REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie udzielenia bonusu w VAT od 1 stycznia 2014 r.

Dokumentowanie udzielenia bonusu w VAT od 1 stycznia 2014 r.
Dokumentowanie udzielenia bonusu w VAT od 1 stycznia 2014 r.

REKLAMA

REKLAMA

Firma transportowa XYZ z siedzibą w Łodzi udzieliła Spółce ZYX z siedzibą w Bydgoszczy do transakcji udokumentowanej fakturą z dnia 18.11.2013 r. premię w wysokości 1500 zł, co udokumentowała wystawioną w dniu 13.01.2014 r. notą księgową. Czy firma transportowa XYZ prawidłowo udokumentowała udzielenie bonusu?

Tytułem wstępu zaakcentować należy, iż w dniu 25 czerwca 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął uchwałę o sygnaturze I FPS 2/12, której przedmiotem była kwestia charakteru i sposobu dokumentowania wypłaty premii pieniężnych. We wskazanej uchwale zostało przyjęte stanowisko, iż premia pieniężna winna być traktowana jako rabat w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jak bowiem wynika z jej treści „wypłata kontrahentowi bonusu warunkowego (premii pieniężnej) z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zmniejszający podstawę opodatkowania”. NSA przychylił się do stanowiska, iż gospodarczo pojęcie „rabatu” jest tożsame z pojęciem „premii pieniężnej”. Zdaniem Sądu „premia stanowi rodzaj przysporzenia dla nabywcy towaru, która może wyrażać się albo dodatkowym świadczeniem (np. otrzymana fizycznie nagroda albo pewna kwota pieniędzy), albo zmniejszeniem dotychczasowego świadczenia (rabatem)” - zatem, w ocenie NSA, z gospodarczego punktu widzenia efekty premii oraz rabatu są identyczne. W ocenie NSA, traktowanie premii pieniężnej jako formy rabatu uzasadnione jest także tym, że efekt ekonomiczny jednej, jak i drugiej z wymienionych czynności jest praktycznie taki sam. A zatem, z powyższej uchwały NSA niewątpliwie wynika, że premia pieniężna winna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT.

REKLAMA

Zobacz też: Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym

REKLAMA

Mając na uwadze powyższe, zastanowić się zatem należy nad formą w jakiej premia ta powinna zostać udokumentowana. I tak, z uwagi na okoliczność, iż przedmiotowa premia pieniężna odnosi się do transakcji udokumentowanej fakturą przed dnia 1 stycznia 2014 r. (tj. 18.11.2013 r.) należy w tym zakresie odwołać się do brzmienia przepisów przejściowych obowiązujących.

Jak bowiem wynika z treści art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, do wystawiania faktur korygujących faktury wystawione przed dniem 1 stycznia 2014 r. (…) stosuje się odpowiednio przepisy art. 106j-106l ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. Z powyższych norm wynika zatem, że jeśli do faktur wystawionych przed dniem 1.1.2014 r. podatnik zamierza wystawić fakturę korygującą powinien wystawiając ją stosować przepisy obowiązujące od dnia 1.1.2014 r.

Zobacz też: Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.

I tak, zgodnie z brzmieniem nowo obowiązującego art. 106j pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1, podatnik wystawia fakturę korygującą. Z wykładni literalnej niniejszego przepisu niewątpliwie wynika, że w przypadku udzielenia opustów i obniżek cen (tut: premii) – podatnik udzielający tego bonusu (tut: Spółka XYZ) zobligowany jest do udokumentowania go fakturą korygującą.

A zatem, skoro firma transportowa XYZ udzieliła Spółce ZYX premii w wysokości 1500 zł – w świetle powyższej analizy oznacza to, że firma transportowa XYZ zobligowana jest udokumentowania tej transakcji poprzez wystawienie faktury korygującej. Co znajduje również potwierdzenie w uchwale składu 7 sędziów NSA z dnia 25 czerwca 2012 r., sygn. I FPS 2/12.

Tekst: Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

  Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

  Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

  Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

  Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

  Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

  Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

  Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

  REKLAMA

  Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

  Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

  Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

  Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

  Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

  Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

  Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

  Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

  REKLAMA

  MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

  MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

  Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

  W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

  REKLAMA