REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Nieterminowe złożenie VAT-26 a prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu
Nieterminowe złożenie VAT-26 a prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu?

Nieterminowe złożenie VAT-26 a prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu?

REKLAMA

Tak, w omawianym przypadku mogą Państwo odliczyć 100% VAT, gdyż VAT-26 został złożony do końca miesiąca, w którym kupili Państwo samochód.

Zobacz też: Czy można złożyć informację VAT-26 bez bezpiecznego podpisu elektronicznego?

Państwa firma kupiła samochód osobowy, więc aby odliczać cały VAT, muszą być spełnione następujące warunki:

  • sposób wykorzystywania samochodu, zwłaszcza określony w ustalonych przez Państwa zasadach jego używania, który wyklucza jego użycie do celów prywatnych,
  • wykluczenie użytku prywatnego muszą Państwo potwierdzić prowadzoną dla tego samochodu ewidencją przebiegu pojazdu,
  • należy złożyć do urzędu skarbowego VAT-26.

REKLAMA

Jak wynika z pytania, warunki zostały spełnione, tylko VAT-26 został złożony po terminie, gdyż zgodnie z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT podatnik wykorzystujący samochód wyłącznie do działalności gospodarczej, dla którego jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, ma obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe (VAT-26) w terminie siedmiu dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek z nim związany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT, termin siedmiu dni do złożenia VAT-26 liczony jest od dnia ponie­sienia pierwszego wydatku. Jednak ustawa o VAT nie definiuje tego pojęcia. Dyrektor Izby Skarbowej w Pozna­niu w interpretacji z 15 lipca 2014 r., sygn. ILPP5/443-86/14-4/PG stwierdził, że:

Przez poniesienie wydatku należy rozumieć dokonanie wpłaty zaliczki na poczet zakupu towaru czy MF usługi lub też nabycie towaru czy usługi, w zależności od tego, która z tych sytuacji wystąpiła jako pierwsza.

PRZYKŁAD

12 grudnia 2014 r. podatnik wpłacił zaliczkę z tytułu nabycia samochodu w wysokości 100%, fakturę otrzymał 20 grudnia 2014 r. W takiej sytuacji poniesienie wydatku miało miejsce 12 grudnia 2014 r., a zatem informacja powinna zostać złożona najpóźniej do 19 grudnia 2014 r.

PRZYKŁAD

9 marca 2015 r. podatnik nabył auto i w tym samym dniu otrzymał fakturę. Zapłaty dokonał 10 marca 2015 r. Zatem poniesienie wydatku miało miejsce 9 marca 2015 r. Wobec tego informacja powinna zostać złożona najpóźniej do 16 marca 2015 r.

REKLAMA

Ustawodawca w art. 86a ust. 13 ustawy o VAT uregulował sytuację spóźnienia się podatnika ze złożeniem VAT-26. Zgodnie z tym przepisem w przypadku niezłożenia w terminie informacji uznaje się, że pojazd samo­chodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia.

Tym samym, do czasu złożenia VAT-26 firma może odliczyć tylko 50% podatku, a w przypadku VAT od paliwa nie można go odliczyć w ogóle. Odliczenie całego VAT wystąpi dopiero wobec wydatków poniesionych od dnia jego złożenia. Jednak należy pamiętać, że w przypadku nieterminowego złożenia VAT-26 podatnik ma możli­wość dokonania korekty i odzyskania części nieodliczonego podatku z tytułu nabycia samochodu. Wysokość korekty uzależniona będzie od momentu, w którym zostanie złożona informacja. Wynika to z art. 90b ust. 3 ustawy o VAT, który określa zasady korekty stosowane również w przypadku, o którym mowa w art. 86a ust. 13, tj. złożenia informacji po terminie.

Artykuł 90b ustawy o VAT uprawnia podatnika, który nabył pojazd samochodowy z ograniczonym do 50% prawem do odliczenia, do korekty części nieodliczonego VAT. Prawo takie przysługuje podatnikowi w okresie korekty (60 miesięcy od nabycia, gdy wartość początkowa środka przekracza 15 000 zł), jeśli przeznacza po­jazd wyłącznie do użytku w działalności gospodarczej.

Jeżeli wartość początkowa pojazdu samochodowego nie przekracza 15 000 zł, korekty dokonuje się, jeśli zmiana jego wykorzystywania nastąpiła w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania ten pojazd samochodowy (art. 90b ust. 6 ustawy o VAT).

Podkreślić należy, że korekta podatku naliczonego dotyczy tylko nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu. Pozostałe wydatki, w tym związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu, nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco. Tym samym Państwa firma musi na bieżąco weryfikować prawo do odliczenia.

W omawianej sytuacji Państwa firma kupiła samochód osobowy 3 stycznia 2015 r., a VAT-26 złożyła w urzę­dzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. (w 11. dniu od dnia zakupu pojazdu). Wobec tego nabycie auta oraz złożenie VAT-26 nastąpiły w tym samym miesiącu.

Jak wynika z ww. art. 90b ust. 4 ustawy o VAT, przyjmuje się, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania, a korekty podatku dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Zasady te stosuje się odpowiednio w razie złożenia informacji po terminie.

Zatem w naszym przypadku należy uznać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospo­darczej, począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania (czyli złożenie VAT-26), który jest jednocześnie miesiącem zakupu samochodu (tj. styczeń 2015 r.). Tym samym złożenie VAT-26 po terminie, jednak w tym samym miesiącu, w którym nabyto auto, daje prawo do pełnego odliczenia VAT z tytułu jego zakupu.

Naturalnie firma powinna dołożyć wszelkiej staranności, aby VAT-26 został złożony w terminie. Jednak z lite­ralnego brzmienia art. 90b ust. 4 w związku z art. 90b ust. 1 pkt 2 i art. 90b ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż firma która zapomniała złożyć informację w terminie, może odliczyć całą kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia auta, jeżeli złoży VAT-26 do końca miesiąca, w którym kupiła samochód.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1-13, art. 90b ust. 1-6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów I usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA