REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie sankcje grożą z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej?

Jakie sankcje grożą z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej?
Jakie sankcje grożą z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej?

REKLAMA

REKLAMA

W sierpniu 2014 r. została u nas zlikwidowana kasa rejestrująca. Do księgowości dotarła informacja, że w zamian została wstawiona kasa rezerwowa. Przy inwentaryzacji kas, okazało się, że w zamian została wstawiona do nas kasa z innego sklepu, czego nie zgłosiliśmy do urzędu skarbowego. Czy grożą nam jakieś sankcje z tego tytułu?

Nie, w związku z zaistniałą sytuacją nie grożą Państwu żadne sankcje. W tym przypadku za wystar­czające należy uznać spóźnione zgłoszenie nowego miejsca używania kasy rejestrującej. Oczywiście nie ma przeszkód, aby dokonując takiego zgłoszenia, skorzystać z tzw. czynnego żalu.

REKLAMA

Obowiązki podatników związane ze zmianą miejsca używania kasy rejestrującej określają przepisy § 14 ust. 5-7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Z przepisów tych wynika, że:

  • zmiana miejsca używania kasy nie wymaga odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy (§ 14 ust. 7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),
  • w przypadku zmiany miejsca używania kasy podatnik zapewnia dokonanie zmiany w książce kasy w za­kresie określenia miejsca używania kasy oraz zapewnia dokonanie zmiany danych zapisanych w pa­mięci kasy dotyczących adresu punktu sprzedaży, w którym po zmianie kasa będzie używana (§ 14 ust. 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),
  • podatnik w terminie siedmiu dni od dnia zmiany miejsca używania kasy informuje o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, składając zgłoszenie aktualizacyjne danych dotyczących kasy, które­go wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (§ 14 ust. 5 rozporzą­dzenia w sprawie kas rejestrujących).

Zobacz też: Czy sprzedaż samochodu pracownikowi wpływa na limit korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Podatnik ma obowiązek poinformowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie miejsca używania kasy w terminie siedmiu dni od dnia tej zmiany.

REKLAMA

Z treści pytania wynika, że nie został dopełniony obowiązek zgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej. Nie grożą za to jednak Państwu żadne sankcje. Ani obowiązujące przepisy ustawy o VAT, ani przepisy Kodeksu karnego skarbowego nie przewidują żadnych negatywnych konsekwencji wobec podatników (czy osób z nimi związanych) naruszających obowiązek zgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gorzej sytuacja przedstawiałaby się, gdyby w związku z używaniem kasy w nowym miejscu nie został dopełniony obowiązek zapisania w pamięci kasy danych dotyczących adresu punktu sprzedaży, w którym po dokonanej zmianie kasa jest używana. Oznaczałoby to bowiem, że kasa rejestrująca jest używana w sposób wadliwy, co stanowi wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny (art. 61 § 3 w zw. z art. 53 § 23 w zw. z art. 53 § 21 pkt 5 Kodeksu karnego skarbowego).

Zobacz też: Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Z treści pytania nie wynika jednak, aby chodziło o taki przypadek. Prowadzi to do wniosku, że w związ­ku z zaistniałą sytuacją nie grożą Państwu żadne sankcje. Za wystarczające należy uznać spóźnione zgło­szenie nowego miejsca używania kasy rejestrującej. Oczywiście nie ma przeszkód, aby dokonując takie­go zgłoszenia, skorzystać z tzw. czynnego żalu.

PODSTAWA PRAWNA: § 14 ust. 5-7 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. z 2013 r. poz. 363; art. 61 § 3 w zw. z art. 53 § 23 w zw. z art. 53 § 21 pkt 5 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 186; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1328

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

REKLAMA

Rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Trasa będzie przebiegać przez Bemowo i Bielany

Resort infrastruktury poinformował, że rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Po wybudowaniu tego odcinka od Kiełpina do Warszawy kierowcy będą mieli do dyspozycji 332 km drogi ekspresowej aż do węzła Gdańsk Południe.

Pijany kierowca bez uprawnień, samochód bez tablicy rejestracyjnej i narkotyki. A to miała być zwykła kontrola

Rutynowa kontrola samochodu przez policjantów zaowocowała złapaniem pijanego kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i w posiadaniu narkotyków. 

REKLAMA