REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru,
Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru,
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie zapisy w regulaminie odnośnie użytkowania floty pojazdów przez pracowników (tylko na cele służbowe), mogą nie wystarczyć do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu.

Spółka nabyła flotę samochodów osobowych, które będą udostępniane pracownikom do celów służbowych. Samochody mają być używane tylko do działalności gospodarczej Spółki (wprowadzono zakaz użytku prywatnego samochodów przez pracowników). W Spółce istnieje regulamin używania samochodów służbowych, w którym zapisano, że samochody nie mogą być wykorzystywane do celów prywatnych. Pracownicy korzystający z samochodu będą prowadzili ewidencję przebiegu pojazdów. Spółka zamierza złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o pojazdach służbowych (których zgodnie z regulaminem pracownicy nie będą mogli wykorzystywać do celów prywatnych).

REKLAMA

Zobacz też: Jak rozliczyć w VAT wykup samochodu z leasingu operacyjnego?

Pytanie

Czy Spółka będzie mogła odliczyć 100% podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z samochodami?

Odpowiedź

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo Spółki do odliczenia w pełnym wymiarze podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodami może być kwestionowane. W związku z tym wskazane jest, aby Spółka wprowadziła odpowiednie środki nadzoru wykluczające użycie samochodów przez pracowników do celów prywatnych.

Zobacz też: Definicja samochodu osobowego na gruncie ustaw podatkowych

Uzasadnienie

REKLAMA

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Powyższy przepis ustanawia zasadę, zgodnie z którą podatnikowi przysługuje jedynie 50% podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (zdefiniowanymi w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT). Od tej zasady przewidziano kilka wyjątków, min. w sytuacji wskazanej w art. 86a ust. 3 pkt 1 lit a ustawy o VAT. W świetle tej regulacji,ograniczone prawo do odliczenia nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Z kolei jak stanowi, art. 86a ust. 4  pkt1 ustawy o VAT, pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatni ka dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zobacz też: Jaka stawka VAT od opłaty za przejazd autostradą?

Do uznania, że dany samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej (co z kolei uprawnia do odliczenia 100% podatku naliczonego) potrzebne jest więc spełnienie 2 warunków:

  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą;
  2. podatnik powinien prowadzić odpowiednią ewidencję przebiegu pojazdów.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o drugi ze wskazanych warunków, to w przedstawionym stanie faktycznym, ze względu na prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów,  został on przez Spółkę spełniony. Spółka powinna jednakże pamiętać, aby ewidencja ta spełniała warunki określone przepisami prawa (art. 86a ust. 6-8 ustawy o VAT).

Sporną kwestią może być jednakże to, czy w przypadku Spółki został spełniony warunek nr 1. Spółka, co prawda, przygotowała regulamin korzystania z samochodów służbowych, w którym zabroniono użytku prywatnego przez pracowników, jednakże nie przewidziano żadnych środków które służyłyby wyegzekwowaniu tego postanowienia. Jest natomiast wątpliwe, czy sam zapis w regulaminie pozwala na uznanie, że wykluczono użycie  pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Organy podatkowe mogą wskazać, że same zapisy w regulaminie mają charakter teoretyczny, w związku z czym potrzebne są  dodatkowe gwarancji wykluczające użycie samochodów do celów prywatnych.

Zobacz też: Czy dodanie współwłaściciela pojazdu należy zgłosić w urzędzie skarbowym?

W związku z powyższym wskazane jest, aby w Spółce istniały procedury wykluczające użycie samochodów przez pracowników do celów prywatnych. Sposobem potwierdzenia braku możliwości użycia prywatnego może być nadzór nad używaniem pojazdów w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Przykładowo w samochodach mogą zostać zainstalowane systemy GPS. Spółka może też wprowadzić obowiązek zostawiania samochodów po godzinach pracy na parkingach przedsiębiorstwa, bez możliwości ich pobrania poza tymi godzinami. Kwestie te mogą być ujęte w przyjętym przez Spółkę regulaminie.

Brak wprowadzenia takich środków nadzoru mógłby spowodować zakwestionowanie przez organ podatkowy faktu, że dany samochód jest używany wyłącznie do działalności gospodarczej Spółki. To zaś skutkowałoby utratą prawa do odliczenia w pełnym wymiarze przez Spółkę podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi samochodami. Patrz np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30.12.2014 r., sygn. IPPP3/443-618/14-2/ISZ (www.epodatnik.pl).

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA