Jakie sankcje grożą z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej?
REKLAMA
REKLAMA
Nie, w związku z zaistniałą sytuacją nie grożą Państwu żadne sankcje. W tym przypadku za wystarczające należy uznać spóźnione zgłoszenie nowego miejsca używania kasy rejestrującej. Oczywiście nie ma przeszkód, aby dokonując takiego zgłoszenia, skorzystać z tzw. czynnego żalu.
REKLAMA
Obowiązki podatników związane ze zmianą miejsca używania kasy rejestrującej określają przepisy § 14 ust. 5-7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Z przepisów tych wynika, że:
- zmiana miejsca używania kasy nie wymaga odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy (§ 14 ust. 7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),
- w przypadku zmiany miejsca używania kasy podatnik zapewnia dokonanie zmiany w książce kasy w zakresie określenia miejsca używania kasy oraz zapewnia dokonanie zmiany danych zapisanych w pamięci kasy dotyczących adresu punktu sprzedaży, w którym po zmianie kasa będzie używana (§ 14 ust. 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),
- podatnik w terminie siedmiu dni od dnia zmiany miejsca używania kasy informuje o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, składając zgłoszenie aktualizacyjne danych dotyczących kasy, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (§ 14 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).
Podatnik ma obowiązek poinformowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie miejsca używania kasy w terminie siedmiu dni od dnia tej zmiany.
REKLAMA
Z treści pytania wynika, że nie został dopełniony obowiązek zgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej. Nie grożą za to jednak Państwu żadne sankcje. Ani obowiązujące przepisy ustawy o VAT, ani przepisy Kodeksu karnego skarbowego nie przewidują żadnych negatywnych konsekwencji wobec podatników (czy osób z nimi związanych) naruszających obowiązek zgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej.
Gorzej sytuacja przedstawiałaby się, gdyby w związku z używaniem kasy w nowym miejscu nie został dopełniony obowiązek zapisania w pamięci kasy danych dotyczących adresu punktu sprzedaży, w którym po dokonanej zmianie kasa jest używana. Oznaczałoby to bowiem, że kasa rejestrująca jest używana w sposób wadliwy, co stanowi wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny (art. 61 § 3 w zw. z art. 53 § 23 w zw. z art. 53 § 21 pkt 5 Kodeksu karnego skarbowego).
Zobacz też: Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?
Z treści pytania nie wynika jednak, aby chodziło o taki przypadek. Prowadzi to do wniosku, że w związku z zaistniałą sytuacją nie grożą Państwu żadne sankcje. Za wystarczające należy uznać spóźnione zgłoszenie nowego miejsca używania kasy rejestrującej. Oczywiście nie ma przeszkód, aby dokonując takiego zgłoszenia, skorzystać z tzw. czynnego żalu.
PODSTAWA PRAWNA: § 14 ust. 5-7 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. z 2013 r. poz. 363; art. 61 § 3 w zw. z art. 53 § 23 w zw. z art. 53 § 21 pkt 5 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 186; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1328
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.