Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT
REKLAMA
REKLAMA
Bankowóz odliczanie podatku VAT do rat leasingowych
Jeżeli bankowóz typu C będzie użytkowany przez Pana w działalności mieszanej, wówczas będzie Pan mógł odliczać 50% podatku z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług (w tym zakupy paliwa) związanych z eksploatacją lub używaniem samochodu (inne niż raty leasingowe). Jeżeli natomiast bankowóz będzie służył tylko do działalności, będzie Pan miał prawo do 100% odliczenia VAT od wydatków związanych z tym pojazdem.
REKLAMA
REKLAMA
Bankowozy typu C uprawniają do pełnych odliczeń tylko wówczas, gdy sposób ich wykorzystywania przez podatnika, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez niego dla tych samochodów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, w której czytamy, że: ^^^^ (...) brak w ustawowym (uzupełnionym w rozporządzeniu wykonawczym) katalogu niektórych MF pojazdów, dotychczas korzystających z pełnego prawa do odliczenia (np. bankowozów typu C), nie oznacza automatycznej kwalifikacji tych pojazdów jako pojazdów służących do użytku „mieszanego". Jeśli bowiem spełnione zostaną ustawowe kryteria obiektywności (sposób wykorzystywania tych pojazdów określony w ustalonych przez podatnika zasadach jego używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza użycie tego pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą), podatnicy wykorzystujący te pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej będą mieli prawo do 100% odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami.
Zobacz też: Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie
REKLAMA
Z treści pytania nie wynika jednak, aby był Pan zainteresowany spełnieniem warunków uprawniających do dokonywania pełnych odliczeń od wydatków eksploatacyjnych. Prowadzi to do wniosku, że od 1 kwietnia 2014 r. użytkowany przez Pana pojazd o przeznaczeniu bankowóz typu C nie jest pojazdem uprawniającym do pełnych odliczeń, poza ratami leasingowymi, gdyż zarejestrował Pan umowę leasingu w urzędzie skarbowym.
Oznacza to, że do 50% ograniczona jest kwota podatku naliczonego od wszelkich wydatków związanych z eksploatacją i używaniem Pańskiego samochodu, w tym przy nabywaniu lub imporcie paliwa do tego samochodu oraz usług jego naprawy lub konserwacji. Nie ma w omawianej sytuacji zastosowania zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wynikający z art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2014 r., gdyż dopuszczalna ładowność Pańskiego samochodu zapewne przekracza 500 kg.
A zatem (przy założeniu, że omawiany samochód nie jest wykorzystywany do działalności zwolnionej od podatku) - może Pan odliczać:
- całość (100%) podatku z faktur leasingowych (gdyż zarejestrował Pan umowę leasingu w urzędzie skarbowym w terminie do 2 maja 2014 r. - zob. art. 13 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2014 r.),
- połowę (50%) podatku z faktur dokumentujących:
- zakupy paliwa do samochodu,
- zakupy usług naprawy lub konserwacji samochodu,
- zakupy innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem samochodu. PODSTAWA PRAWNA:
- art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
- art. 12 i 13 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA