REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Bankowóz Fot. Fotolia
Bankowóz Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Posiadam w firmie bankowóz typu C użytkowany na podstawie umowy leasingu. Dotychczas odlicza­łem 100% podatku od rat leasingowych i paliwa. A co z odliczeniami od paliwa? Czy mogę ich dokonywać, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Co z resztą kosztów dotyczących samochodu? Nie chcę składać VAT-26. Umowę leasingu zarejestrowałem w urzędzie skarbowym, aby na­dal móc dokonywać pełnych odliczeń od rat leasingowych.

Bankowóz odliczanie podatku VAT do rat leasingowych

Jeżeli bankowóz typu C będzie użytkowany przez Pana w działalności mieszanej, wówczas będzie Pan mógł odliczać 50% podatku z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług (w tym zakupy paliwa) związanych z eksploatacją lub używaniem samochodu (inne niż raty leasingowe). Jeżeli natomiast ban­kowóz będzie służył tylko do działalności, będzie Pan miał prawo do 100% odliczenia VAT od wydatków związanych z tym pojazdem.

REKLAMA

REKLAMA

Bankowozy typu C uprawniają do pełnych odliczeń tylko wówczas, gdy sposób ich wykorzystywania przez podatnika, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez niego dla tych samochodów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, w której czytamy, że: ^^^^ (...) brak w ustawowym (uzupełnionym w rozporządzeniu wykonawczym) katalogu niektórych MF pojazdów, dotychczas korzystających z pełnego prawa do odliczenia (np. bankowozów typu C), nie oznacza automatycznej kwalifikacji tych pojazdów jako pojazdów służących do użytku „mie­szanego". Jeśli bowiem spełnione zostaną ustawowe kryteria obiektywności (sposób wykorzystywania tych pojazdów określony w ustalonych przez podatnika zasadach jego używania, dodatkowo potwierdzo­ny prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza użycie tego pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą), podatnicy wykorzystujący te pojazdy wyłącznie do działalności gospodar­czej będą mieli prawo do 100% odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami.

Zobacz też: Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

REKLAMA

Z treści pytania nie wynika jednak, aby był Pan zainteresowany spełnieniem warunków uprawniają­cych do dokonywania pełnych odliczeń od wydatków eksploatacyjnych. Prowadzi to do wniosku, że od 1 kwietnia 2014 r. użytkowany przez Pana pojazd o przeznaczeniu bankowóz typu C nie jest pojazdem uprawniającym do pełnych odliczeń, poza ratami leasingowymi, gdyż zarejestrował Pan umowę leasingu w urzędzie skarbowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że do 50% ograniczona jest kwota podatku naliczonego od wszelkich wydatków zwią­zanych z eksploatacją i używaniem Pańskiego samochodu, w tym przy nabywaniu lub imporcie paliwa do tego samochodu oraz usług jego naprawy lub konserwacji. Nie ma w omawianej sytuacji zastoso­wania zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wynikający z art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2014 r., gdyż dopuszczalna ładowność Pańskiego samochodu zapewne prze­kracza 500 kg.

A zatem (przy założeniu, że omawiany samochód nie jest wykorzystywany do działalności zwolnionej od podatku) - może Pan odliczać:

  1. całość (100%) podatku z faktur leasingowych (gdyż zarejestrował Pan umowę leasingu w urzędzie skar­bowym w terminie do 2 maja 2014 r. - zob. art. 13 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2014 r.),
  2. połowę (50%) podatku z faktur dokumentujących:
    1. zakupy paliwa do samochodu,
    2. zakupy usług naprawy lub konserwacji samochodu,
    3. zakupy innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem samochodu. PODSTAWA PRAWNA:
  • art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 i 13 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA