REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej najem samochodu osobowego

Najem samochodów a odliczanie VAT od faktury Fot. Fotolia
Najem samochodów a odliczanie VAT od faktury Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy w sytuacji kiedy samochód przedsiębiorcy zostanie uszkodzony, a on sam wynajmie inne auto niezbędne do wykonywania pracy, to czy będzie on mógł odliczyć podatek VAT od faktury za wynajem auta?

Wynajem auta a odliczenie VAT od faktury

REKLAMA

W ramach działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy - Mercedes klasy C. Miałem wypadek, mój dotychczasowy pojazd nadaje się już tylko do kasacji. W związku z tym byłem zmuszo­ny do wynajęcia pojazdu o podobnych parametrach - ma homologację osobową - aż do momentu, w którym zakupię nowy pojazd na własność. Czy mogę odliczyć VAT z faktury wystawianej przez firmę wynajmującą mi samochód?

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 r. w sytuacji, w której wynajęty samochód będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, co do zasady ma Pan możliwość odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% VAT z każdej faktury dokumentującej najem samochodu. Przyj­mując natomiast, że wskazany pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej (wykluczając nawet znikomy użytek na inne cele - np. osobiste), po spełnieniu określonych przesłanek będzie Pan mógł odliczać 100% VAT naliczonego od najmu tego pojazdu.

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 r. w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczal­nej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika (nie istnieje już limit kwotowy odliczenia). Do wydat­ków, o których mowa, zalicza się m.in. dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu (art. 86a ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Na tej podstawie można stwierdzić, że od 1 kwietnia 2014 r., jeżeli będzie Pan wynajmował samochód osobowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, co do zasady będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia 50% VAT widniejącego na fakturze dokumentującej najem. Niemniej jednak należy zauważyć, że w przypadku spełnienia określonych wymogów ma Pan również możliwość odliczenia pełnej kwoty VAT (100%). Będzie ono Panu przysługiwało, jeżeli wynajmowany pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie w dzia­łalności gospodarczej - art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Będzie tak (art. 86a ust. 4 ustawy o VAT), jeśli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • sposób wykorzystywania tego pojazdu (potwierdzony prowadzoną szczegółową ewidencją przebiegu pojazdu) wykluczy jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dodatkowym wa­runkiem jest tu także złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia VAT-26, w którym podatnik informuje, że wykorzystuje samochód wyłącznie w działalności) lub
  • konstrukcja pojazdu wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Z uzasadnienia projektu ustawy nowelizującej wynika, że weryfikacja ww. przesłanek wskazujących na „wykorzystywanie samochodu wyłącznie w działalności" będzie traktowana priorytetowo. Ma też obowiązywać swoiste domniemanie wykorzystywania samochodu (w szczególności osobowego) po czę­ści na cele działalności gospodarczej i po części na użytek prywatny.

Zasadniczo zatem podatnik, wynajmując samochód osobowy i przeznaczając go do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, będzie mógł odliczyć 50% podatku naliczonego. Jeśli natomiast zechce odliczyć pełen VAT widniejący na fakturze dokumentującej najem, będzie zobowiązany do zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego i prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Jednocze­śnie czynności te będą dokonywane pod rygorem odpowiedzialności karnej w przypadku nierzetelnie deklarowanego (wyłącznie na cele działalności gospodarczej) wykorzystywania pojazdu.

W przypadku, w którym będzie Pan uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumen­tujących najem pojazdu na poziomie 50%, nie będzie Pan uprawniony do odliczania VAT (nawet w 50%) od paliwa nabywanego do tego samochodu.

Od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odliczenia VAT od paliwa do samo­chodów osobowych. Zakaz ten nie dotyczy tylko tych samochodów, które są wykorzystywane wyłącz­nie w działalności gospodarczej podatnika (art. 12 ustawy z 7 lutego 2014 r. zmieniającej ustawę o VAT z dniem 1 kwietnia 2014 r.).

Przy okazji warto przypomnieć, że VAT niepodlegający odliczeniu może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 2 pkt 34, art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 21 marca 2014 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzysty­wanych wyłącznie do działalności gospodarczej - Dz.U. z 2014 r. poz. 371
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

REKLAMA