REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy użyczenie samochodów firmowych pracownikom na dojazdy do domu jest opodatkowane VAT

Nieodpłatne udostępnieniu samochodów pracownikom do celów prywatnych podlega opodatkowaniu? Fot. Fotolia
Nieodpłatne udostępnieniu samochodów pracownikom do celów prywatnych podlega opodatkowaniu? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samochody użytkowane w firmie w sposób "mieszany" objęte są 50% zwolnieniem z podatku VAT. Czy nieodpłatne wynajmowanie ich pracownikom do celów prywatnych jest wiąże się z dodatkowym opodatkowaniem VAT?

Użyczenie samochodu pracownikowi na dojazd do domu: co z podatkiem VAT?

REKLAMA

W związku ze zmianami od 1 kwietnia 2014 r. odnośnie odliczania VAT od zakupów związanych z samochodami chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda kwestia opodatkowania VAT nieodpłatnych świadczeń takowych samochodów. Nasza spółka będzie odliczała VAT w wysokości 50% ze względu na użyczanie samochodów do celów prywatnych. Proszę o informację, czy wartość tego nieodpłatne­go świadczenia będzie podlegała opodatkowaniu VAT? Nadmienię, że samochody te wykorzystywane są głównie do celów prowadzonej działalności, a tylko po godzinach pracy udostępniane będą pra­cownikom na dojazdy do domu.

REKLAMA

Wartość nieodpłatnego świadczenia polegającego na udostępnieniu samochodów pracownikom do celów prywatnych będzie podlegała opodatkowaniu VAT, jeżeli przy nabyciu tych samochodów przy­sługiwało Państwu prawo do odliczenia VAT w 100%. Jeżeli przy nabyciu tych pojazdów przysługiwało Państwu ograniczone prawo do odliczenia VAT, tj. mogli Państwo odliczyć 50 lub 60%, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł, nie macie Państwo obowiązku naliczania należnego VAT w przypadku wykorzystywania tych samochodów na cele prywatne.

Zobacz też: Czy można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu

REKLAMA

Z pytania wynika, że na dzień wejścia w życie ustawy nowelizującej VAT, tj. na dzień 1 kwietnia 2014 r. posiadali Państwo samochody, które udostępniane są pracownikom na cele prywatne (dojazdy do domu). Co do zasady świadczenia polegające na użyciu towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób praw­nych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych - są traktowane jako odpłatne świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).

Obowiązek opodatkowania tego świadczenia jest jednak wyłączony, w przypadku gdy na pod­stawie przepisów VAT obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r. podatnik mógł odliczyć 50% lub 60% VAT naliczonego, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł przy nabyciu tych pojazdów. Wynika to z art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r., który stanowi, że w przypadku użycia przez podat­nika do celów innych niż działalność gospodarcza pojazdów samochodowych nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika przed 1 kwietnia 2014 r., przy których nabyciu, imporcie lub wytworze­niu kwotę podatku naliczonego stanowiło 50% lub 60% kwoty podatku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy zmienianej w art. 1 podatnikiem jest ich usługobiorca,
  • dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy zmienianej w art. 1 podatnikiem jest ich nabywca,
  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a ustawy zmienianej w art. 1,
  • wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o którym mowa w art. 33b ustawy zmienianej w art. 1, oraz z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 tej ustawy

- nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 zł lub 6000 zł, nie stosuje się przepisu art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:  Ustawą nowelizującą wyłączono (...) obowiązek opodatkowania podatkiem VAT użytku prywatnego pojazdów zakupionych przed dniem 1 kwietnia 2014 r. objętych dotychczasowym ograniczo­nym (do 50%o lub 60%o kwoty podatku naliczonego nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 zł lub 6000 zł) prawem do odliczania podatku VAT.

Ponieważ od dnia 1 stycznia 2014 r. użytek prywatny takich pojazdów podlegał opodatkowaniu na ogólnych zasadach, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania w stosunku do takich pojazdów (uży­tek prywatny został już bowiem skalkulowany w ograniczeniu odliczenia w odniesieniu do tych pojazdów) zasada ta ma zastosowanie do okresów rozliczeniowych rozpoczynających się od dnia 1 stycznia 2014 r.

Jeżeli jednak przy nabyciu pojazdów udostępnianych obecnie pracownikom przysługiwało Państwu prawo do odliczenia VAT w 100%, to użycie tych pojazdów celach prywatnych podlega opodatkowaniu, na podstawie cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Nie ma przy tym znaczenia, czy od 1 kwiet­nia 2014 r. podjęli Państwo decyzję o odliczaniu VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami na zasadach określonych dla użytku mieszanego tych pojazdów, czyli w 50% (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w cytowanej wyżej broszurze informacyjnej z 1 kwiet­nia 2014 r.:

^^^ PRZYKŁAD 1:

MF Podatnik posiada samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przy nabyciu którego w 2013 r. dokonał zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami odliczenia po­datku w pełnej wysokości (100%). Podatnik, również w 2013 r, nabył do ww. samochodu akumulator. Z tego tytułu dokonał odliczenia podatku w wysokości 100%. Podatnik zdecydował, że od dnia 1 kwietnia 2014 r. będzie wykorzystywał ww. samochód okazjonalnie do celów „mieszanych". W dniach 1-4 maja 2014 r. podatnik wraz z rodziną pojechał tym samochodem „na majówkę".

W opisanej powyżej sytuacji podatnik ma obowiązek opodatkowania użytku prywatnego ww. samo­chodu.

PRZYKŁAD 2:

Podatnik posiada samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przy nabyciu którego w 2013 r. dokonał zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami odliczenia podatku w pełnej wysokości (100%). W dniu 7 kwietnia 2014 r. podatnik nabył do tego samochodu opony. Z uwagi na fakt, że ww. samochód podatnik wykorzystuje do celów „mieszanych" przy nabyciu opon podatnik dokonał odliczenia podatku w wysokości 50%. Podatnik wykorzystuje ww. samochód do celów prywatnych (jeździ nim po zakupy). W opisanej powyżej sytuacji podatnik ma obowiązek opodatkowania użytku prywatnego ww. samochodu.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 8 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 7 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA