może wskazywać na próbę obejścia przepisów implementujących decyzję derogacyjną. Przy określaniu ceny (opłaty) za wynajem należy brać pod uwagę postanowienia wynikające z art. 32 ustawy o VAT regulującego kwestię określania podstawy opodatkowania w przypadku istnienia powiązań między nabywcą a usługodawcą. Zatem cena za wynajem musi stanowić realne wynagrodzenie (rzeczywistą równowartość) za świadczenie tego typu usług dostępne na rynku. Fakt, że korzystanie przez pracownika do celów prywatnych z samochodu pracodawcy uznawane jest za dochód dla pracownika nie oznacza, że warunek opłaty zostaje spełniony. Również to, że pracownik wykonuje pracę na rzecz przedsiębiorstwa nie może zostać uznane za domniemaną płatność dokonaną przez pracownika za używanie samochodu; (...)
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 106b ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
- § 2 ust. 1 w zw. z poz. 33 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy pomocy kas rejestrujących - Dz.U. z 2012 r. poz. 1382
REKLAMA
REKLAMA