REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie udzielenia bonusu w VAT od 1 stycznia 2014 r.

Dokumentowanie udzielenia bonusu w VAT od 1 stycznia 2014 r.
Dokumentowanie udzielenia bonusu w VAT od 1 stycznia 2014 r.

REKLAMA

REKLAMA

Firma transportowa XYZ z siedzibą w Łodzi udzieliła Spółce ZYX z siedzibą w Bydgoszczy do transakcji udokumentowanej fakturą z dnia 18.11.2013 r. premię w wysokości 1500 zł, co udokumentowała wystawioną w dniu 13.01.2014 r. notą księgową. Czy firma transportowa XYZ prawidłowo udokumentowała udzielenie bonusu?

Tytułem wstępu zaakcentować należy, iż w dniu 25 czerwca 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął uchwałę o sygnaturze I FPS 2/12, której przedmiotem była kwestia charakteru i sposobu dokumentowania wypłaty premii pieniężnych. We wskazanej uchwale zostało przyjęte stanowisko, iż premia pieniężna winna być traktowana jako rabat w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jak bowiem wynika z jej treści „wypłata kontrahentowi bonusu warunkowego (premii pieniężnej) z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zmniejszający podstawę opodatkowania”. NSA przychylił się do stanowiska, iż gospodarczo pojęcie „rabatu” jest tożsame z pojęciem „premii pieniężnej”. Zdaniem Sądu „premia stanowi rodzaj przysporzenia dla nabywcy towaru, która może wyrażać się albo dodatkowym świadczeniem (np. otrzymana fizycznie nagroda albo pewna kwota pieniędzy), albo zmniejszeniem dotychczasowego świadczenia (rabatem)” - zatem, w ocenie NSA, z gospodarczego punktu widzenia efekty premii oraz rabatu są identyczne. W ocenie NSA, traktowanie premii pieniężnej jako formy rabatu uzasadnione jest także tym, że efekt ekonomiczny jednej, jak i drugiej z wymienionych czynności jest praktycznie taki sam. A zatem, z powyższej uchwały NSA niewątpliwie wynika, że premia pieniężna winna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT.

REKLAMA

Zobacz też: Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym

REKLAMA

Mając na uwadze powyższe, zastanowić się zatem należy nad formą w jakiej premia ta powinna zostać udokumentowana. I tak, z uwagi na okoliczność, iż przedmiotowa premia pieniężna odnosi się do transakcji udokumentowanej fakturą przed dnia 1 stycznia 2014 r. (tj. 18.11.2013 r.) należy w tym zakresie odwołać się do brzmienia przepisów przejściowych obowiązujących.

Jak bowiem wynika z treści art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, do wystawiania faktur korygujących faktury wystawione przed dniem 1 stycznia 2014 r. (…) stosuje się odpowiednio przepisy art. 106j-106l ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. Z powyższych norm wynika zatem, że jeśli do faktur wystawionych przed dniem 1.1.2014 r. podatnik zamierza wystawić fakturę korygującą powinien wystawiając ją stosować przepisy obowiązujące od dnia 1.1.2014 r.

Zobacz też: Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I tak, zgodnie z brzmieniem nowo obowiązującego art. 106j pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1, podatnik wystawia fakturę korygującą. Z wykładni literalnej niniejszego przepisu niewątpliwie wynika, że w przypadku udzielenia opustów i obniżek cen (tut: premii) – podatnik udzielający tego bonusu (tut: Spółka XYZ) zobligowany jest do udokumentowania go fakturą korygującą.

A zatem, skoro firma transportowa XYZ udzieliła Spółce ZYX premii w wysokości 1500 zł – w świetle powyższej analizy oznacza to, że firma transportowa XYZ zobligowana jest udokumentowania tej transakcji poprzez wystawienie faktury korygującej. Co znajduje również potwierdzenie w uchwale składu 7 sędziów NSA z dnia 25 czerwca 2012 r., sygn. I FPS 2/12.

Tekst: Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA