REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru,
Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru,
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie zapisy w regulaminie odnośnie użytkowania floty pojazdów przez pracowników (tylko na cele służbowe), mogą nie wystarczyć do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu.

Spółka nabyła flotę samochodów osobowych, które będą udostępniane pracownikom do celów służbowych. Samochody mają być używane tylko do działalności gospodarczej Spółki (wprowadzono zakaz użytku prywatnego samochodów przez pracowników). W Spółce istnieje regulamin używania samochodów służbowych, w którym zapisano, że samochody nie mogą być wykorzystywane do celów prywatnych. Pracownicy korzystający z samochodu będą prowadzili ewidencję przebiegu pojazdów. Spółka zamierza złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o pojazdach służbowych (których zgodnie z regulaminem pracownicy nie będą mogli wykorzystywać do celów prywatnych).

REKLAMA

Zobacz też: Jak rozliczyć w VAT wykup samochodu z leasingu operacyjnego?

Pytanie

Czy Spółka będzie mogła odliczyć 100% podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z samochodami?

Odpowiedź

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo Spółki do odliczenia w pełnym wymiarze podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodami może być kwestionowane. W związku z tym wskazane jest, aby Spółka wprowadziła odpowiednie środki nadzoru wykluczające użycie samochodów przez pracowników do celów prywatnych.

Zobacz też: Definicja samochodu osobowego na gruncie ustaw podatkowych

Uzasadnienie

REKLAMA

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Powyższy przepis ustanawia zasadę, zgodnie z którą podatnikowi przysługuje jedynie 50% podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (zdefiniowanymi w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT). Od tej zasady przewidziano kilka wyjątków, min. w sytuacji wskazanej w art. 86a ust. 3 pkt 1 lit a ustawy o VAT. W świetle tej regulacji,ograniczone prawo do odliczenia nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Z kolei jak stanowi, art. 86a ust. 4  pkt1 ustawy o VAT, pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatni ka dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zobacz też: Jaka stawka VAT od opłaty za przejazd autostradą?

Do uznania, że dany samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej (co z kolei uprawnia do odliczenia 100% podatku naliczonego) potrzebne jest więc spełnienie 2 warunków:

  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą;
  2. podatnik powinien prowadzić odpowiednią ewidencję przebiegu pojazdów.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o drugi ze wskazanych warunków, to w przedstawionym stanie faktycznym, ze względu na prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów,  został on przez Spółkę spełniony. Spółka powinna jednakże pamiętać, aby ewidencja ta spełniała warunki określone przepisami prawa (art. 86a ust. 6-8 ustawy o VAT).

Sporną kwestią może być jednakże to, czy w przypadku Spółki został spełniony warunek nr 1. Spółka, co prawda, przygotowała regulamin korzystania z samochodów służbowych, w którym zabroniono użytku prywatnego przez pracowników, jednakże nie przewidziano żadnych środków które służyłyby wyegzekwowaniu tego postanowienia. Jest natomiast wątpliwe, czy sam zapis w regulaminie pozwala na uznanie, że wykluczono użycie  pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Organy podatkowe mogą wskazać, że same zapisy w regulaminie mają charakter teoretyczny, w związku z czym potrzebne są  dodatkowe gwarancji wykluczające użycie samochodów do celów prywatnych.

Zobacz też: Czy dodanie współwłaściciela pojazdu należy zgłosić w urzędzie skarbowym?

W związku z powyższym wskazane jest, aby w Spółce istniały procedury wykluczające użycie samochodów przez pracowników do celów prywatnych. Sposobem potwierdzenia braku możliwości użycia prywatnego może być nadzór nad używaniem pojazdów w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Przykładowo w samochodach mogą zostać zainstalowane systemy GPS. Spółka może też wprowadzić obowiązek zostawiania samochodów po godzinach pracy na parkingach przedsiębiorstwa, bez możliwości ich pobrania poza tymi godzinami. Kwestie te mogą być ujęte w przyjętym przez Spółkę regulaminie.

Brak wprowadzenia takich środków nadzoru mógłby spowodować zakwestionowanie przez organ podatkowy faktu, że dany samochód jest używany wyłącznie do działalności gospodarczej Spółki. To zaś skutkowałoby utratą prawa do odliczenia w pełnym wymiarze przez Spółkę podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi samochodami. Patrz np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30.12.2014 r., sygn. IPPP3/443-618/14-2/ISZ (www.epodatnik.pl).

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA