REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT

Bankowóz Fot. Fotolia
Bankowóz Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Posiadam w firmie bankowóz typu C użytkowany na podstawie umowy leasingu. Dotychczas odlicza­łem 100% podatku od rat leasingowych i paliwa. A co z odliczeniami od paliwa? Czy mogę ich dokonywać, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Co z resztą kosztów dotyczących samochodu? Nie chcę składać VAT-26. Umowę leasingu zarejestrowałem w urzędzie skarbowym, aby na­dal móc dokonywać pełnych odliczeń od rat leasingowych.

Bankowóz odliczanie podatku VAT do rat leasingowych

Jeżeli bankowóz typu C będzie użytkowany przez Pana w działalności mieszanej, wówczas będzie Pan mógł odliczać 50% podatku z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług (w tym zakupy paliwa) związanych z eksploatacją lub używaniem samochodu (inne niż raty leasingowe). Jeżeli natomiast ban­kowóz będzie służył tylko do działalności, będzie Pan miał prawo do 100% odliczenia VAT od wydatków związanych z tym pojazdem.

REKLAMA

REKLAMA

Bankowozy typu C uprawniają do pełnych odliczeń tylko wówczas, gdy sposób ich wykorzystywania przez podatnika, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez niego dla tych samochodów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, w której czytamy, że: ^^^^ (...) brak w ustawowym (uzupełnionym w rozporządzeniu wykonawczym) katalogu niektórych MF pojazdów, dotychczas korzystających z pełnego prawa do odliczenia (np. bankowozów typu C), nie oznacza automatycznej kwalifikacji tych pojazdów jako pojazdów służących do użytku „mie­szanego". Jeśli bowiem spełnione zostaną ustawowe kryteria obiektywności (sposób wykorzystywania tych pojazdów określony w ustalonych przez podatnika zasadach jego używania, dodatkowo potwierdzo­ny prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza użycie tego pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą), podatnicy wykorzystujący te pojazdy wyłącznie do działalności gospodar­czej będą mieli prawo do 100% odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami.

Zobacz też: Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

REKLAMA

Z treści pytania nie wynika jednak, aby był Pan zainteresowany spełnieniem warunków uprawniają­cych do dokonywania pełnych odliczeń od wydatków eksploatacyjnych. Prowadzi to do wniosku, że od 1 kwietnia 2014 r. użytkowany przez Pana pojazd o przeznaczeniu bankowóz typu C nie jest pojazdem uprawniającym do pełnych odliczeń, poza ratami leasingowymi, gdyż zarejestrował Pan umowę leasingu w urzędzie skarbowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że do 50% ograniczona jest kwota podatku naliczonego od wszelkich wydatków zwią­zanych z eksploatacją i używaniem Pańskiego samochodu, w tym przy nabywaniu lub imporcie paliwa do tego samochodu oraz usług jego naprawy lub konserwacji. Nie ma w omawianej sytuacji zastoso­wania zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wynikający z art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2014 r., gdyż dopuszczalna ładowność Pańskiego samochodu zapewne prze­kracza 500 kg.

A zatem (przy założeniu, że omawiany samochód nie jest wykorzystywany do działalności zwolnionej od podatku) - może Pan odliczać:

  1. całość (100%) podatku z faktur leasingowych (gdyż zarejestrował Pan umowę leasingu w urzędzie skar­bowym w terminie do 2 maja 2014 r. - zob. art. 13 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2014 r.),
  2. połowę (50%) podatku z faktur dokumentujących:
    1. zakupy paliwa do samochodu,
    2. zakupy usług naprawy lub konserwacji samochodu,
    3. zakupy innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem samochodu. PODSTAWA PRAWNA:
  • art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 i 13 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA