Czy odliczenie VAT przy nabyciu części składowych oznacza, że darowizna samochodu będzie opodatkowana
REKLAMA
REKLAMA
Darowizna auta służbowego a obowiązek zapłaty VAT
REKLAMA
W 2010 r. nabyłem samochód osobowy. W związku z nabyciem tego samochodu otrzymałem fakturę VAT z adnotacją, iż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona z VAT, czyli nie przysługiwało mi prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu samochodu. Samochód wykorzystywałem w działalności gospodarczej (opodatkowanej VAT). Rozważam ewentualną darowiznę samochodu na rzecz żony, z którą pozostaję we wspólności małżeńskiej ustawowej. W trakcie eksploatacji samochodu kupiłem dwa komplety opon (w 2012 r. i w 2013 r.). Odliczyłem przy tym podatek naliczony. Samochód był oddawany na okresowe przeglądy, naprawy, serwisy do warsztatu samochodowego, przy czym korzystałem z prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur za te usługi. Czy w tej sytuacji darowizna samochodu na rzecz żony spowoduje obowiązek zapłaty VAT?
REKLAMA
Tak, darowizna spowoduje obowiązek zapłaty podatku VAT, gdyż przy nabyciu opon przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego. Podstawą opodatkowania będzie cena nabycia kompletów opon, opisanych w pytaniu, określona na dzień darowizny samochodu. Nie ma przy tym znaczenia, że przy nabyciu samochodu nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego.
Zobacz też: Czy sprzedając samochód nabyty bez VAT, trzeba naliczyć podatek według stawki 23%?
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega również nieodpłatne przekazanie towarów, z tytułu nabycia których nie przysługiwało częściowe lub całkowite prawo do odliczenia podatku, ale w towarach tych zostały wymienione części składowe, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało częściowe lub całkowite prawo do odliczenia i które spowodowały trwały wzrost wartości towarów „nieskonsumowanych" całkowicie do momentu ich bezpłatnego przekazania.
Aby ocenić, czy mamy do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT należy więc ustalić:
- czy zamontowanie wskazanych towarów nastąpiło w rezultacie dostawy towarów czy świadczenia usług - tylko w przypadku dostawy towarów spełniona zostanie przesłanka do ewentualnego opodatkowania (ta przesłanka została spełniona, ponieważ opony zostały nabyte w ramach dostawy towarów);
- czy zamontowane towary spełniają definicję części składowej (opony spełniają definicję części składowej) oraz
- czy poszczególne części składowe zostały „skonsumowane" do momentu przekazania samochodu na cele osobiste (ww. części składowe nie zostały „skonsumowane" do momentu przekazania samochodu, ponieważ ich eksploatacja trwała poniżej dwóch lat).
Podstawą opodatkowania będzie, co do zasady, cena nabycia części składowych określona w momencie przekazania, czyli uwzględniająca ich realną wartość w momencie przekazania.
Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 kwietnia 2014 r. (sygn. IBPP2/443-37/14/AB).
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA