REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej najem samochodu osobowego

Najem samochodów a odliczanie VAT od faktury Fot. Fotolia
Najem samochodów a odliczanie VAT od faktury Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy w sytuacji kiedy samochód przedsiębiorcy zostanie uszkodzony, a on sam wynajmie inne auto niezbędne do wykonywania pracy, to czy będzie on mógł odliczyć podatek VAT od faktury za wynajem auta?

Wynajem auta a odliczenie VAT od faktury

REKLAMA

W ramach działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy - Mercedes klasy C. Miałem wypadek, mój dotychczasowy pojazd nadaje się już tylko do kasacji. W związku z tym byłem zmuszo­ny do wynajęcia pojazdu o podobnych parametrach - ma homologację osobową - aż do momentu, w którym zakupię nowy pojazd na własność. Czy mogę odliczyć VAT z faktury wystawianej przez firmę wynajmującą mi samochód?

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 r. w sytuacji, w której wynajęty samochód będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, co do zasady ma Pan możliwość odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% VAT z każdej faktury dokumentującej najem samochodu. Przyj­mując natomiast, że wskazany pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej (wykluczając nawet znikomy użytek na inne cele - np. osobiste), po spełnieniu określonych przesłanek będzie Pan mógł odliczać 100% VAT naliczonego od najmu tego pojazdu.

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 r. w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczal­nej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika (nie istnieje już limit kwotowy odliczenia). Do wydat­ków, o których mowa, zalicza się m.in. dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu (art. 86a ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Na tej podstawie można stwierdzić, że od 1 kwietnia 2014 r., jeżeli będzie Pan wynajmował samochód osobowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, co do zasady będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia 50% VAT widniejącego na fakturze dokumentującej najem. Niemniej jednak należy zauważyć, że w przypadku spełnienia określonych wymogów ma Pan również możliwość odliczenia pełnej kwoty VAT (100%). Będzie ono Panu przysługiwało, jeżeli wynajmowany pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie w dzia­łalności gospodarczej - art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Będzie tak (art. 86a ust. 4 ustawy o VAT), jeśli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • sposób wykorzystywania tego pojazdu (potwierdzony prowadzoną szczegółową ewidencją przebiegu pojazdu) wykluczy jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dodatkowym wa­runkiem jest tu także złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia VAT-26, w którym podatnik informuje, że wykorzystuje samochód wyłącznie w działalności) lub
  • konstrukcja pojazdu wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Z uzasadnienia projektu ustawy nowelizującej wynika, że weryfikacja ww. przesłanek wskazujących na „wykorzystywanie samochodu wyłącznie w działalności" będzie traktowana priorytetowo. Ma też obowiązywać swoiste domniemanie wykorzystywania samochodu (w szczególności osobowego) po czę­ści na cele działalności gospodarczej i po części na użytek prywatny.

Zasadniczo zatem podatnik, wynajmując samochód osobowy i przeznaczając go do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, będzie mógł odliczyć 50% podatku naliczonego. Jeśli natomiast zechce odliczyć pełen VAT widniejący na fakturze dokumentującej najem, będzie zobowiązany do zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego i prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Jednocze­śnie czynności te będą dokonywane pod rygorem odpowiedzialności karnej w przypadku nierzetelnie deklarowanego (wyłącznie na cele działalności gospodarczej) wykorzystywania pojazdu.

W przypadku, w którym będzie Pan uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumen­tujących najem pojazdu na poziomie 50%, nie będzie Pan uprawniony do odliczania VAT (nawet w 50%) od paliwa nabywanego do tego samochodu.

Od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odliczenia VAT od paliwa do samo­chodów osobowych. Zakaz ten nie dotyczy tylko tych samochodów, które są wykorzystywane wyłącz­nie w działalności gospodarczej podatnika (art. 12 ustawy z 7 lutego 2014 r. zmieniającej ustawę o VAT z dniem 1 kwietnia 2014 r.).

Przy okazji warto przypomnieć, że VAT niepodlegający odliczeniu może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 2 pkt 34, art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 21 marca 2014 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzysty­wanych wyłącznie do działalności gospodarczej - Dz.U. z 2014 r. poz. 371
Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

REKLAMA